26. 6. Svinov

28 Čvn

Svinov, 26.6.2010 – Poslední zastávkou před jedním z vrcholů metylovské hasičské sezóny byl 23. ročník Memoriálu Alfonse Kudělky ve Svinově – 4. kolo MSL 2010.

Ráno se ještě naši mladí zúčastnili soutěže ve Frýdlantu nad Ostravicí a s tím, jak si tam vedli, nás brzy seznámí Deny. V deset hodin už první část naší výpravy vyrážela do Ostravy. Ve Svinově se nám nikdy příliš nedařilo, jen v roce 2007 byly ženy druhé a vloni zde áčko skončilo překvapivě rovněž na 2. příčce. Sice jsem prostříkl vítězství, ale neustávající déšť pak znemožnil ostatním družstvům, aby nás překonali. Jenže víme, jak je to letos s těmi obhajobami…

Krátce po jedenácté hodině se již na základně připravuje domácí mužské béčko. Naše startovní čísla jsou až na počátku třetí desítky, takže ještě máme spoustu času. Chyba na koši stojí svinovské cenné desetinky, což se projevuje i na výsledných 16,474 s. Trojku mají Rychaltice a rozhodčí snad poprvé uplatňují své právo na výklad ligových pravidel, ve kterých stojí, že „koš musí být umístěn u zadní hrany základny z pohledu startovní čáry“. Tolerance uváděna není a dosud bylo běžné zneužívání této benevolence, kdy sací koše byly běžně k vidění uloženy u středu základny. Doufejme, že tolerance nyní bude minimální a „přečůrávání“ pravidel se alespoň omezí. To byl také zřejmě jediný zajímavý fakt na útoku rychaltických mužů. Béčkař uklouzl na mokré zámkové dlažbě, ale zásadní pro další vývoj byly spoje rozdělovače. Opět chyboval na základně a proudaři byli příliš daleko od terčů na to, aby je srazili.
Prchalov A zatím plní plán na 100% – po třech kolech mají plný počet bodů, ve Svinově navíc obhajují svůj loňský triumf. Radek Zátopek sice při náběhu na základnu lehce podklouzl, pak ale s vůli svého jmenovce rozdělovač donesl až na značku, opět tedy bylo zaděláno na skvělý výkon. Libor Mrozowski levý terč srazil za 13,929 s, Tomáš Pělucha na pravém proudu dává přiměřenou naději soupeřům, časomíra se zastavuje na hodnotě 14,605 s. Oprechtice mají mocnou podporu v Honyovi s jeho hasičskou obdobou vuvuzely. Moc jim to však není platné – nenašroubovaný koš znamená neplatný pokus. Karviná-Louky nezasvěcené šokovala svým umístěním na oprechtickém nočním Climart Cupu, svou formu si ale do dalšího týdne nepřenesli. Další zaváhaní na koši a čas 17,003 s. Malenovice mají na stroji už opět Marka Valoška, rozdělovač je zapůjčen ze Svinova. A právě rozdělovač při výběhu ze základny zřejmě přišlápl hadici levého proudaře Standy Pyška, z kotouče mu zůstávají v ruce jen cáry hadice. Je pak trošku dál od terč a když se k tomu přidá vítr, je z toho prostřik na výsledných 18,324 s. Písečná je ve své nejsilnější sestavě a vzadu jim to klaplo na jedničku. O lepší výsledek je připravil jen prostřik na pravém terči. Levý byl sražen za 14,268 s, výsledný čas byl o něco horší – 15,092 s.
Ženskou kategorii otevřely Oprechtice. Vloni až do posledního okamžiku bojovaly s Bartovicemi o ligový titul, letos se jim příliš nedaří. Na levém proudu mají tentokrát jistebnickou Vendulu Holušovou, té se na kobercích u čáry stříkání proudnice zkroutí do strany a terč se srazit nepovede. Čas Veroniky Krejčí na pravém proudu je přitom 16,221 s! Bohužel pro Oprechtice jen dalších 5 bodů za účast. První startovní desítku pak uzavírá Lubno. Romana Vieje na pravém proudu nahrazuje prchalovský Tomáš Pělucha. Marián Satinský na základně bojuje se spojkou, vybíhá bez kotouče a na svinovské větrné hůrce to pak už je marná snaha. Bufyho čas je sice 14,430 s, ve výsledku ale jen neplatný pokus.
