31. 7. Vrbice

2 Srp

Vrbice, 31.7.2010 – Dva týdny ligových prázdnin skončily a naše pozornost se v sobotu upnula do Vrbice, kde se konalo 10. kolo MSL.

Vrbické víceúčelové hřiště v květnu přebudované na areál vodních sportů už opět nabralo svou původní podobu. Vloni zde padl rekord Moravskoslezské ligy na regulérních tratích 70+10m – 13,614 s. Při současné prchalovské formě se pokoření čtrnáctivteřinové hranice dalo očekávat i letos.

Začátek soutěže byl naplánován už na dvanáctou hodinu. Bezprostředně po úvodním nástupu se jako první na základně připravovalo domácí družstvo nad 35 let. Vzrůstající počet soutěží s touto kategorií tak poprvé doplnila i Vrbice. Levý proudař zřejmě doplatil na svou menší nezkušenost – nezaklekl a zkroucená hadice způsobila obrovský prostřik. Pravý terč byl sražen za 16,016 s, výsledný čas 26,769 s. Muži Nové Vsi měli startovní číslo 3, spěchali totiž na další kolo Beskydské ligy do Vyšních Lhot. A novoveští dokazují vzestup své formy. Proudaři sice čekali na vodu, ale i tak z toho bylo na pravém proudu 14,490 s. Levý proudař měl vodu o něco později a jeho čas byl 15,602 s. Větřkovice si po chybě strojníka na spoji připisují neplatný pokus. Ženskou kategorii otevírají Marklovice. Zatím se krčí na chvostu ligové tabulky, pakliže chtějí ztrátu na Jistebník dohnat musí výrazně zabrat. Levá proudařka na základně cvakala spojku a u terče si odepla proudnici. Takže další neplatný pokus a 5 bodů za účast.
Poté již následovalo prchalovské áčko. Traťový rekord má ve Vrbici hodnotu 13,613 s, zajeli ho prchalovští v roce 2008, kdy se neúčastnili Moravskoslezské ligy. Takže ligovým rekordem je loňský vítězný čas z Vrbice – 13,614 s. Trošku chaos, asi by bylo třeba oba rekordy sjednotit. Na Prchalov se při útoku dá hezky dívat, ale pokud na proudech nemáte alespoň podobné běžecké parametry, špatně se kopíruje… Libor si u čáry stříkání vystřihl luxusní gymnastickou sestavu na prostných – pád na záda, výskok do zákleku, sražení terče, to vše za 13,496 s. A když se přidal i Bufy (sestava bez pádu), nový ligový rekord 13,527 s byl na světě. Že Prchalov teď jen stěží hledá konkurenci, o tom můžeme diskutovat, můžeme se o tom přít, ale to je asi taky to jediné, co s tím můžeme dělat…
Ale soutěž pokračuje a na start jde Karviná – Louky. Pokus se rozjetý velmi slušně, škoda jen vteřinového prostřiku na levém proudu – 15,123 s. Marklovice mají s Loukami stejnou proudařskou dvojici (levý Marklovice, pravý Karviná), tentokrát prostříkává sedm desetin pravý proudař – 15,100 s. První startovní desítku uzavírají ženy Jistebníku. Velká chyba na koši a prostřik na levém terči stačí jen na čas 19,155 s a nakonec také 5 bodů za účast.
Startovní číslo 11 má naše áčko. Hanz v práci zpracovával svou další tunu švestek (aspiruje na pozici lihového krále střední a východní Evropy), a tak ho na béčkách nahradil Saša Pyšík. Napoprvé ulil start, ale napodruhé už vše klaplo. Ruda měl v proudnici výrazně dřív vodu, nestihl úplně dobře zakleknout a lehce prostříkal. Já se nějak vymlouvat nemůžu – na víc než 14,264 s jsem ve Vrbici asi neměl, náš výsledný čas je 14,459 s. Prvotní cíl (pod 14,5) je splněn, ale budeme muset čekat na výkony soupeřů.
Karviná – Hranice byla na levém proudu posilněna o Tomáše Vykydala z Košatky a v karvinském dresu na rozdělovači nastoupil Lukáš Macura. Voda měla být podstatně rychlejší, proudaři čekali a následně terče srazili za 14,835 s. Jako patnáctí se na základně připravovali domácí muži Vrbice. Jejich sestava se už v poslední době ustálila v podobě Karla Ryla na koši, Adama Hrbáče a Jana Kudly na proudech. Bohužel svou slabou chvilku si vybral béčkař Jiří Splesniok a po jeho chybě na spojích si vrbičtí zapisují jen pět bodů za účast. Stále se držíme na průběžném druhém místě, ale dalším, kdo nás může sesadit jsou rozhodně Malenovice. Jindrovi Skopalovi se při výstřiku za zády zvlnila hadice, trošku to s ním zacloumalo a prostříkal na 14,791 s.
Zatím nevýrazných výkonů ve své kategorii mohly využít naše ženy. Část naší sestavy žen, béčka a pětatřicátníků vyrazila podpořit stávku řeckých odborářů (prý tam teda jeli na dovolenou…), takže Deny a Kristu na rozdělovači nahradily Andrea D. a Andrea S. Andrea Dostalíková na základně nedala na rozdělovač béčkový spoj a nepovedl se ji ani v běhu, takže z toho byl jen další neplatný pokus.
