19. 6. Oprechtice

21 Čvn

Oprechtice, 19.6.2010 – Sobota devatenáctého a neděle dvacátého června letošního roku se dají zkráceně označit jako „Oprechtický hasičský víkend“. Čekalo nás 3. kolo Moravskoslezské ligy, noční Climart Cup, 8. kolo Moravskoslezské ligy mladých hasičů a soutěž „starých gard“.

Loni se zde krutě nevyvedlo počasí, přesto oprechtická pohárová soutěž zaslouženě drtivě opanovala ankety All Stars MSL. Letos to s předpověďmi také nevypadalo nijak příznivě, přesto alespoň v sobotu se voda vyskytovala pouze v kádi, hadicích a terčích.

Již delší dobu bylo zřejmé, že tento víkend především vlivem dovolených naše sestavy doznají vícero změn. A tak po dvaadvacetiměsíční pauze zaviněné zraněním se na stroj vrátil Jirka Ryška. Během té doby stihl Lewise Hamiltona zdárně dovést k titulu mistra světa, teď jeho podporu pořebovali borci z béčka. Pátým metylovským proudařem, kterým zasáhl do probíhající sezóny pak byl Péťa Bílek, bratr našeho béčkaře Hanze. Na proudu nastupoval již v žákovských kategoriích, pak nám zběhl k cyklistice a nyní tedy další comeback.
Při absenci Kondesa byl post košaře v áčku vcelku jasný. Kovalík se osvědčil již několikrát v minulosti a tak šlo jen o to, koho k němu na nálivku. Jedním z nejlepších ligových nalívačů je vrbický Michal Sud, s Kovalíkem se již setkali dřív v Proskovicích. Michal nabídku přijal, takže ani v tomto případě volba nebyla dlouhá.
Naše startovní čísla byla až na přelomu třetí a čtvrté desítky, proto většina z nás sledoval úvod soutěže ještě doma na online přenosu. O úvodní pokus soutěže se postaralo domácí mužské áčko. Martin Nováček se na základně vracel pro kotouč, Martin Kunát nedal levou spojku na rozdělovač, takže útok by směřoval k dalšímu neplatnému pokusu. Oprechtickým se však poruchou startovací pistole nerozjela časomíra, takže mohou opakovat. Poruch ligové časomíry nějak nebývale přibývá, už by to asi opravdu chtělo rozumně vyřešit její dosud poněkud divoké půjčování. Po krátké pauze nutné k opravě se na startovní čáře řadil Prchalov A, s lubenským Radkem Viejem na rozdělovači. Jejich pokus byl povedený a to dokonce natolik, že výsledný čas 13,916 s je novým traťovým rekordem. Co už téměř hlava nebere, je čas Libora Mrozowského na levém proudu – 13,358 s! A pak, že terče letos dělají problémy… Hozenou rukavici beze sporu chtěly zvednout Bartovice A, ale snad i díky drobným prostřikům to na Prchalov nestačilo – 14,310 s. Mošnov měl na pravém proudu oprechtického Nováčka a na levém v mošnovkém dresu lubenského Romana Vieje. Dřív bylo na lize v podstatě vyloučené získat mošnovského závodníka „převlečeného“ do cizího dresu, ale zřejmě časy se mění a zásady berou za své jako první… „Mošnovským“ proudařům shozy klaply na jedničku a bylo z toho 14,050 s.
Karviná-Hranice měla na levém proudu oprechtického Stibyho, ale jeho jedenapůlvteřinový prostřik (16,278 s) příliš nadějí na ligové body nedával. Výrazně nahoru šly letos Mistřovice. V Malenovicích z toho bylo 5. místo, tady po zaváhání proudařů 6 bodů za čas 15,495 s. Lubenští proudaři měli možná o trochu pomalejší spoje, což při jejich běžeckých kvalitách ještě nic neznamená, ale čas 14,710 s na nejlepší trojici nestačí.
Ženskou kategorii otevřely domácí Oprechtice A. Haně Pastorkové na levém proudu v běhu, zřejmě pro přišlápnutí hadice rozdělovačkou, vypadl kotouč a zaklekávala tak už před koberci. Když se k tomu přidala zlomená hadice, byla šance srazit terč téměř nulová. Veronika Krejčí pravý terč srazila za 16,977 s, ale výsledkem byl jen neplatný pokus. Druhou startovní desítku otevřela Písečná s kojkovickým Mirkem Lipusem na levém proudu. I přes prostřik na pravém proudu z toho bylo 14,832 s a první letošní ligové body pro Písečnou. Poté se ke svému opakovanému pokusu připravují oprechtičtí muži. Oba prouadři již mají za sebou dva ostré běhy, takže jim není co závidět. Napodruhé se již vážnějších chyb nedopustitli a čas 14,500 s zaručoval také pro Oprechtice první letošní body nad rámec účasti. Následují ženy Rychaltic s výraznou podporou domácího družstva – Tereza Žáčková na béčkách a Veronika Krejčí na levém proudu. Proudařky krátce čekaly na vodu, čas 18,175 s ale solidně nasazenou laťkou soupěřkám. Jistebnické ženy jsou, i přes změny v sestavě, letos lehce za očekáváním. Strojnice Šárka Volná nedala spojku na pravém proudu a tak z toho byl jen neplatný pokus.