Úspěchy prchalovského áčka letos zatím svými výkony podtrhuje také jejich tým B. Na rozdělovači opět v červenočerném dresu Lukáš Vojkovský, zřejmě jsme svědky pozvolné dezerce oprechtického starosty do Prchalova 😀 Nalívka má však značné rezervy a čas 18,506 s je nadějný spíš pro sousedy v ligové tabulce, než pro samotný Prchalov B. Startovní číslo 14 pak má největší domácí naděje – Svinov A. Jejich útoku se nedá nic zásadního vytknout, možná jen voda mohla být nepatrně rychlejší. S časem 14,948 s jsou jistě spokojeni, stačí na průběžnou druhou příčku. Náladu rychaltickým ženám při přípravě na základně jistě nezvedá jejich stroj, který ne a ne nastartovat, ale pak se vše zdaří a můžeme sledovat další ženský útok. Hana Plesníková na pravém proudu zaklekává už před koberci a přestože levý terč Petry Mifkovičové je sražen za 17,924 s, výsledkem je jen neplatný pokus. Po oprechtickém „double N“ tedy i to rychaltické. Mošnov má bezpochyby letos ambice větší než kdykoliv předtím a ne náhodou jsou v první pětce ligové tabulky. David Grus je sice až třetí mošnovský proudař, ale právě on byl u dosud jediného ligového triumfu svého týmu vloni ve Větřkovicích .Daří se mu také ve Svinově – ve výsledkové listině je u pravého terče zapsáno 14,391 s. Martin Koliba měl na levém proudu o něco později vodu, takže výsledných 14,731 s mošnovským zajišťuje aktuální druhou pozici mezi prchalovským a svinovským áčkem. První platný pokus ženské kategorie zajíždějí Mistřovice, i s dvouapůlvteřinovým prostřikem je z toho 20,646 s.
Martin má zhruba 10 minut na vydýchání a pak už se na základně se startovním číslem 20 připravuje naše áčko. Ruda v týmu „Neškodných jedinců“ zápasil s pivním sudem a Lysou horou (více v článku Andrey o Radegast beskydském šerpovi již brzy), takže jej na pravém proudu nahradil právě mošnovský Martin Koliba. Již po rozcvičování jsem říkal, že moje taktika pro dnešní den je jasná – musím na základně utéct Hanzovi na spojce, aby pak už nikdo nemohl vidět můj letošní standardní příšerný prostřik 🙂 Jarek Nohavica nám k přípravě zpívá, že v náprsní kapse nosí Ventinol na potíže, já bych na svou nervozitku potřeboval spíš živočišné uhlí. Taktika se mi téměř splnila, ale Hanz spojku dává zhruba pikovteřinu před případným krachem, voda jde přesně do zákleku a shozy jsou slušné. Honza Šigut se raduje, ale u našich rozdělovačů jsem si zvykl, že co se časů týče se spokojí s málem a radost mají skoro pokaždé 😀 Tentokrát je radost oprávněná, na displeji svítí 14,340 s, což mimo jiné znamená, že Prchalov letos na lize poprvé nevyhraje…
Čtyřiadvacátě jdou pak na start naše ženy. Po týdnu v jejich sestavě téměř nezůstal kámen na kameni. S tou „oprechtickou“ má „svinovská“ sestava společné jen proudařky, na dalších postech došlo ke střídání. Pro Andreu Střasákovou je to na béčkách dokonce premiéra. Mája na koši sice u základny uklouzne, ale na průběh útoku to nemá žádný větší vliv. Zuzka sráží terč zhruba za 18,7 s, dřív než se to povede i Báře, praskne hadice B od stroje, ale naše ženy budou svůj pokus opakovat.
Stále se ještě držíme ve vedení, ale na základně se připravuje Petřvaldík s košateckým Radkem Ruskem na nálivce, tak si tu první pozici ještě chvíli užijme… Zvedá se však docela silný vítr. Časový limit pro přípravu petřvaldického družstva vypršel a vítr stále neustává. Provedení útoku je pěkné, sestřiky jsou však doslova odfouknuty. Levý terč se povede srazit ještě za přijatelných 14,834 s, Martin Čibera pravý terč shazuje až v čase 20,449 s.
Osmadvacítku má naše béčko, na stroj se vrátil opět Radek Rusina. Luděk Juřica má menší problémy s béčkem na rozdělovač a proudaři jsou dál od koncové čáry. To se projevuje i na jejich dvouvteřinových prostřicích – 16,910 s.
Naše ženy mají možnost svůj pokus opakovat a napodruhé je už základna bezproblémová. Bára je dál od terče a příliš dlouho míří pod jeho střed. Výsledkem je 27,354 s, Zuzčin čas je přitom 17,690 s. Bára tak zřejmě vytváří náš nový rekord v délce prostřiku – expertem v této kategorii byl dosud Easy, ten ale nyní přepisuje tabulky na savicích 😀