Libor Mrozowski si při své sestavě prostných nějak pochroumal kotník, a tak jej v sestavě prchalovského béčka na proudu nahradil Bufy. Druhým společným závodníkem obou prchalovských týmů pak byl Radek Zátopek na rozdělovači. Výkon bez výrazných chyb stačil na čas 14,208 s a aktuální druhou pozici. My začínáme pozvolna klesat. Mošnov měl na proudech Martina Kolibu a Davida Gruse, na rozdělovači oprechtického Martina Kunáta a v hlavách myšlenky na minimálně udržení si své průběžné stříbrné ligové příčky. Čas 14,303 s je bezpochyby dobrým zajišťovacím pokusem, ale mošnovští musí čekat, jak si s tím poradí Petřvaldík. Rychaltičtí muži se stále s kozmickým áčkem dělí o poslední pětadvacáté místo a dosud sbírali jen body za účast. Ale jde na nich vidět určité zlepšení, bohužel po chybě na nálivce z toho i tentokrát bude jen 5 bodů za čas 15,869 s. Lubno mělo na pravém proudu malenovického Jindru Skopala a na stroji v lubenském dresu v současnosti malenovického béčkaře Marka Valoška. Vedle drobných prostřiků byla nejspíš i o něco pomalejší voda, proto si lubenští z Vrbice odvážejí čas 15,112 s a 9 ligových bodů.
Startovní číslo 22 pak má naše béčko. Dovolenou si vybírá hned trojice ze standardní béčkové sestavy, takže se to řešilo kombinací s áčkem a pětatřicátníky. Samotný útok se mi hodnotí docela těžce, protože jsem byl jeho součástí. Aleš byl trochu dál od terče a lehce prostříkal, ale nijak zvlášť dramaticky. Až při pohledu na výsledkovou tabuli mi dochází, jak blízko bylo béčko od svého rekordu – čas 15,010 s za ním zaostal jen o 15 tisícin vteřiny! Ale dosavadní rekord padl v Petřvaldíku na zkrácený náběh, takže tohle byl alespoň nejlepší výkon na regulérní trati.
Ženy Staré Vsi se pak časem 17,890 s dostávají co čela své kategorie. A z prvního místa je zatím nesesazují Rychaltice. Na pravém proudu mají petřvaldickou Kamilu Kelnerovou a z Jistebníku rozdělovačku Janu Tománkovou a béčkařku Kateřinu Balharovou (v rychaltickém dresu). Čas 18,507 s nakonec stačí na 6 ligových bodů.
Šestadvacátí šlo na start poslední naše družstvo – pětatřicátníci. Ve Vrbici byl v této kategorii povolen start jednoho mladšího závodníka, tím byla vyřešena absence levého proudaře Radka Rusiny. Do konce soutěže zbývalo ještě spousta času na to, aby se přihlásilo vedle domácích a Šunychlu ještě nějaké další družstvo, takže moc na jistotu jsme jet nemohli. Zaváhání na koši a čekání na vodu dalo čas 20,414 s. Uvidíme, co z toho nakonec vyplyne…
Košatka A už letos čtyřikrát brala 11 bodů za desáté místo v lize, ve Svinově byla dokonce sedmá. Jejich nejlepší letošní výkon přišel ve Vrbici. Kuba Janošek při výběhu ze základny přišlápl hadici pravého proudaře Matěje Mynáře, tomu vypadl kotouč, dost se zbrzdil, přesto doběhl až na koberec a srazil terč za 14,373 s – petřvaldický talent uniklý do Košatky 🙂 Kozlovicím na pravém proudu nastoupil vrbický Karel Ryl. U základny však uklouznul, rozhodil si spoj, místo kotouče vzal jen kus hadice a od terče byl poté příliš daleko na to, aby jej srazil.
Čtvrtou startovní desítku otevírají muži Petřvaldíku. Jejich ztráta na druhý Mošnov po posledním MSL-víkendu narostla na 17 bodů, naopak už pouze sedmibodový náskok mají na čtvrté Oprechtice. Radka Szufnarowského na nálivce nahradil Martin Syslo. Lukáš Frýdl předvedl jeden ze svých vůbec nejlepších výkonů, těžko uvěřitelných 13,247 s. Uzel na pravém proudu zpozdil vodu, k tomu se přidal velký prostřik a čas 14,377 s ztrátu na Mošnov ještě navyšuje. Písečná se pak časem 14,121 s dostává mezi oba Prchalovy na druhé místo, proudaři přitom chvíli čekali na vodu. Kozmické áčko může litovat prostřiku na levém proudu. Výsledný čas 15,287 s za prvními letošními ligovými body zaostal o pouhých 18 tisícin vteřiny. Dvouvteřinový prostřik na levém proudu pak o body připravil i Kojkovice.
V družstvu Oprechtic pak na pravém proudu Veroniku Krejčí nahradila jistebnická Lenka Lednická. A oprechtickým ženám se jejich útok nadmíru povedl – časem 16,867 s se ujímají vedení. Petřvaldické ženy prostřik levé proudařky a čas 17,740 s pak zařadil těsně na třetí příčku. Mistřovičtí muži mají na levém proudu výrazně později vodu a 15,269 s nakonec stačí na 6 ligových bodů. Levý proudař svinovského áčka chvíli po odběhu ze základny ztrácí kotouč, přesto doběhl až ke koberci. Čas 15,249 s znamená konečnou 15. pozici. Také muži Oprechtic museli vinou dovolených řešit změny v sestavě na béčkách a pravém proudu. Po pozvolném úvodu sezony teď chytili formu a už se dotahují na medailové ligové pozice. Vyrovnané drobné prostřiky Michala a Romana Vieje daly čas 14,340 s, páté místo a ztráta na třetí Petřvaldík už je jen pětibodová. Kategorii nad 35 let ukončil Šunychl. Bohužel se nám je nepodařilo natočit, protože Bára po druhém výstřel startéra vypla kameru. I přesto byl útok zdárně dokončen v čase 25,870 s, což stačilo na druhé místo 🙂
V novém rekordu MSL mužské kategorii dominoval Prchalov A, my bereme osmou a jedenáctou příčku. Ženskou kategorii šestnáctkovým časem vyhrály ženy Oprechtic (po přečtení příspěvku Stibyho mě napadá, že oprechtické holky v podstatě nemohly nezvítězit…). V neděli jsme ještě jeli do Turzovky, o tom článek již brzy…

