Střípky z historie IX. – 90. léta

3 Led

Předposledním dílem této série Střípků z historie jsou výroční zprávy z devadesátých let…

Celý balíček můžete stahovat ZDE z ulozto.cz – po rozkliknutí odkazu opište kód a stáhněte balíček do vašeho počítače. Zabalen je ve formátu ZIP.
Na níže publikovaných obrázcích můžete vidět společnou fotku metylovských a turzovských hasičů ze soutěže ve Frýdlantu n.O. z roku 1992 – Metylovice vyhrály, porazily druhou Turzovku o 0,01 s. A dále pozvánku na 33. ročník naší pohárové soutěže, poslední, který se konal v kopci u Myslivecké chaty.

V roce 1993 vystřídal ve funkci starosty sbotu Františka Michalce dosavadní místostarosta Miroslav Juřica. Velitelem byl po celá devadesátá léta Vladimír Bílek.
1.12.1990 bylo schváleno znovuobnovení názvu Sbor dobrovolných hasičů (od r. 1950 – 1990 název Sbor požární ochrany), schválen nový znak a vlajka. Metylovice se stávají samostatnou obcí. Na soutěži v Turzovce poprvé po 32 letech startovalo naše ženské družstvo a hned na své první soutěži vyhrálo. Muži zvítězili ve Frýdlantu n.O. 25.10.1990 byla provedena stávajícího vozidla CAS25 (r.v. 1967) za novější CAS25 (r.v.1984), které nám slouží až dodnes. Sbor má 73 členů (52 mužů, 21 žen).
V roce 1991 muži vítězí v Kozlovicích, ženy v Turzovce. 5.10.1991 jsme na hřišti za školou uspořádali poprvé Soutěž netradičních družstev. „Na závěr všech soutěží jsem uspořádali soutěž na hřišti za školou. Účastnila se všechna družstva, muži A i B, ženy a družstvo dříve narozených. Nejprve soutěžili mezi sebou a potom bez ohledu na kategorie, vytvořili družstvo Šigutů a Bílků. Frýdlant n.O. zastupovalo družstvo Veličků. Nejlepšího času při požárním útoku dosáhlo družstvo Bílků.“ Po mnoha letech jednotka nevyjela ani k jednomu požáru.
V roce 1992 jsme byli naposled na soutěži Ferrum Frýdlant n.O., v roce 1994 u nás na soutěži „ferrumáci“ ještě vyhráli, ale 24.9.1994 na Ostravici toto družstvo, ve své době naprosto suverénní, závodilo naposled. v dvaadevadesátém roce se po tříleté pauze opět obnovilo družstvo našich žáků, pod vedením Miroslava Juřici. Na své první soutěži po nezapomenutelném výkonu skončilo na 3. místě, ale už svou druhou soutěž na Lubně vyhrálo. Na podzimním Plamenu, který se konal 24.11.u nás u Myslivecké chaty, naše dvě družstva mladších žáků skončila na 9. a 11. místě. 25.1.1992 jsme pořádali hasičský ples poprvé v Sokolovně, před tím dlouhou dobu byl ples v restauraci na Čihadle.
Po podzimní části Plamenu 1993/94 naši mladší žáci figurovali na 2. místě a nakonec po jarní části na stadionu Slezanu ve Frýdku skončili třetí.
V roce 1996 naše ženy vyhrály rekordní počet 11 soutěží (oblastní soutěž, Krmelín, Paskov, Nošovice, Nová Ves, Janovice, Frýdlant n.O., Proskovice, Kozlovice, Brušperk, Ostravice). Muži zvítězili mimo jiné na 30. ročníku naší soutěže u Myslivecké chaty, navíc poprvé na této trati pokořili dvacetivteřinovou hranici (18,33 s). V tomto roce opět došlo ke generační výměně v žákovském družstvu pod vedením Radky Juřicové. Družstva mladých hasičů se pod různými vedoucími daří udržet až do dnešní doby. 18.5.1996 jsme v areálu Sokolovny pořádali oslavy 110 let založení sboru.
V červenci 1997 postihly severní Moravu katastrofální povodně, při kterým byli do metylovské školy evakuováni lidé z Frýdlantu n.O. a okolí.
V roce 1998 naše ženy už pošesté vyhrály domácí soutěž a jejich úspěch byl podtrhnut také druhým místem mužského áčka a naprosto překvapivým 3. místem béčka. Mužské béčko se v tomto roce zúčastnilo 4 soutěží (vedle úspěchu na domácí soutěži byli ještě druzí v Kozlovicích, za vítězným áčkem) a počet jejich účastí se pak každým rokem zvyšoval (v roce 2009 už 30 soutěží, v roce 2010 třiadvacet). Muži nad 40 let už pošesté vyhráli soutěž na Pstruží a mladší žáci byli 3. v okresním kole Plamenu.
V roce 1999 jsme zaznamenali 12 výjezdů k mimořádným událostem. 3. července 1999 jsme naposled pořádali soutěž u Myslivecké chaty. 31. července u příležitosti oslav 700 let založení obce Metylovice jsme pak poprvé pořádali také soutěž na fotbalovém hřišti. Naše ženy v obou případech vyhrávají, počet jejich vítězství na domácí soutěži se tak prozatím zastavil na čísle 8.

Příští týden si budete moci prohlédnout výroční zprávy z let 2000-2009 a týden na to už dokumenty z Výroční valné hromady sboru za rok 2010.