Čtvrtou startovní desítku otevírají ženy Jistebníku. Strojnice Šárka Volná chybuje na spojích po pozdržení levé proudařky je tak výsledný čas 23,013 s. Po neplatných pokusech Rychaltic, Oprechtic a Marklovic to však znamená průběžné vedení mezi ligovými družstvy… Kojkovičtí muži musí letos improvizovat se svou sestavou. Na pravém proudu opět nastoupil malenovický Standa Pyško. Kojkovické nyní tlačila bota na béčkách a tak se na tento post z levého proudu přesunul Mirek Lipus a na levém proudu v kojkovickém dresu nastoupila opora reprezentace profesionálních hasičů a vrbický náhradník Karel Ryl – akce „Kulový blesk“. I s ubráním plynu si Standa zapisuje skvělých 14,280 s. Karlovi asi na konci chybí žebřík a věž, takže se prostříká na výsledných 15,757 s. Košatka oprášila svou formu z dřívějších let – potvrdila to už v Oprechticích a opět i ve Svinově – 15,239 s. Čtyřiatřicáté se na základně připravuje bartovické áčko. Petřvaldíku jsme i s pomocí síly větru odolali, tak uvidíme, jak si povedou Bartovice. Před jejich startem ještě dochází k překontrolování terčů. O našem setrvání ve vedení pak rozhodne jeden oblouk na hadici levého proudu a prostřik Karla Biely – 14,847 s. Pravý terč byl sražen v čase 14,025 s. Změna na první pozici nastává v ženské kategorii, do čela se dostávají Bartovice za čas 18,136 s. Mirek Lipus si ve Svinově levý proud přece jen zaběhl. Ve svých Kojkovicích byl sice na béčkách, ale za Karvinou –Hranice nastoupil právě na proudu. A útok se mu docela povedl – 14,926 s, i když celkově z toho bylo pro karvinské jen 20,258 s.
Čtvrtý neplatný pokus ženské kategorie předvádí Stará Ves s oprechtickou Terezou Žáčkovou na béčkách a bartovickou Kateřinou Válkovou na rozdělovači. Daniela Hamalová je od pravého terče při aktuální povětrnostní situaci příliš daleko a nesráží jej. Útok Vrbice s kojkovickým Martinem Konečným na koši má vzadu mírné rezervy, k tomu obrovský prostřik Jana Kudly na levém proudu, takže čas 18,634 s a 5 bodů za účast. Závěr ženské kategorie je v režii Petřvaldíku. Průběžně vede Moravskoslezskou ligu, ale Bartovice začínají zle dotírat. Daniela Janošková lehce zacvakala spojku na levém proudu, přesto si odnáší ocenění pro nejlepší proudařku dne za shoz 17,489 s. Čas Kamily Kelnerové a petřvaldický výsledný je 18,488 s. Druhé místo a v lize sedmibodový náskok právě před Bartovicemi. V závěru soutěže ještě s odřenýma ušima svůj start stíhají Větřkovice, přesto se časem 15,520 s dostávají na 8. místo a po odřeknutí startu Prchalova, Mošnova a Písečné dokonce do pětičlenného mužského finále, kam je doprovází Bartovice, Svinov, Košatka a naše družstvo.
Finále už nic nemůže změnit na tom, že po bez mála pěti letech vítězíme na ligové soutěži! Naposled se nám to povedlo v roce 2005 na naší domácí soutěži. Ligové kole jsme vyhráli ještě v roce 2008 na Lubně, tam nás ale předstihl v tom roce neligový Prchalov.
Béčko ve Svinově skončilo šestnácté a ženy šesté. Body nad rámec účasti se tentokrát v mužské kategorii braly za čas 17,569 s, mezi ženami za dokončený útok v čase 23,013 s.
Finále je už „jen“ o věcné ceny, i tak se jej chceme zúčastnit a našim kombinovaným družstvem áčka a béčka. Košatka zajíždí slušných 15,420, Svinov je překonává za 15,139 s. Bartovice s petřvaldickým Lukášem Frýdlem na levém proudu pak předvádí asi těžko dostižitelných 14,089 s. My se pokusíme poprat o bednu. Easymu s Kovalíkem to vzadu klaplo, mně se podařilo slušných 14,831 s. Aleš dobíhá ani ne na začátek koberců a překonává Bářin rekord v prostřiku – 26,427 s. Větřkovice svůj pokus nedokončují a nám tak patří ve finále 4. pozice.
Čtyři ligová kola máme za sebou a již nyní netrpělivě koukám na iDnes.cz na počasí, jak bude tuto sobotu, kdy se u nás v Metylovicích koná ligové kolo páté – 44. ročník naší pohárové soutěže (3.7.2010, 13:00, fotbalové hřiště v Metylovicích).

