29. 8. Soutěž netradičních družstev

1 Zář

Metylovice, 29.8.2020 – V závěru prázdnin se uskutečnil již 28. ročník naší Soutěže netradičních družstev.

Potřetí se tato soutěž uskutečnila v areálu u metylovského muzea Kožane město. Počasí nás trochu napínalo, ale nakonec vyšlo docela solidně. Krátce po 15. hodině proběhlo rozlosování startovních čísel a na úvod se tradičně představí naše dětské týmy. Mladší družstvo si zvolilo název Tajemství staré bambitky a této pohádce přizpůsobilo i své kostýmy (kuchařka, hrnčířka Anička, královna, kuchař, loupežník Karab, teta Libuše, princ Jakub, rádcové tříapůlletý Ferenc a dvaapůlletý Lorenc). Sestavě, ve které byli i čtyři školkáčci, se také přizpůsobila rychlost vody a výsledkem byl čas 37,99 s. Starší tým si zvolil postavy ze seriálu Comeback (Iva, Saša, Tomáš, Marcelka, Lexa, Simona, Ozzák). Poněkud se s vodou zalili na levém proudu a nastalý chaos se podařilo vyřešit v čase 76,46 s.
Vzhledem k nižšímu počtu přihlášených družstev jsme se rozhodli pro dvoukolovou soutěž. V prvním kole si posty v týmu losovala „závodní“ družstva mužů Do 40 let, Nad 40 let a ženský tým Nevěsta a její stádo. Ve druhém kole si už losovali všichni. Jako první se představilo družstvo Do 40 let. Trochu jsme se sžívali s novým strojem, takže voda nebyl z nejrychlejších a zapisujeme si čas 27,18 s. Tradičním účastníkem je také tým z ulice Čupovice. Zvítězili na téhle soutěži v letech 2008 a 2011 a vloni skončili druzí. Trošku se bojovalo se savicí v kádi, ale dostávají se do čela časem 24,45 s. Cimrmani jsou takoví sběratelé třetích míst, ale nad to zvítězili v roce 2010. Mají opravdu silnou sestavu vzadu, Ruda na stroji nasbíral zkušenosti při úvodním pokusu mužů Do 40 let, takže s rychlou vodou je z toho hozená rukavice soupeřům – 18,53 s. Tým nad 40 let nastoupil ve slušivé černobílé kombinaci dresů a jejich první útok za 20,20 s vůbec nebyl špatný. Jako páté se představily naše ženy jako Nevěsta a její stádo. Jenže napoprvé nenabraly vodu, a tak z toho byl výkon 52,54 s. Tým dědy Michalce letos sestavil rovnou dvě družstva a nejprve jsme mohli vidět jejich juniorku. Že se jednalo o takové černé koně soutěže se potvrdilo posléze, když oba terče shodili za 18,66 s a dostali se průběžně na druhou pozici za Cimrmany. Bílci změnili loňskou vítěznou sestavu jen kosmeticky na proudech. Od stroje nebylo přes větve stromů dobře vidět na světla terčů, takže jsem jel s plným plynem ještě několik vteřin po dokončení útoku a výfukem si griloval pravou holeň. Ale na časomíře jde vidět čas 17,53 s! Bohužel v nastalém zmatku kolem příprav a samotného útoku jsem nestihl nikomu předat kameru a tento náš první pokus zůstal nenatočen… První kolo pak uzavřel Tým dědy Michalce s mírným prostřikem napravo a časem 27,72 s.
Jako každý rok jsme mohli vidět i družstvo mimo soutěž, tentokrát složený ze Sportovních legend. Jindřich a Jan Pospíšilové, Jiří Raška, Jarmila Kratochvílová, Věra Čáslavská, Martina Navrátilová a Helena Fibingerová dohromady přivezli 15 medailí z olympijských her a 40 medailí z mistrovství světa. A na 28. ročníku Soutěže netradičních družstev předvedli útok za 20,36 s.
Jak už bylo v úvodu zmíněno, ve druhém kole si jednotlivé posty losovala všechna družstva. Tým do 40 let na tom paradoxně vydělal – možná k tomu pomohly retro dresy, ve kterých jsme v roce 2004 získali stříbro v mužské kategorii MSL, ale los i samotný útok nám sedl a jen o 15 setin vteřiny se řadíme za průběžně vedoucí Bílky. O tři a půl vteřiny se zlepšily i Čupovice, ale na jejich šestém místě se už nic nezměnilo. Zlepšení dokonce o bezmála třináct vteřin nestačilo na lepší než osmé místo Nevěstě jejímu stádu. Pravděpodobně naposled jsme tak mohli na soutěži vidět Marťu Uhrovou, protože v Jistebníku budeme mít na béčkách už Martinu Krejčí. Kdyby se časy z obou kol sčítaly, tak by všem vypálil rybník Tým dědy Michalce junior. Ve druhém kole se nezlepšili, ale předvedli opět čas pod dvacet vteřin. A tak popáté skončili na třetí příčce Cimrmani, popáté druzí byli muži Do 40 let. A výkonem z prvního kola si jubilejní desáté vítězství vybojovali Bílci.
Snad nám to situace umožní, abychom vás mohli pozvat 7. listopadu na Metylovský krmáš a příští rok opět někdy koncem prázdnin na 29. ročník Soutěže netradičních družstev.