8. 5. Okrsková soutěž

8 Kvě

Pržno, 8.5.2010 – Dlouhá zima skončila a v sobotu na Pržně se započala další hasičská sezóna – „2010“.

Rozjezd je velmi pozvolný – od prvních tréninků, přes okrskovou soutěž k nočním přípravám v Kunčicích a Kozlovicích a pak už pěkně zostra na lize v Malenovicích.
Okrsková soutěž je v podstatě 1. kolo postupových soutěží, směřující přes okresní a krajské kolo až k Mistrovství republiky, které se letos koná 18. a 19. září v Praze na Julisce. Naše motivace však v tomto ohledu končí už několik let právě na prženském fotbalovém hřišti.
A už několik let u nás přes zimu také dochází k menším či větším změnám v sestavách. Konkrétně vás s nimi budu seznamovat postupně ve svých jednotlivých „grafomanských výlevech“.

Loni náš start do sezóny nebyl nikterak valný, takže letos jsme měli co napravovat. Loni naši muži dostali N za Rudovo stříkání na terč ze země – letos to již omezováno není. Ale nadále používáme přetlakový ventil a startujeme stroj až po výstřelu. Také úvodní nástup kompletních družstev je v přilbách…
A už je tu nezbytné losování startovních čísel. Kondes trochu spěchá a jak to tak bývá, vytáhl jsem pro nás poslední devátou pozici. Bára byla o něco šťastnější a naše ženy jdou na start předposlední – čtvrté…
První jde na základnu Lubno, sestavu mají stejnou jako vloni, jen proudaři jsou přehození – Marián Satinský vlevo a Roman Viej vpravo. Jejich útok vypadá opravdu krásně. Radek Viej má ovšem veliké problémy s B-spojkou na rozdělovači, zapnul ji až po několika marných pokusech v běhu, čímž zásadně zkrátil proudaře. Roman i s prostřikem terč sráží za 21,715 s, Marián na těžký magnet nevyzrál a pokus lubenských nebude hodnocen. Následuje Pstruží, avšak sestava je poněkud záložní a podepisuje se to i na předvedeném výkonu – 33,786 s. Trojku mají v Beskydské lize „věčně stříbrní“ muži Nové Vsi. Voda ze stroje má trochu rezervy a také na pravém proudu jde díky uzlů z proudnice o dost později. Čas 26,649 s prozatím na vedení stačí. A pak už se připravují loňští okrskoví vítězové z Malenovic. Marka Valoška na stroji nahrazuje Alois Ramík a malenovickým to šlape. Pravý proudař Jindra Skopal sice malinko zmaten směřuje téměř na levý terč, svůj omyl si však v poslední chvíli uvědomuje, takže 21,766 s je pro Malenovice luxusní výchozí pozicí na cestě k obhajobě. Na startovní čáře už jsou muži Bašky a Nela Pavelková, dcera našeho nalívače, se na trati, zhruba v prostoru rozdělovače, rozhodla pouštět berušku… Výkon Bašky to po otcovském zásahu nepoznamenalo a zapisuje si 32,781 s. Zřejmě pouze pro toto klání vytvořený tým Frýdlantu n.O. se za 29,362 s dostává na průběžné 3. místo. Janovice předvedly zatím nejhorší platný čas 39,032 s, následně Hodoňovice mají jen neplatný pokus za nenašroubovanou savici na stroj.
Závěr mužské kategorie už patří našemu družstvu. Ruda je v tuto chvíli na Stonavském železném hasiči, takže jej nahrazuje Aleš Vyvial. A přestože se v tuto dobu koná v Ostravě Mistrovství republiky v grilování, na nálivce nastupuje náš grilexpert David Pavelek. S pocity, že Malenovice předstihneme asi jen stěží, ale na druhou Novou Ves máme, jdeme na start. Vše vypadá naprosto bezproblémově, stroj však záhy ztrácí na výkonu a po výstřiku navíc upadne Aldovi savice ze stroje. Běžně šroubovat nemusí, tady ovšem ano, takže se jedná trochu o zkrat srovnatelný s loňským Rudovým. Neplatný pokus, navíc obavy, jak se stroj zachová při pokusu našich žen…
Po nezbytném zkrácení trati z 90 na 70 metrů odstartovala útokem Pstruží kategorie žen. I přes drobné potíže vzadu to nebylo zas tak špatné – 29,524 s. Domácí Pržno zastupovaly pouze jejich ženy a byla to jejich soutěžní premiéra. Bylo to znát i na jejich výkonu – levá proudařka nedoběhla a svůj terč nesrazila. Napoprvé tedy neplatný pokus. Nová Ves na této soutěži zvítězila a stejné ambice zřejmě měla i letos. Voda byla trochu opožděná, vepředu to už bylo slušné, avšak časomíra se nerozběhla, takže ženy Nové Vsi budou v závěru své kategorie pokus opakovat. Dá se říct, že na tom můžou jen vydělat – po vytažení savice z kádě zřejmě nebyl našroubovaný koš, což by jinak dávalo neplatný pokus.
Sestava našich žen oproti loňské sezóně doznala několika změn. Na koš se po mateřské pauze vrací do dvojice k Markétě Wolfové Mája Zajícová. Na stroj se z proudu přesouvá Jana Biskupová. Na uvolněný post levé proudařky jde Bára Šigutová a dvojici na rozdělovači bude tvořit s Deny Bílkovou Andrea Dostalíková, která si na Pržně odbyla svou premiéru v metylovském dresu. Prostě akce „kulový blesk“.
Při samotném pokusu Janě „chytá“ stroj až po určité prodlevě a tlak v proudnici s Bárou trošku zamával, proto je z toho „jen“ 28,925 s. Průběžné první místo, ale na základně se už připravuje Baška.
Toto družstvo vloni reprezentovalo náš okrsek na okresním kole a možná trochu překvapivě nakonec postoupilo na úkor Kozlovic až do kola krajského. Jejich útok je ovlivněn velkou chybou na koši, voda ze stroje tak jde o něco později, pravá proudařka má s proudnicí problémy a její prostřik znamená čas 30,104 s. A nakonec ještě opakovaný pokus žen Nové Vsi – nalívka je napodruhé velmi špatná a čas 37,827 s řadí novoveské až na 4. pozici.
Naše ženy si tak připisují první vítězství této sezóny, ale stále je toho spousta ke zlepšení. Příští víkend nás v pátek čeká noční soutěž v Kunčicích p.O. (začátek 20:30, máme startovní čísla 2+10+15) a v sobotu od 15:00 v Metylovicích na fotbalovém hřišti utkání Hasiči – Staří páni. Přijďte nás povzbudit.
Novinkou této sezóny by vedle komentářů metylovských závodníků měly být i častější minirozhovory s ostatními účastníky jednotlivých soutěží. Napoprvé jsem si tedy vedle naší Andrejky vybral lubenského rozdělovače Radka Vieje.

