10. 9. Pstruží

12 Zář

Pstruží, 10.9.2016 – Metylovští veteráni se v sobotu vypravili na svou letošní poslední soutěž na Pstruží.

Soutěž O putovní pohár starosty obce Pstruží je vypsány pro kategorii nad 40 let, pouze v letech 2007 a 2015 byla věková hranice 35 let. Od roku 1988 Metylovice na Pstruží vyhrály 15x (88, 92, 94-96, 98-00, 04, 07, 09-11, 13, 15).
Provedení útoku je vcelku netradiční – ze stroje vede jedna hadice B s rozdělovačem, ze kterého jdou dva proudy po jednom C a další hadice B, druhý rozdělovač a opět dva proudy po jednom C. Družstvo je osmičlenné. Traťový rekord má z loňska hodnotu 15,155 s.
V pátek náš tým absolvuje dva tréninkové pokusy a projevuje se, že nejvážnějším soupeřem jim jsou náhoda a vlastní chyby – o výfuk stroje se podařilo propálit béčkovou hadici.
Na úvodním nástupu je zmíněna možnost, že vzhledem k pětičlenné startovní listině, by mohla proběhnout soutěž na dva pokusy, ale Nová Ves a Malenovice spěchají s mladými hasiči do Bruzovic a také my potřebujeme s Wagnem a výzbrojí odjet do Jistebníku. Pro příště by asi stálo za to, aby tuto dvoukolovou možnost uvedli pořadatelé do pozvánky a družstva by se podle toho mohla zařídit.
Jako první se představuje domácí družstvo, které vloni skončilo druhé a vyhrálo svou soutěž v roce 2003. Oproti loňsku se sice o dvě vteřiny zhoršili, ale čas 21,143 s jim nakonec zajistil třetí místo. Malenovice byly vloni jen o jednu setinu za Pstružím a z vítězství se mohly radovat v roce 2005. Ale zdržení nastalo už na základně se zapojováním koncovek na rozdělovač dvěma závodníky a poté tlak vody zacloumal s druhým levým proudařem, takže je z toho čas 31,445 s. Nová Ves vyhrála na Pstruží v roce 2014, ale vloni skočila čtvrtá. Oproti ostatním družstvům volí taktiku se dvěma závodníky na prvním rozdělovači se třemi na druhém a čas 20,704 s je posouvá průběžně do vedení.
Čtyřku pak mají naši čtyřicátníci. Oproti jiným soutěžím věkový limit zatím nenaplňují Kovalík a Radim, takže se nahrazují Kahy a Pavel Šigut. S věkovým průměrem 48 let patří k těm mladším týmům a jejich výhodou jistě je fakt, že většina z nich stále pravidelně jezdí po soutěžích. Vzhledem k tomu, že už znali výkony většiny soupeřů, nebylo potřeba absolvovat pokus s maximálním rizikem a byl z toho čas 16,274 s.
Pátý a závěrečný útok předvedla Ostravice, která na Pstruží vyhrála v roce 1997 a vloni skončila pátá. Ostravičtí zaznamenali bezmála třicetivteřinové zlepšení a čas 21,914 s jim zajistil čtvrtou pozici.
Naši veteráni se letos zúčastnili devíti soutěží, z nichž jednu vyhráli, jednou skončili třetí, čtyřikrát čtvrtí, dvakrát pátí a jednou sedmí. V týmu se objevili Jan Izvorský, Radomír Rusina, Vladimír Bílek, Aleš Velička, Radim Tomášek, Jiří Ryška, Vladimír Konvička, Pavel Koval, Luděk Juřica, Pavel Kahánek a Pavel Šigut.

Videa najdete zde:
Metylovice
Nová Ves
Pstruží
Ostravice
Malenovice

Celkové pořadí, kategorie NAD 40 LET:
pořadí – družstvo – výsledný čas

1. Metylovice – 16,274
2. Nová Ves – 20,704
3. Pstruží – 21,143
4. Ostravice – 21,914
5. Malenovice – 31,445

Soupiska:
post – nad 35 let

koš – Pavel Kahánek
savice – Vladimír Bílek
stroj – Aleš Velička
1. levý proud + béčko – Jiří Ryška
1. rozdělovač – Luděk Juřica
1. pravý proud – Pavel Šigut
2. rozdělovač + 2. levý proud – Radomír Rusina
2. pravý proud – Vladimír Konvička

Pro sdh-metylovice.info Michal Bílek.