27. 9. Mistrovství ČR v TFA

30 Zář

Ústí nad Labem, 27.9.2017 – Ve středu 27. září se v obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem uskutečnilo VIII. Mistrovství České republiky v disciplínách TFA.

Mistrovství se účastnilo 73 závodníků – příslušníků Hasičských záchranných sborů 14 krajů a zaměstnanců Hasičských záchranných sborů podniků (10 z nich se již objevilo na našem TFA v Metylovicích). V družstvu, které do soutěže vyslala Asociace HZSP, byli také členové našeho sboru Ruda Mališ a Martin Koliba (HZSP Letiště Ostrava). Oba se MČR účastní od roku 2009, v roce 2011 s družstvem HZSP zvítězili, v roce 2013 Ruda skončil na druhém místě v kategorii jednotlivců do 34 let.
Trať byla rozdělena do čtyř jednotlivých úseků, které závodníci absolvovali postupně s přestávkami. Na prvním úseku zapojovali hadicová vedení a roztahovali je na délku 80 metrů, poté dvě hadice B motali. Druhý úsek absolvovali bez dýchacího přístroje (na ostatních sloužil jako zátěž) a čekal na ně hammerbox, pak přenášeli závaží tunelem, transportovali osmdesátikilovou figurínu a překonávali třímetrovou bariéru. Na třetím úseku závodníci přenesli a opřeli žebříky o lešení. Následně na lešení vystoupali, vytáhli nahoru pomocí lana břemena a sestoupili zpět na zem. Na závěr tohoto úseku napojili proudnici na čerpadlo. V posledním čtvrtém úseku vystoupali po schodech na střechu obchodního centra.
V kategorii do 34 let se s tratí nejlépe popral Michal Brousil z Jihočeského kraje, před Petrem Molešem (Jihomoravský) a Jaroslavem Hanzelem (Moravskoslezský, Karviná). Rudovi se nejlépe povedl první úsek, na kterém skončil 8. ve své kategorii, naopak ztrácel především na druhém úseku. Závěr se mu povedl a celkově to stačilo na 19. místo v kategorii do 34 let (33. místo celkově). Martinovi se naopak nejlépe dařilo na 3. úseku, kde byl desátý v kategorii, a stejně jako Ruda ztrácel na druhém. V součtu mu to vyneslo 24. místo (43. celkově).
V kategorii 35-44 let zvítězil člen SDH Lubno a zástupce HZS Moravskoslezského kraje (Ostrava-Zábřeh) Roman Viej, který se stal i celkovým Mistrem ČR. Roman zahájil sezónu vítězstvím u nás a přes vítězství v Českém poháru a čtvrté místo na Mistrovství Evropy ji zakončil republikovým titulem. Druhé místo obsadil Petr Svatek (Vysočina) a třetí byl David Kubiš (Jihočeský).
V kategorii nad 45 let se ze zlaté medaile radoval Rudův a Martinův týmový kolega Daniel Kouřil (HZS SŽDC Česká Třebová), stříbro bral Josef Frýdl (Zlínský) a bronz Petr Jindra (Královéhradecký).
Do týmové soutěže nominovalo každé družstvo 4 závodníky a sčítaly se tři nejlepší časy. Vítězství obhájil Jihočeský kraj před Olomouckým a Moravskoslezským (Ostrava-Jih, Zábřeh, Přívoz, Karviná). Podnikoví hasiči zopakovali 9. místo z posledního mistrovství před dvěma lety.

Rudovy postřehy:
– Vzhledem k tomu, že to bylo tvé čtvrté mistrovství, můžeš srovnávat. Jak se ti v Ústí nad Labem líbilo?
Tady bych chtěl pochválit naše TFA, protože to co se napíše do propozic, tak platí. Jak trať, tak časy. Bohužel hodně jiných soutěží i tato v Ústí úplně podle propozic nebyla. Ale jinak soutěž probíhala hladce.

– Jaké jste měli ambice a jak jste je naplnili?
Já jsem s žádnými ambicemi do Ústí nejel, takže jsem spokojený.

– Co bys řekl ke svému výkonu?
Nenadchne, neurazí.

– Možná ne všichni čtenáři jsou v obraze, tak tedy: Co je příčinou, že teď nedosahuješ takových výsledků jako třeba v sezóně 2013, kdy ses stal vicemistrem republiky?
Kvůli stavu kolene jsem přestal trénovat. I když TFA vypadá jako pohoda (hlavně když se díváte třeba na výkon Romana Vieje, tak to vypadá hodně lehce) tak bez každodenního tréninku se v dnešní době moc uspět nedá.

– Kdo a jak vytvářel nominaci vašeho družstva?
Nominaci vytvářel náš šéf s mým doporučením na hasiče z třineckých železáren. Což jsou vlastně jediní podnikoví hasiči, kteří dělají TFA co znám.

– Jak vidíš další TFA sezónu? Absolvuješ ji obdobně jako tu letošní?
Možná zkusím naše TFA 🙂 a pak se uvidí. Příští rok postoupím do vyšší věkové kategorie a tam bude, pokud se nic nezmění a mladí nezačnou makat, mnohem silnější konkurence.

rok – vítězný jednotlivec – vítězné družstvo
2003 – Štěpán Karban – HZS Zlínského kraje
2005 – Petr Hřeblo – HZS Královéhradeckého kraje
2007 – Petr Teslík – HZS Moravskoslezského kraje
2009 – Michal Přecechtěl – HZS Olomouckého kraje – v kategorii do 40 let 34. Ruda, 39. Martin, družstvo HZSP 12.
2011 – Pavel Kubín – HZS podniku – v kategorii do 40 let 13. Ruda, 30. Martin, družstvo HZSP 1.
2013 – Lukáš Novák – HZS Pardubického kraje – v kategorii do 34 let 2. Ruda, 15. Martin, družstvo HZSP 4.
2015 – Lukáš Novák – HZS Jihočeského kraje – v kategorii do 34 let 29. Martin, družstvo HZSP 9.
2017 – Roman Viej – HZS Jihočeského kraje – v kategorii do 34 let 19. Ruda, 24. Martin, družstvo HZSP 9.