Komentáře: (dotazoval se Easy)
Karel Charvát (Mošnov)
– Jak se ti líbily zdejší závody?
Ve Svinově se mi líbí.
– Jak to děláte, že máte takovou formu?
Nevím, snad se projevuje tréninkový dril.
– Proč jste nejeli finále?
Všichni už jeli domů, zůstali jsme tu tři.
– Mohli jste si půjčit někoho z Metylovic…
No já jsem chtěl levého proudaře, ale Easy už proud neběhá 🙂
Hanka Králová
– Jak se ti dnes líbilo tady ve Svinově?
Líbilo, počasí vyšlo – bylo pěkně.
– A co útoky?
Já jsem pořádně sledovala jen metylovská družstva. Ale nejvíc se mi líbilo áčko – vyhráli.
– Jestli to klapne, poběžíš v Metylovicích na soutěži, jak se na to těšíš?
Už teď mám strach.
– Vloni ženy B porazily áčko, stane se to znova?
Jelikož běžím proud, tak asi ne 🙂

Hodnocení nezávislých pozorovatelů:
Občerstvení: *** (z 5, vloni ****)
WC: *** (z 5, vloni ***)

Celkové pořadí, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas – body MSL
1. Metylovice A – 14,340 – 14,283 – 14,340 – 25

