Videa najdete zde:
Metylovice, muži
Metylovice, ženy
Metylovice, nad 35 let

V Mošnově se Moravskoslezská liga neběžela pouze v roce 2007, kdy se mošnovjáci zapomněli zúčastnit valné hromady MSL. Do roku 2016 byla tato soutěž dvoukolová s paralelními útoky. Pravděpodobně možnost dvou pokusů stojí částečně z tím, že se zde sedmkrát přepisoval rekord Moravskoslezské ligy. Traťové rekordy drží muži prchalovského áčka (2014 – 13,438 s) a z loňska naše ženy (16,035 s – dosud platný rekord MSL). Pět vítězství zde zaznamenali muži Prchalova a dokonce osm ženy Staré Vsi. Letos poprvé byla také otevřena neligová kategorie veteránů.
Startovní číslo 3 měly naše ženy. Adél byla s Markvartovicemi na Extralize, takže ji na pravém proudu nahradila markvartovická Nikol Steffek. Pokus nevypadal špatně, ale jako by mu něco chybělo. Možná rychlejší voda, možná o něco lepší shozy, každopádně s časem 17,603 s se dalo očekávat, že tohle na obhajobu stačit nebude.
V ženské kategorii své kvality potvrdily medailové aspirantky. První šestnáctku dal Tísek (16,882 s). Při pokusu Svinova se opět na jednom terči otřásal ligový rekord (16,590 s) a v závěru se na druhou příčku posunula Skalice (16,752 s). Před náš tým se dostaly už jen neligové Hostašovice, takže jsme si upevnili 4. pozici. Od roku 2002 pouze jedou (2006) na vítězství nebyla potřeba šestnáctka (Petřvaldík 17,52 s). Markvartovice tentokrát pod jejich názvem reprezentovaly ženy Hukovic. Ženy Ratiboře se naopak tohoto kola vůbec nezúčastnily, a tak se propadly na dno ligové tabulky.
Muži šli na start jako šestí, tentokrát s Martinem Gryčem na pravém proudu. Martin se projevil jako soutěžní typ – přestože tréninkové pokusy nebyly úplně podle našich ani jeho představ, v Mošnově dal pěkných 14,853 s. Tomášovi už zhruba v polovině trati vypadla hadice, přesto zaklekával těsně před kobercem a výsledkem byla naše první letošní čtrnáctka – 14,920 s.
Jenže v mužské kategorii šly čtrnáctky jako na běžícím pásu. Po první statovní desítce jsme byli stále předposlední, pak už se tohle tempo malinko zvolnilo, a nakonec nám to stačilo na 12. místo. A to jsme dopadli ještě docela dobře. V letech 2012-2015 se pravidelně stávalo, že vysoká čtrnáctka v mužské kategorii ani nestačila na body. Průběžně jsme stále dvaadvacátí. Z vítězství se podruhé radovaly Tošodry (poprvé vloni ve Staré Vsi), které si časem 14,144 s vylepšily ligový osobní rekord.
Snad aby mošnovští pořadatelé trochu vylepšili svou na ligové poměry tradičně nižší účast, otevřeli letos poprvé kategorii veteránů. A tím první veteránským družstvem v Mošnově byli se startovním číslem 11 naši pětatřicátníci. Byl to pro nás takový soutěžní trénink na poslední veteránské kolo v Bartovicích. Pro mě osobně návrat na rozdělovač, na kterém jsem už letos jednou v Mošnově solidně vyhořel. Tentokrát jsem si dával větší pozor a šel na něj s klidnou hlavou, takže spojky klaply. Easy sice čekal o něco déle s vodou, dokud nevyběhnu od základny, což mělo vliv i na pozdější výstřiky. Ale docela slušné shozy znamenaly čas 15,360 s a čekání, jak si povede Jak-Luk.
Jenže Jak-Luku to tentokrát neklaplo. S o něco pomalejší vodou a zalomenou hadicí na pravém proudu z toho byl čas 19,040 s. Na třetí příčku se pak zařadily oprechtické ženy 35+ (21,359). Účast 47 družstev je sice letos na lize nejmenší, ale v Mošnově nejlepší za posledních pět let. Jenže těchto 47 týmů zaplnilo 59 pozic ve startovní listině. Docházelo totiž k posunům a odhláškám, takže jsme si dvanáctkrát užili čtyřminutovou pauzu. Bohužel některé týmy nenašly ani slušnost, aby se předem odhlásily. A buďme konkrétní – Jakubčovice muži, Jakubčovice ženy, Markvartovice muži, Ratiboř ženy, Těrlicko-Hradiště muži.
Příští víkend nás čeká naše Soutěž netradičních družstev (sobota 29.8., 15:00). Krom toho v sobotu zajedeme na soutěž mladých hasičů na Pržno (10:00). Moravskoslezská liga pokračuje předposledním kolem 5.9. v Bartovicích, kde vyvrcholí kategorie veteránů.