Slezský maraton v Dolní Lomné

28 Srp

Slezský maraton to je 40,5 km s docela slušným převýšením okolo +2150m. Účastníci na zdolání trasy měli 7 hodin. Přihlásilo se mnoho kvalitních běžců. Startovní listina čítala okolo 458 závodníků, ale ani tolik jich nakonec nedorazilo.
Náš den už začal docela dlouhou cestou do Dolní Lomné, protože nás po cestě potkala havárka. Na registraci jsme dorazili okolo 8:30. Takže bylo docela dost času se ještě protáhnout a něco sníst před tak dlouhou trasou. Na 9:30 byl plánován start, tak před ním ještě pozdravit pár známých a šlo se na to. Po odpočítání startu se vyběhlo směrem na Kozubovou. Mě se dařilo držet slušné tempo s pomocí hůlek předbíhat do kopce o něco pomalejší běžce. Na Kozubové se začal pro mě lámat chleba, protože nemám v oblibě dlouhé seběhy. Než se mi podařilo dostat do údolí Košařiska tak jsem ztratil hodně v pořadí a před dalším kopcem na Ostrý jsem se držel na 201. místě. Mě zase nevadila rychlejší chůze do obzvlášť strmějších kopců. Na první občerstvovačče (15km cca 2h45minut) dát rychle ionťák a doplnit vodu v camelbacku. A opět na trať dolů do údolí Tyra. Běželo se skvěle, jen bylo třeba dávat pozor na kořeny a kameny. Pak následovala zpevněná cesta až na Kalužný a Slavíč (25km cca za 3h30 minut) , kde byla další občerstvovačka, tak zase doplnit nezbytnosti a utíkat dál. Čas ubíhal rychle tak bylo třeba přidat na tempu, ale dlouhé seběhy mi dávaly pořádně zabrat. Těšil jsem opět do nějakého kopce. Následoval výstup na Kamenitý (32km) dlouhý a úmorný, ale dalo se i kochat okolní krajinou 🙂 Na Kamenitém poslední občerstvovačka, doplnit sůl a už vyplazit se do posledního 3 km krpálu zpět na Kozubovou. V této části se mi dařilo předejít hodně účastníků, ale po dosažení chaty na Kozubové už nezbývaly síly a nohám se už nechtělo posledních 5km ani běžet, tak jsem zas hodně ztrácel. Musel jsem sednout na louku a protáhnout svaly, ať se dá běžet dolů a přitom na mě volá jeden, že už se dolů nějak dokoulím a pomohlo to. Když byla nejhorší část za mnou, tak už i nohám se chtělo běžet dál. Hodně jsem se hecoval a mohlo se sprintovat až do cíle, kde jsem byl za 5hodin 24minut. Opravdu šťastný, že jsem doběhl…
Skvělý závod, krásné výsledky všech účastníků a rekord trati je 3:09:03, kterého dosáhl Honza Zemaník.
Příští týden 4.-6.9. 2015 nás s Katkou čeká Beskydská sedmička tak držte palce. Průběžné info určitě bude.