12. 6. Zlatá tretra

13 Čvn

Včerejší vítkovická Zlatá tretra byla bezpochyby vrcholem letošní české atletické sezóny a tohle jsme si nemohli nechat ujít.

Zlatá tretra už v podstatě začala středečními kladivářskými závody mužů a žen. V obou byly překonány rekordy mítinku, přestože před zahájením vydatně lilo.
Ve čtvrtek bylo počasí veskrze příznivé, a tak jsme se vypravili už na samotný předprogram od 16 hodin. Zpočátku jsme mohli sledovat víceméně ryze české závody v rámci národního programu a výškařskou soutěž juniorek. Divácky atraktivní byl i vložený závod vozíčkářů na 1 500 metrů, kdy čas vítěze byl srovnatelný se světovou špičkou zdravých sportovců.
V 17:00 byla odstartována ženská hodinovka s ohlášeným pokusem o světový rekord Etiopanky Dire Tune. Zároveň se o národní rekordy pokoušely Slovenka Katarína Berešová a naše Ivana Sekyrová. Roli vodičů zaujaly tři etiopanky a k národním rekordům napomáhala Olga Firsová. Celým mítinkem skvěle provázel Michal Dusík a dokázal vyburcovat ostravské publikum k silné podpoře, takže už v posledních minutách bylo jasné, že jsme svědky přepisování rekordních tabulek. Nový světový rekord tak má hodnotu 18 517 m, český rekord 16 422 m a slovenský rekord 16,154 m!
V 18:15 byl letošní 47. ročník Zlaté tretry oficiálně zahájen a hymnu zazpívala (nikterak špatně) vendryňská hvězdička Ewa Farna. Hlavní hvězdy se pak po dráze projely ve vozech jedné německé automobilky a program pokračoval ženskou čtvrtkou s překážkami. Za vítěznou Melanie Walker z Jamajky skončila na třetím místě v novém českém rekordu 54,96 s Zuzana Hejnová! Následovaly další překážkové běhy – nejprve ženských 100 m př. s hlavní favoritkou Američankou Lolo Jones, startovní osmičku doplňovala vítkovická dálkařka a vícebojařka Denisa Ščerbová. Vítězkou se podle očekávání stala Lolo Jones v čase 12,68 s.
Jelikož jsme seděli proti hlavní tribuně zhruba na úrovni cílové linie, viděli jsme nejkratší sprinty z povzdálí. Mužských 110 m překážek sice bylo obsazeno zvučnými jmény, ale skvělé časy se spíš čekaly od jiných závodů a závodníků. O to větším překvapením byl pohled na tabuli s časem vítěze Kubánce Dayrona Roblese12,87 s zůstalo i po oficiálním přezkoumání času a byl z toho další světový rekord! Navíc pátý Petr Svoboda vyrovnal český rekord 14,48 s.
Předpokládalo se, že českého vítěze (respektive vítězku) by měl mít hod oštěpem. Skutečně Barbora Špotáková až do páté série vedla hned prvním pokusem 66,91 m, pak ji ale překonala Němka Christine Obergfőll výkonem 67,72 m a na českou závodnici zbylo „jen“ druhé místo. Milá pak byla asi dvacetiminutová Bářina autogramiáda přímo pod ochozy. Ale oštěpařského vítěze jsme přece jen měli – mužům vévodil Vítězslav Veselý za hod na značku 78,00 metrů.
V této době již vrcholila ženská výška. Zde opravdu nebylo překvapením vítězství Blanky Vlašic z Chorvatska. Vypadalo to jako by jen tak mimochodem skočila 205 cm, což je nejel rekord mítinku, ale i nejlepší letošní výkon, a pak už laťka na stojanech stoupala na 210 cm, což znamenalo další pokus o světový rekord. Přestože si Chorvatka dokázala dokonale podmanit diváky, její tři pokusy tentokrát úspěšné nebyly.
Na netradiční trati 300 metrů o světový rekord 30,85 s svého trenéra Michaela Johnsona pokoušel Jeremy Wariner (USA). Sparingpartnera mu mimo jiné dělal i Roman Šebrle. Wariner zvítězil za 31,72 s.
Ale bezpochyby největším úlovkem pořadatelů byl letos čerstvý světový rekordman na hladké stovce Usain Bolt z Jamajky. V Ostravě se představil na dvoustovce a ve svém letošním prvním startu na této trati jasně vyhrál za 19,83 s, čímž se posunul do čela letošních atletických tabulek.
Na Zlaté tretře padly letos 2 světové rekordy, dalších 8 rekordů mítinku, dva nové české rekordy a jeden vyrovnaný, bylo splněno několik dalších olympijských limitů, ale především na stadiónu vládla skvělá atmosféra. Litovat mohou všichni ti, kteří neobětovali stokorunu za vstupenku do ochozů. Oficiální výsledky najdete na www.zlatatretra.cz.
Mám i několik fotek, které dodám jakmile mi to čas dovolí.

Jedna odpověď na „12. 6. Zlatá tretra“

  1. Já bych chtěl Michalovi poděkovat, že jsem mohl být díky jeho novinářské akreditaci u toho, bylo to fakt strhující. Hlavně Blanka Vlašič a její taneček, to bylo parádní. Smekám i před Michalem Dusíkem, přece jen když komentuje hokej, tak takhle nehecuje. SUPER !!!

Komentáře nejsou povoleny.