Komentáře:
Michaela Žáčková
(Oprechtice)
– Jak jste spokojené s dnešním výkonem a krásným časem?
Jsme spokojené, po delší době se nám to dneska podařilo. Neměly jsme úplně kompletní sestavu, protože Verča je na dovolené. Říkaly jsme si, že to asi nebude ideální výkon.
– Po loňském těsném druhém místě nastal letos trošku útlum. Jaká si myslíš, že je příčina?
Asi na proudech. Začala s námi letos běhat nová proudařka Hanka, která přišla z Paskova. Možná to byl pro ni trošku výkonnostní skok. Holky se také moc nemohly sejít ve shozech.
– Jaké máte cíle pro zbývající část sezóny?
V lize bychom se chtěly dotáhnout na 3. místo. První dvě místa už mají velký náskok, ale na třetí jsme ztrácely jen asi 10 bodů. Důležité bude stabilně jezdit dobré časy.
– Jak často trénujete?
Trénujeme jednou týdně, ale pravidelně. Většinou běháme 3 útoky, ale záleží kolik sil mají proudařky 🙂
– Jaký je váš rekord na 2B?
Přesně ani nevím. Ve finále ve Staré Vsi jsme daly na regulérní trati 16,4, ale finálový čas se asi nepočítá. Dnešní čas patří k jedním k nejlepším naším časům.
Alexandr Pyšík
– Letos prožíváš svou premiérovou sezonu v Metylovicích, zkus o sobě něco říct našim čtenářům 🙂
Požárnímu sportu se věnuji už od svých 6 let a hlavně v žákovském dorosteneckém věku jsem zažil velké úspěchy. Leč posledních 5 let jsem již moc nezávodil, proto získat vaši důvěru a naskočit do tak kvalitních a rozjetých týmů jako v Metylovicích jsou nebylo jednoduché a cítil jsem velkou radost za důvěru, ale také zodpovědnost.Také vás všechny teprve poznávám a soutěže a tratě, které vy už velmi dobře znáte, jsou pro mě zcela nove a teprve se je učím.
– Jak bys popsal dnešní výkon našeho áčka?
Jsem rád za důvěru a příležitost nastoupit za Áčko, je to pro mě velká výzva a zodpovědnost. To se projevilo na mé zatím nejslabší stránce a to jsou starty. První jsem ulil, což mě hodně naštvalo a tak jsem byl i rád, že druhý start už vyšel a nakonec se nám podařil i pěkný čas, který v tu chvíli znamenal druhé místo. Celkově jsme „jen“ osmí, ale prostě našli se tento víkend lepší. Čas byl dobrý, ale máme co zlepšovat. Co se týče mých ulitých startů, slíbil jsem si okamžitou nápravu, musím potrénovat, jak starty, tak spoje.
– A jak jsi viděl výkon pětatřicátníků?
Před Vrbicí jsme měli na kontě tři vítězství a tak i tentokrát jsme měli velké ambice, zvlášť při nižší účasti dalších družstev. Počasí vyšlo, trať už sice byla mokrá, ale dalo se. Start proběhl dobře, tentokrát jsem neulil. I když prý o fous, ale díky malé chybičce na koši se zrodil výsledný čas těsně přes dvacet vteřin a museli jsme tedy čekat až na poslední útok. Ale nakonec z toho bylo lehce utrpěné čtvrté letošní vítězství.