Petřvaldičtí muži vloni v lize nestačili pouze na bartovické áčko. Letos v boji na čele tabulky zatím nestačí jen na Prchalov. Jejich oprechtický pokus byl nadmíru povedený, časomíra se zastavila na hodnotě 13,917 s! Pouhou jednu tisícinu vteřiny za Prchalovem… Rychaltičtí muži letos zatím sbírají jen body za účast. Ale tentokrát měli dvě výrazné posily – bývalé proudaře bartovického béčka z vítězné ligové sezóny 2008 Ondřeje Kakeše a Martina Náhlého. Martin cvakal na základně, Ivan Rožnovský se pral s rozdělovačem, takže ve výsledku byly terče příliš daleko a byl z toho jen neplatný pokus. Vrbice nastoupily s kojkovickým Martinem Konečným na koši. Jak Kudla na levém proudu prostříkl, Adam Hrbáč měl na pravém proudu, zřejmě vlivem uzlu na hadici, výrazně později vodu, takže čas 15,462 s a 7 bodů do ligové tabulky. Petřvaldické ženy letos zažívají jednu ze svých lepších sezón a v lize průběžně vedou. Také v Oprechticích předvedly pěkný výkon a čas 17,506 s. Ve slušné formě se ukazuje i Košatka A – 14,870 s, čtrnáctku na lize dali naposled ve Staré Vsi 2008. Bartovickým ženám se jejich útok vůbec nedaří – proudařky jsou zalité, šanci jim však dává opět stávkující časomíra. Displej neběží, startér Kuba Janošek v průběhu útoku znovu střílí a přestože časomíra jede (jen neukazuje displej), je bartovickým ženám pro toto ovlivnění umožněno jejich pokus opakovat.
A konečně už došlo i na naše áčko. Sice není jasné, zda opět nedojde k přerušení soutěže, ale přestávka se naštěstí nekoná a my se můžeme připravovat. Kovalíkovi to vzadu s Michalem Sudem klaplo, vepředu se konečně povedly sestřiky, s výsledným časem 14,554 s musíme být maximálně spokojeni. Kovalík si tak mimo jiné vylepšuje svůj osobní rekord.
Kojkovice mají na pravém proudu malenovického Standu Pyška. Čas 14,984 s v nabité konkurenci nakonec stačí jen na 13. pozici.
Naše ženy se na posledních trénincích trochu hledaly. O to příjemnější je, že to vyšlo v sobotu v Oprechticích. Denči se nalívka povedla, Andreu sice rozdělovač vytočil do strany, čímž došlo ke zkrácení na pravém proudu, ale prostřiky byly tentokrát únosné a čas 18,902 s je dobrý základ k dolaďování formy před naší soutěží.
Malenovicím se zranil Marek Valošek, takže na stroji jej nahradil Alois Ramík a rozdělovače měli půjčeného ze Svinova. Zásadní problém však byl s utopeným košem v kádi, takže i přes sražené terče to znamenalo neplatný pokus. Bartovické ženy napodruhé už nechybují, čas 17,591 s je řadí za Petřvaldík na průběžné druhé místo.
Péťa Bílek si před dvěmi týdny dal s béčkem první trénink a v sobotu si odbyl svou obnovenou proudařskou premiéru. Jde vidět, že Easymu nálivka svědčí, Jirka ze svého strojnického umění taky nic nezapoměl, takže to bylo jen na těch vepředu, jak se s vodou poperou. Aleš si připsal velmi pěkných 15,150 s, Péťa měl menší zkrat při zákleku, ale 15,998 s napoprvé vůbec není k zahození.
Možná trochu mimo hlavní zájem jsou neligové Proskovice. Na levém proudu to je s velkým prostřikem za 16,027 s. Ale čas 14,446 s na pravém terči připomíná, že tento tým v roce 2008 vyhrál ligové kolo v Rychalticích (za tenkrát neligovým Prchalovem). Prchalovské béčko mělo na rozdělovači oprechtického Lukáše Vojkovského (v prchalovském dresu) a z áčka Libora Mrozovského. Čas 14,523 s nás těsně odsouvá na 7. místo. Ženy Staré Vsi s bartovickou Kateřinou Válkovou na rozdělovači svůj pokus dokončují za 18,283 s, což stačí na 4. pozici, naše ženy jsou páté. Béčko se dlouho drží na postu nejlepšího neligového družstva. O tento primát je nejprve připraví Oprechtice B (15,885 s) a poté ještě Lesní Albrechtice (15,339 s). Svinov A s vrbickým Adamem Hrbáčem na pravém proudu se časem 14,651 s řadí bezprostředně za naše áčko.
Z Oprechtic odjíždíme na chvíli domů, abychom se sem za chvíli opět vraceli na noční Climart Cup alespoň co by diváci. V neděli dopoledne soutěž mladých hasičů sledujeme jen na internetu, ale odpoledne třetí cesta do Oprechtic během jednoho víkendu, na soutěž „starých gard“. Články, fotogalerie a videa se zde objeví již brzy…

