2 odpovědi na “2. 2. – Zásah – záchrana koně

1. Ještě poznámka: autorem fotek je Kondes. Kvalita je poznamenaná tím, že je to foceno na mobil.

2. Metylovice – V sobotu 2.2. před třetí hodinou odpoledne bylo místnímu sboru dobrovolných hasičů telefonicky sděleno, že v Metylovicích u Čihadla spadli dva koně do 1,5 m hluboké jímky. Od počátku bylo jasné, že se minimálně bez zásahu profesionálů neobejdeme, případně bude potřeba nasazení jeřábu. V počtu čtyř hasičů jsme vyjeli zmapovat situaci vozidlem Volkswagen Transporter. Majitel koní už v té době volal na stanici Hasičského záchranného sboru ve Frýdku-Místku a v 15:00 byl vyhlášen poplach i v naší obci. Akce se nakonec zúčastnily dvě jednotky HZS Frýdek-Místek a dvěma vozidly i 9 členů jednotky SDH Metylovice. Mladší kůň se z jímky dostal sám s pomocí majitele do příjezdu jednotek, starší kůň byl ale poměrně vysílený. Nejdříve jsme jej natočili do výhodnější pozice a poté vytáhli lanem přivázaným k ohlávce. Kůň ale ležel na zemi a bylo třeba jej co nejdříve zvednout, aby ještě více neprochladnul. Než přijel opodál stojící automobil s hydraulickým ramenem, stál už kůň na čtyřech sám. Zhruba po hodině úsilí dopadla záchranná akce výborně, přivolaný veterinář pouze konstatoval drobné oděrky a zhmožděniny.