Svátek Svatého Floriána – Turzovka – 3. 5. 2008

20 Kvě

Dne 3. 5. byl vybrán reprezentativní vzorek hasičstva Metylovic, který odjel do nedaleké Turzovky, našeho družebního sboru, aby se zúčastnil oslav svátku Svatého Floriána, patrona všech hasičů.

Výprava byla složena ze sedmi lidí – Anička Bílkova, Vladimír Bílek, Denisa Bílková, Eman Karteczka, Gabka Ryšková (Jirka ulehl doma s nemocí zad), řidič Silva Pavlásek a já. 🙂 Bohužel nás nemohlo být více, poněvadž další výprava se účastnila křtění „nové“ hasičárny ve Lhotce. Když jsem se o této akci dozvěděl, myslel jsem si, že to bude „něco“ jako u nás pouť. Kolotoče, hudba, atd. Zajímavé zjištění pro mě bylo, když jsme přijeli k hasičárně, kde za chvíli začala hrát dechovka. Zorganizoval se dlouhý průvod lidí, květiny, socha Svatého Floriána, prapory a všichni hosté. Společně jsme zašli k místnímu kostelu, kde proběhla slavnostní mše. Poté se šlo zpět k hasičárně. V.I.P. lidé byli pozváni na pivko a guláš, ostatní se rozprchli domů. Chtěl bych tímto upozornit na jednoho borce z Turzovky – bývalý dlouholetý velitel sboru – JOŽKO MALÍK. Dal nám prohlídnout své fotoalbumy, hasič od hlavy až k patě. Jeho soukromá sbírka obsahuje: 2 koňky !!!, 300 hasičských autíček, 140 hasičských nášivek, několik přileb a dalších věcí, tisíce fotek – prostě ÚŽASNÉ !!! (Ani si ta čísla pořádně nepamatuji – každopádně se pokusím vyjednat ukázku jeho věcí na náš web. Uvidíme.) Musím říct, že akce byla velmi povedená, děkuji DHZ Turzovka, že jsme mohli být přitom. Za SDH Metylovice – Jan Izvorský.

Fotky najdete ZDE.