2. Prchalov A (NJ) – 13,929 – 14,605 – 14,605 – 22
3. Mošnov (NJ) – 14,731 – 14,391 – 14,731 – 20
4. Bartovice A (OV) – 14,847 – 14,025 – 14,847 – 18
5. Svinov A (OV) – 14,948 – 14,675 – 14,948 – 16
6. Písečná – 14,268 – 15,092 – 15,092 – 15
7. Košatka A (OV) – 15,239 – 14,742 – 15,239 – 14
8. Větřkovice (OP) – 14,760 – 15,520 – 15,520 – 13
9. Kojkovice – 15,757 – 14,280 – 15,757 – 12
10. Kozlovice – 14,905 – 15,939 – 15,939 – 11
11. Lesní Albrechtice (OP) – 16,067 – 15,918 – 16,067 – —
12. Mistřovice (KI) – 16,121 – 15,491 – 16,121 – 10
13. Luboměř (NJ) – 15,516 – 16,389 – 16,389 – —
14. Závada (OP) – 16,336 – 16,465 – 16,465 – —
15. Svinov B (OV) – 15,962 – 16,474 – 16,474 – 9
16. Metylovice B – 16,692 – 16,910 – 16,910 – —
17. Bartovice C (OV) – 15,285 – 16,991 – 16,991 – 8
18. Karaviná-Louky (KI) – 16,782 – 17,003 – 17,003 – 7
19. Kozmice B (OP) – 16,988 – 17,569 – 17,569 – 6
20. Lukavec (NJ) – 17,341 – 17,741 – 17,741 – —
21. Malenovice – 18,324 – 15,076 – 18,324 – 5
22. Prchalov B (NJ) – 18,078 – 18,506 – 18,506 – 5
23. Vrbice (KI) – 18,634 – 15,011 – 18,634 – 5
24. Třebovice (OV) – 16,800 – 18,669 – 18,669 – —
25. Kozmice A (OP) – 19,400 – 17,250 – 19,400 – 5
26. Karviná-Hranice (KI) – 14,926 – 20,258 – 20,258 – 5
27. Petřvaldík (NJ) – 14,834 – 20,449 – 20,449 – 5
28. Darkovice (OP) – neplatný pokus – —
29. Dolní Lhota (OV) – neplatný pokus – —
30. Košatka B (OV) – neplatný pokus – —
31. Lubno – neplatný pokus – 5
32. Marklovice (KI) – neplatný pokus – 5
33. Oprechtice – neplatný pokus – 5
34. Plesná A (OV) – neplatný pokus – —
35. Podvysoká (SK) – neplatný pokus – 5
36. Proskovice (OV) – neplatný pokus – —
37. Rychaltice – neplatný pokus – 5
38. Stará Ves (OV) – neplatný pokus – 5
39. Svinov C (OV) – neplatný pokus – —
40. Zábřeh (OV) – neplatný pokus – —

Celkové pořadí, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas – body MSL

1. Bartovice (OV) – 17,703 – 18,136 – 18,136 – 15
2. Petřvaldík (NJ) – 17,489 – 18,488 – 18,488 – 12
3. Mistřovice (KI) – 18,153 – 20,646 – 20,646 – —
4. Albrechtice (KI) – 20,913 – 19,101 – 20,913 – —
5. Jistebník (NJ) – 23,013 – 20,916 – 23,013 – 10
6. Metylovice – 27,354 – 17,690 – 27,354 – —
7. Plesná (OV) – 30,255 – 30,970 – 30,970 – —
8. Marklovice (KI) – neplatný pokus – 5
9. Rychaltice – neplatný pokus – 5
10. Oprechtice – neplatný pokus – 5
11. Stará Ves (OV) – neplatný pokus – 5

Soupiska:
post – áčko – béčko – ženy

koš – Vladimír Konvička – Pavel Koval – Markéta Zajícová
savice – Vladimír Bílek – Jan Izvorský – Anna Bílková
stroj – Aleš Velička – Radek Rusina – Jana Biskupová
béčka – Jan Bílek – Martin Březina – Andrea Střasáková
rozdělovač – Jan Šigut – Luděk Juřica – Denisa Bílková
levý proud – Michal Bílek – Petr Bílek – Barbora Šigutová
pravý proud – Martin Koliba – Aleš Vyvial – Zuzana Bílková