Komentáře:
Andrea Dostalíková
Jak se ti líbila tvá dnešní premiéra v dresu Metylovic?
– Líbilo se mi to strašně moc, žlutá barva je moje nejoblíbenější, takže jsem si to fakt užila.
Vždyť jsi říkala, že kombinace modré a žluté je hnusná.
– Já jsem na sobě modrou neměla, hnusní jste vy 😀 kromě jednoho, samozřejmě… Ne, bylo to úplně super, k tomu ještě ten výsledek. Počasí vyšlo – jen co jsme doběhly, začalo pršet. Takže jsem spokojená
Radek Viej
Dnes jste nás jen těsně porazili, jaký z toho máš pocit?
– Velmi špatný… Včera jsem skládal koks.
To je přece ideální fyzická příprava před soutěží. Proč myslíš, že se ti to nepovedlo?
– No, široké hadice a špatně nachystaná základna. Standard.
Takže v Kunčicích to už bude brilantní…
– Mělo by být, doufám.

Hodnocení nezávislých pozorovatelů:
Občerstvení: *** (z 5, vloni **)
WC: *** (z 5, vloni **)

Celkové pořadí, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas

1. Malenovice – 21,766 – 21,154 – 21,766
2. Nová Ves – 23,682 – 26,649 – 26,649
3. Frýdlant n.O. – 27,598 – 29,362 – 29,362
4. Baška – 29,518 – 32,781 – 32,781
5. Pstruží – 30,058 – 33,786 – 33,786
6. Janovice – 30,501 – 39,032 – 39,032
7. Lubno – N – 21,715 – neplatný pokus
8. Hodoňovice – N – N – neplatný pokus
9. Metylovice – N – N – neplatný pokus

Celkové pořadí, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas
1. Metylovice – 28,925 – 27,232 – 28,925

2. Pstruží – 29,524 – 29,170 – 29,524
3. Baška – 26,450 – 30,104 – 30,104
4. Nová Ves – 37,827 – 36,790 – 37,827
5. Pržno – N – 35,116 – neplatný pokus

Soupiska:
post – muži – ženy

koš – Vladimír Konvička – Markéta Zajícová
savice – David Pavelek – Anna Bílková
stroj – Aleš Velička – Jana Biskupová
béčka – Jan Bílek – Kristýna Ryšková
rozdělovač – Jan Šigut – Andrea Dostalíková
levý proud – Michal Bílek – Barbora Šigutová
pravý proud – Aleš Vyvial – Zuzana Bílková

Pro sdh-metylovice.info Michal Bílek.

10 odpovědí na “8. 5. Okrsková soutěž

  1. Zdravím. Pročítám si Vaše stránky. Andrea Dostaliková je stále členkou SDH Pstruží, nevím zda ma podepsané hostování nebo přestup. Takže jak. Zdravim.

  2. Hola, já myslím, že jde asi o přestup. Nepočítám, že by za vás chtěla ještě někdy soutěžit. Ale to je jen můj názor, nechci mluvit za ni. Bohužel jsme chudý sbor a oficiálně nic podepsáno není, protože se obávám, že by jsme nebyli schopni splnit Vaše podmíky přestupu.

  3. Samozřejmě můžeme nabídnout hostování. V průběhu sezony jsou ceny nejvyšší.
    Andrea už na všem pracuje, stačí dohoda agentu.

  4. Tak v tom případě musí Andrejka projít všemi testy, kontrolami a prohlídkami atd … Vzal si na starost Ruda Mališ – NEJŽELEZNĚJŠÍ Stonavský hasič 🙂

  5. Uvidíme na kolik si Ruda Andreu cení, nicméně si myslím, že vyjednávaní budou nad míru tvrdá 🙂

Komentáře nejsou povoleny.