Komentáře:
Michal Sud (Vrbice)
– Jak se ti běželo s Kovalíkem?
Upřímně? V pohodě, košař si udělal svou práci, pak už se dal lehce dodělat zbytek.
– Bylo to v něčem zásadně jiné, než jsi zvyklý u Vrbice?
Akorát trošku v tempu. Jinak je spolehlivý na nápich a pak už je to jen práce středaře, aby udělal svou práci.
– A proč to dneska Vrbici úplně nesedlo?
Záhada, kterou řešíme. Studujem video. Asi malý problém v zamotání hadice za rozdělovačem a tím vznikl ten velký problém na konci.
Petr Bílek
– Jaký máš pocit ze své premiéry?
Bylo to dobré. Škoda ten prostřik, nějak mi to uklouzlo.
– Co myslíš, že potřebuješ nejvíc zlepšit?
Ten záklek. Spojka mi sedla luxusně, běh byl taky dobrý, ale ten konec…
– Jaký post jsi kdysi běhal v žácích?
Jejda, proud. Ale to bylo tak před 15 lety, možná!
Bára Šigutová
Jak ti to dneska sedlo?
– Běželo se mi divně, měla jsem nějak těžké nohy. Mohlo to být rychlejší.
Vcelku slušně se ti povedl shoz. Čím myslíš, že to bylo?
– Asi náhoda.
Jak se těšíš na dnešní krajské kolo ve Vítkově? (krajské kolo dorostu 20.6., rozhovor byl uskutečněn na cestě z noční soutěže v Oprechticích)
– Docela se těším, bude to změna.

Hodnocení nezávislých pozorovatelů:
Občerstvení: ***** (z 5, vloni ****)
WC: **** (z 5, vloni ****, hvězdičky letos udělily Bára a Denča, mimo jiné za kalendář na dámských WC – ke shlédnutí ZDE)

Celkové pořadí, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas – body MSL

1. Prchalov A (NJ) – 13,358 – 13,916 – 13,916 – 25
2. Petřvaldík (NJ) – 13,884 – 13,917 – 13,917 – 22
3. Mošnov (NJ) – 13,823 – 14,050 – 14,050 – 20
4. Bartovice A (OV) – 14,310 – 14,254 – 14,310 – 18
5. Oprechtice A – 14,500 – 14,387 – 14,500 – 16
6. Prchalov B (NJ) – 14,435 – 14,523 – 14,523 – 15
7. Metylovice A – 14,554 – 14,428 – 14,554 – 14
8. Svinov A (OV) – 14,651 – 14,574 – 14,651 – 13
9. Lubno – 14,710 – 14,439 – 14,710 – 12
10. Písečná – 14,247 – 14,832 – 14,832 – 11
11. Větřkovice (OP) – 14,581 – 14,857 – 14,857 – 10
12. Košatka A (OV) – 14,614 – 14,870 – 14,870 – 9
13. Kojkovice – 14,984 – 14,954 – 14,984 – 8
14. Lesní Albrechtice (OP) – 15,339 – 14,905 – 15,339 – —
15. Vrbice (KI) – 15,462 – 14,792 – 15,462 – 7
16. Mistřovice (KI) – 14,686 – 15,495 – 15,495 – 6
17. Kozlovice – 15,522 – 14,776 – 15,522 – 5
18. Marklovice (KI) – 14,965 – 15,538 – 15,538 – 5
19. Karviná–Louky (KI) – 15,080 – 15,569 – 15,569 – 5
20. Oprechtice B – 15,556 – 15,885 – 15,885 – —
21. Metylovice B – 15,998 – 15,150 – 15,998 – —
22. Proskovice (OV) – 16,027 – 14,556 – 16,027 – —
23. Podvysoká (SK) – 16,129 – 15,120 – 16,129 – —
24. Karviná–Hranice (KI) – 16,278 – 14,867 – 16,278 – 5
25. Horní Suchá (KI) – 16,188 – 17,223 – 17,223 – —
26. Milíkov – 17,747 – 18,155 – 18,155 – —
27. Nová Ves – 19,152 – 18,350 – 19,152 – —
28. Malenovice – 18,111 – 17,419 – neplatný pokus – 5
29. Stará Ves (OV) – 14,320 – N – neplatný pokus – 5
30. Staškov (SK) – N – 14,609 – neplatný pokus – —
31. Kozmice B (OP) – 16,360 – N – neplatný pokus – 5
32. Rychaltice – N – 16,840 – neplatný pokus – 5
33. Kozmice A (OP) – 17,006 – N – neplatný pokus – 5
34. Bartovice C (OV) – N – N – neplatný pokus – 5
35. Košatka B (OV) – N – N – neplatný pokus – —
36. Krmelín – N – N – neplatný pokus – —
37. Luboměř (NJ) – N – N – neplatný pokus – —
38. Plesná B (OV) – N – N – neplatný pokus – —
39. Svinov B (OV) – N – N – neplatný pokus – 5

