Kryštof: t-music Kryštof Tour 2010

27 Úno

Včera, v pátek 26.2. 2010 se konala v ostravské ČEZ aréně jedna z nejlepších akcí, kterou jsem zde kdy zažil – koncert kapely KRYŠTOF.

Pro mne umocněno předkapelou, kterou byl XINDL X, jehož písničky já můžu, někteří ne, ale to je jejich problém. K naprosté dokonalosti Vám pak stačí se obklopit těmi NEJ človíčky a zážitek je na světě.

Má volba těch NEJ byla jasná – Deny, Zuzka, tři Kovalíci 🙂 a manželé Němcovi. 🙂 K tomu potkávám v hale sestry Veličkovy (jeden ze sponzorů našeho plesu), Marťu Wolfovou a Hanku Královou (robka od Alika). K dokonalosti už chybí jen aby se koncert vyvedl.

Ale zpět k týpkovi, který si říká XINDL X. Kdo to neví, jeho občanské jméno je Ondřej Ládek, je z Prahy, a žánr který zpívá se nazývá hip hop říznutý folkem. Myslím si, že jeho texty (pokud jsou jeho) jsou životní zkušenosti s příměsí ironie. Prostě takové songy ze života, s kterýma se dá v mnoha případech souhlasit. Co jste ještě možná o XINDLOVI nevěděli? Je spoluautorem námětu seriálu Comeback a spoluautorem scénářů k jeho prvním patnácti dílům. Jeho píseň Anděl byla v roce 2008 nejhranější písní na serveru Bandzone.cz.

A jak se mu to povedlo v Ostravě? Samozřejmě když ho srovnám s Richardem Krajčem, hvězdou včerejšího večera, tak byl poloviční, ale mi osobně to stačilo, krásně jsem se rozezpíval, neboť jeho album Návod ke čtení manuálu už znám nazpaměť. 🙂 45 minut vystoupení XINDLa X skončilo a v hale už bylo cítit napětí, prostě necelých 9000 fanoušku kapely KRYŠTOF se už nemohlo svých miláčků dočkat.

Krátce po deváté večerní to začalo. Z repráků se začal valit začátek písničky Jeviště, scéna byla zahalena velkou oponou. Pomalu reflektory osvětlují podium, ze stínů jde rozeznat, že Kryštofáci už jsou na svých místech. Opona efektně spadla na zem a koncert byl odstartován.

Hala se již první písničkou dostává do varu. Richard přivítal halu pozdravem „Dobrý večer, domovino“, čímž ještě umocnil skvělou atmosféru. Celkem jsme slyšeli 22 písniček, zde je jejich pořadí: Jeviště, Sedmilhář, Plán, Fantomska, Lampion, Lolita, V Digihrách, Svědomí, OstravSKA balada, Chmýří, cyRáno, Stísněná, Atentát, Iluze, Malý princ, Ženy, Tak nějak málo tančím, Obchodník s deštěm, DuDuDuu, Bůhvíkam, Rubikon, Cosmoshop a Zrcadlení.

Při písničce Lolita (debutová píseň) se za kapelou promítaly fotky Kryštofáků, od roku 94 až do dneška, moc pěkné video, člověk by neřekl, že tato skvělá kapela už šestnáct let zpříjemňuje život svým fanouškům. Taktéž parádní promítaní bylo u patriotského hitu OstravSKA balada, kdy na pozadí běžely moc pěkné fotky Ostravy, hlavně pece, Baníku a barda ostravského – Jarka Nohavicy. Specialitou tohoto koncertu bylo pódium, které mělo dvě ramena mezi divákama, kde chodili hrát na své nástroje všichni členové kapely. Někdo si řekne, jak tam může přijít bubeník (Jakub Dominik), ale na tomto koncertě bylo vše možné. Z ničeho nic se na pravém rameni objevili malé elektronické bicí, Kuba začal hoblovat a už to jelo, písnička Malý princ.Technická závada, Kuba nešťastný, bubnoval, ale bohužel, zvuk nikde. Richard píseň přerušil, druhý pokus, opět marné. Tato písnička byla přislíbená v přídavcích, ale nedošlo na ni, protože se ukázalo, že důvodem nefunkčních bicích bylo spálené trafo. Když už jsem u fintiček, které tento koncert nabídl – první z nich, při písničce Fantomska, Nikolas Grigoriadis rozbalil své sólo na jednom rameni, najednou ukazuje na levou tribunu a tam na schodech obšťastňoval klapky svého saxofonu Nikos Petros Kuluris. To už ale všichni tušili, že někdo určitě bude i na pravé tribuně, tam už byl připraven Ondřej Kyjonka, které v kapele hraje na trombón neboli pozoun.

Poslední vychytávkou byl Richardův běh mezi diváky, z pódia běžel ke zvukařům, kde s písničkou Rubikon dokázal roztančit i sedící tribuny.

Když to shrnu, vynikající kulturní zážitek, kdo nebyl a aspoň trošku se mu kapela Kryštof líbí, může litovat. Ale pokud nebyl v aréně, určitě sledoval tento koncert online na stránkách idnes.cz. Další vychytávka. 🙂

Na začátku této „recenze“ jsem psal, že to byla jedna z nejlepších akcí, kterou jsem kdy zde zažil, pevně věřím, že ji v dubnu překoná finále extraligy, kdy v šestém utkání porazí Vítkovice perníkáře z Pardubic. 🙂 A titul bude doma. 🙂

Ještě jedno shrnutí: prostě slyšet Kryštof, Jarka Nohavicu a Kabát na živo a člověk může umřít. Jo, ještě jsem zapomněl na mošnovský KARM !!!

Pro SDH Metylovice Jan „Spáčil“ Izvorský.

Kryštof: t-music Kryštof Tour 2010
předkapela Xindl X
Ostrava, ČEZ Aréna, 26. února 2010
Easyho hodnocení: 90 % (100 % získají až hokejisté s titulem)

3 odpovědi na “Kryštof: t-music Kryštof Tour 2010

  1. Přidávám se k Easymu hodnocení. Byl to boží koncert! Xindl X byl sice nudný, ale Kryštofáci stáli za to 🙂

  2. K Izovu detailnimu hodnoceni uz neni vic co dodat. Presne vystihl stavnate momenty vecera. Jen cca 20ti minutovy vyjezd z parkoviste vedle haly trochu snizoval pocit blaha, ktery jsem po koncertu mel ;o)

  3. No že mezi 9000 lidmi potkám hasiče z Metylovic, by mě ani ve snu nenapadlo!!! 😀 Koncert byl prostě bomba! Krásně jsi to Honzi napsal 😉 A nějáké fotečky by nebyly?

Komentáře nejsou povoleny.