19. 6. Oprechtice

22 Čvn

Oprechtice, 19.6.2021 – Druhým kolem pokračovala Moravskoslezská liga v sobotu v Oprechticích.

Oprechtický hasičský víkend bývá obvykle z největších hasičských akcí v našem regionu. Vloni se ale neuskutečnil noční Climart cup denní ligové kolo bylo z důvodu poruchy časomíry anulováno. Letos už jsme mohli vidět OHV opět v takřka plné síle.

Naše videa z Oprechtic najdete zde:
Metylovice, muži
Metylovice, muži nad 35 let
Metylovice, ženy
Metylovice, ženy na 35 let

Traťové rekordy drží muži Prchalova (2014 – 13,517 s), ženy Oprechtic (2019 – 16,325 s), veteráni Svinova (2019 – 14,485 s) a naše veteránky (2018 – 19,023 s).
V mužské kategorii jsme v Oprechticích letos třináctku neviděli, respektive padly jen na jednom terči. Přesto si Prchalov A na jubilejním 20. ročníku oprechtické soutěže připsal již 11. vítězství časem 14,048 s. Solidní formu má v úvodu sezóny také Dolní Líštná, která časem 14,288 s obsadila druhou příčku a druzí jsou muži Dolní Líštné i průběžně v ligové tabulce. Třetí místo obsadil Děhylov za čas 14,516 s a čtvrté skončily Větřkovice (14,705 s). Větřkovice ovšem již na druhém kole vyčerpaly dvě volná půjčení závodníků, takže jakékoli další půjčení již bude za tříbodový odpis.
Naopak neplatné pokusy si připsali medailisté z úvodního kola Prchalov B a Lubno. Prchalovské béčko za nezapojenou levou proudnici. V případě Lubna to byl zkrat, který se stane zhruba jednou za kariéru – strojnické savice během útoku ležela pár metrů nalevo od stroje, protože si ji lubňané vůbec nepřipravili na základnu…
Naši muži měli startovní číslo 18. Navzdory tomu, že i na druhém kole nám chyběl Easy na nalívce (více než solidně jej zastupuje Adél) a pro Jirku Židka to byl první ligový start na stroji, s vodou trable nebyly. Ty nastaly až u terčů. Tomáš vlevo prostříkl na 15,665 s, Kubovi se při jeho premiéře v našem dresu zkroutila hadice za zády a docílený čas byl 20,596 s. Kupodivu i tohle stačilo na 8 bodů, protože neplatných pokusů bylo víc než dost a svůj útok zdárně dokončilo právě 15 mužských týmů. Ligový rekord si tak připsali muži Plesné, jejichž čas 31,174 s je v lize historicky nejvyšší v mužské kategorii, který stačil na body nad rámec účasti.
Svinov zvítězil v mužské veteránské kategorii na čtyřech předcházejících ročnících oprechtické soutěže. S prostřikem na levém proudu si tentokrát připsali svinovští čas 15,580 s. Také vítězové úvodního ligového kola – veteráni Mošnova – prostříkli na pravém proudu na 16,997 s.
Náš veteránský pokus jsme si protaktizovali sami… Chtěli jsme pomalejší vodu, aby měli proudaři dobré zákleky, jenže tohle v kombinaci s prostřikem znamenalo čas 17,234 s. Bartovice měly na levém proudu Karla Bielu, druhého nejlepšího levého proudaře MSL 2006 a 2009, který se v MSL objevuje po sedmi letech. Čas 15,747 s jim stačil na druhé místo a je to třetí nejlepší bartovický výkon v MSL, první patnáctka po bezmála šesti letech. V závěru startující domácí veteráni si vybrali druhé letošní půjčení a čas 16,050 s je vynesl na třetí příčku. Veteránská kategorie se nám tak solidně zamotává.
V kategorii žen nad 35 let standardně startují Oprechtice a Metylovice, občas je doplní nějaké třetí družstvo. Tentokrát byla tato kategorie dvoučlenná, snad se třetí tým najde na naši soutěž. Metylovské veteránky absolvovaly klasiky jeden trénink, ale ten byl docela povedený, takže ambice mohly být pod dvacetivteřinovou hranicí. Jenže voda byla ještě o něco rychlejší, takže se Zuzce Bártkové povedl shoz 18,606 s, což je nejlepší výkon žen nad 35 let od roku 2018, kdy se tato kategorie začala v Oprechticích, Metylovicích a Bartovicích pořádat. Bohužel Věrka nalevo zůstala před kobercem a byl z toho prostřik na 24,254 s. Oprechtice tuhle šanci už nepromarnily a dobře vedeným útokem za 21,903 s po zásluze zvítězily.
V ženské kategorii je vhodné sledovat pokusy Svinova, protože v jejich případě může přijít patnáctka asi kdykoli. Ale s vteřinovým prostřikem na pravém proudu je z toho protentokrát čas 17,384 s. Vůbec se nadařilo Skalici. Problémy na koši a v kádi, nenabraná voda a útok je dokončen až v čase 39,153 s. Takže jen 5 bodů za účast. Obhájkyně vítězství z Oprechtic, ženy Vrbice, na svůj loňský výkon nenavázaly a připsaly si 18,323 s. Do čela ženské kategorie se tak dostala Stará Ves po vyrovnaných shozech za 17,186 s.
Naše ženy měly startovní číslo 39 – Verča se vracela z krajského kola v požárním útoku, které se konalo ve Vrbně pod Pradědem. Na savicích ke své první soutěži nastoupila Eliška Rybková. Na rozdíl od prvního kola nyní vše klaplo podle předpokladů. Čas 16,355 s je historicky třetí nejlepší výkon našich žen.
Z favoritek zbýval ve startovní listině ještě Tísek. Čas 17,231 s je nakonec zařadil na třetí příčku, ale Daniela Nohlová měla levý terč dole za 15,898 s (rekord staroveské Pavly Monsportové z Vrbice 2016 má hodnotu 15,783 s).
Oprechtický hasičský víkend pokračoval večer Climart cupem. Moravskoslezská liga má další zastávku 26.6. ve Svinově.