Celkové pořadí, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas – body MSL

1. Petřvaldík (NJ) – 17,506 – 17,408 – 17,506 – 15
2. Bartovice (OV) – 17,507 – 17,591 – 17,591 – 12
3. Rychaltice – 18,175 – 17,756 – 18,175 – 10
4. Stará Ves (OV) – 18,283 – 18,045 – 18,283 – 8
5. Metylovice – 18,902 – 18,673 – 18,902 – —
6. Oprechtice B – 19,593 – 19,575 – 19,593 – —
7. Marklovice (KI) – 20,898 – 19,794 – 20,898 – 6
8. Oprechtice A – N – 16,977 – neplatný pokus – 5
9. Jistebník (NJ) – N – N – neplatný pokus – 5
10. Krmelín – N – N – neplatný pokus – —
mimo soutěž:
–. Paskov – 22,900 – 24,882 – 24,882 – —

Soupiska:
post – áčko – béčko – ženy

koš – Pavel Koval – Pavel Koval – Markéta Wolfová
savice – Michal Sud – Jan Izvorský – Denisa Ryšková
stroj – Aleš Velička – Jiří Ryška – Gabriela Ryšková
béčka – Jan Bílek – Martin Březina – Kristýna Ryšková
rozdělovač – Jan Šigut – Luděk Juřica – Andrea Dostalíková
levý proud – Michal Bílek – Petr Bílek – Barbora Šigutová
pravý proud – Rudolf Mališ – Aleš Vyvial – Zuzana Bílková

Průběžné pořadí MSL po 3. kole, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – body

1. Prchalov A – 75
2. Petřvaldík – 56
3. Kojkovice – 48
4. Mošnov – 45
5. Prchalov B – 45
6. Metylovice – 44
7. Bartovice A – 38
8. Svinov A – 38
9. Lubno – 31
10. Vrbice – 30
11. Karviná-Hranice – 28
12. Mistřovice – 27
13. Oprechtice – 26
14. Svinov B – 25
15. Košatka – 25
16. Bartovice C – 23
17. Stará Ves – 23
18. Písečná – 21
19. Větřkovice – 20
20. Kozlovice – 19
21. Malenovice – 18
22. Marklovice – 18
23. Karviná-Louky – 15
23. Kozmice A – 15
23. Kozmice B – 15
23. Rychaltice – 15

Průběžné pořadí MSL po 3. kole, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – body

1. Petřvaldík – 40
2. Rychaltice – 33
3. Bartovice – 30
4. Stará Ves – 28
5. Oprechtice – 20
6. Jistebník – 16
6. Marklovice – 16

Pro sdh-metylovice.info Michal Bílek.

7 odpovědí na “19. 6. Oprechtice

  1. cus mas ve vysledcich drobnou chybu vrbice mela cas15.4 ale jinak dik za posunuti urcite by jsme brali kazdy bod navic

  2. Safra, ja nevedel ze nas jerry pri seceni travy a postrikovani proti komarum nekdo fotil 😀

  3. měli by jste taky někdy nechat sekat i vaše ženy 😉 , 😀

  4. Dobrá inspirace, naše holky budou mít určitě radost – soutěž se kvapem blíží 🙂

Komentáře nejsou povoleny.