Finále, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas

1. Bartovice A – 14,089 – 13,842 – 14,089
2. Svinov A – 15,035 – 15,139 – 15,139
3. Košatka A – 15,420 – 14,832 – 15,420
4. Metylovice A – 14,831 – 26,427 – 26,427
5. Větřkovice – neplatný pokus

Soupiska:
post – áčko

koš – Pavel Koval
savice – Jan Izvorský
stroj – Aleš Velička
béčka – Martin Březina
rozdělovač – Jan Šigut
levý proud – Michal Bílek
pravý proud – Aleš Vyvial

Průběžné pořadí MSL po 4. kole, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – body

1. Prchalov A – 97
2. Metylovice – 69
3. Mošnov – 65
4. Petřvaldík – 61
5. Kojkovice – 60
6. Bartovice A – 56
7. Svinov A – 54
8. Prchalov B – 50
9. Košatka – 39
10. Mistřovice – 37
11. Písečná – 36
12. Lubno – 36
13. Vrbice – 35
14. Svinov B – 34
15. Karviná-Hranice – 33
16. Větřkovice – 33
17. Oprechtice – 31
18. Bartovice C – 31
19. Kozlovice – 30
20. Stará Ves – 28
21. Malenovice – 23
22. Marklovice – 23
23. Karviná-Louky – 22
24. Kozmice B – 21
25. Kozmice A – 20
25. Rychaltice – 20

Průběžné pořadí MSL po 4. kole, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – body

1. Petřvaldík – 52
2. Bartovice – 45
3. Rychaltice – 38
4. Stará Ves – 33
5. Jistebník – 26
6. Oprechtice – 25
7. Marklovice – 21

Pro sdh-metylovice.info Michal Bílek.

12 odpovědí na “26. 6. Svinov

 1. Nevcehle (ženy) včera ve Vrběticích (ZL) vylepšily rekord Extraligy už na neuvěřitelných 16,15 s (pravý terč 16,09 s)!!

 2. Luxusní článek, asi jsou Michalovy požadavky o zvýšení platu oprávněné 🙂

  No nic, prozatím přidáme … roboty 🙂

 3. Zda se mi nebo tam nekdo napsal peknou kokotinu…O tom Kájovi Rylovi…jak kdyby ten co to psal uměl lézt na věže a nikdy neprostříkal…

 4. No milý ANONYME, asi si nepochopil nadsázku …
  A když už, tak Michal je pod svým článkem aspoň podepsaný, narozdíl od Tebe.

 5. Anonym: carara3@seznam.cz (IP: 89.203.209.136, net.kozlovice.net)
  Pakliže bych měl takto „podepsaný“ komentář schválit já, označil bych jej jako spam.
  To, že by Kája potřeboval do ruky k hadici ještě žebřík, jsme se si zavtipkovali s Michalem Sudem. Prostě prostříkal, stane se.
  Byl jsem varován, že každý nemusí nekteré mé nadsázky pochopit, ale vím, že mám inteligentní čtenáře, kterým nemusím vše vysvětlovat polopatě. Ale výjimky se najdou, že jo?

 6. Já myslím že odpovídat na komentář anonyma neanonyma bylo zbytečné. Kdyby se do článku nepřidala žádná nadsázka mohl Michal jen rozepsat číslice výsledku a nemusel by nic jiného dělat.

  Anonym zřejmě nečetl ani sportovní přílohu v novinách 🙂

  Jinak Míšo opět povedený článek 1*

 7. Omluovám se až po přečtení podruhé jsem to pochopil:D…fakt sorry 😀

Komentáře nejsou povoleny.