Hodnocení nezávislých pozorovatelů:
Občerstvení: ** (z 5, vloni ***)
WC: **** (z 5, vloni ***)

Celkové pořadí, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas – body MSL

1. Prchalov A (NJ) – 13,496 – 13,527 – 13,527 – 25
2. Písečná – 14,004 – 14,121 – 14,121 – 22
3. Prchalov B (NJ) – 14,208 – 14,096 – 14,208 – 20
4. Mošnov (NJ) – 13,844 – 14,303 – 14,303 – 18
5. Oprechtice – 14,312 – 14,340 – 14,340 – 16
6. Košatka A (OV) – 14,357 – 14,373 – 14,373 – 15
7. Petřvaldík (NJ) – 13,247 – 14,377 – 14,377 – 14
8. Metylovice A – 14,264 – 14,459 – 14,459 – 13
9. Malenovice – 14,325 – 14,791 – 14,791 – 12
10. Karviná-Hranice (KI) – 14,604 – 14,835 – 14,835 – 11
11. Metylovice B – 14,460 – 15,010 – 15,010 – —
12. Marklovice (KI) – 14,400 – 15,100 – 15,100 – 10
13. Lubno – 15,112 – 14,983 – 15,112 – 9
14. Karviná-Louky (KI) – 15,123 – 14,252 – 15,123 – 8
15. Svinov A (OV) – 15,249 – 14,747 – 15,249 – 7
16. Mistřovice (KI) – 15,269 – 14,481 – 15,269 – 6
17. Kozmice A (OP) – 15,287 – 14,929 – 15,287 – 5
18. Nová Ves – 15,602 – 14,490 – 15,602 – —
19. Svinov B (OV) – 15,353 – 15,607 – 15,607 – 5
20. Bartovice A (OP) – 15,750 – 13,597 – 15,750 – 5
21. Rychaltice – 15,869 – 15,752 – 15,869 – 5
22. Doubrava (KI) – 16,116 – 15,872 – 16,116 – —
23. Kojkovice – 16,446 – 14,477 – 16,446 – 5
24. Podvysoká (SK) – 16,793 – 17,122 – 17,122 – —
25. Kozmice B (OP) – 17,770 – 16,076 – 17,770 – 5
26. Plesná (OV) – 18,007 – 18,305 – 18,305 – —
27. Košatka B (OV) – 28,530 – 16,031 – 28,530 – —
28. Šunychl (KI) – 34,236 – 31,168 – 34,236 – —
29. Bartovice C (OV) – neplatný pokus – 5
30. Kozlovice – neplatný pokus – 5
31. Stará Ves (OV) – neplatný pokus – 5
32. Větřkovice (OP) – neplatný pokus – 5
33. Vrbice (KI) – neplatný pokus – 5
34. Závada (OP) – neplatný pokus – —

Celkové pořadí, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas – body MSL

1. Oprechtice – 16,797 – 16,867 – 16,867 – 15
2. Bartovice (OV) – 17,727 – 16,991 – 17,727 – 12
3. Petřvaldík (NJ) – 17,740 – 17,029 – 17,740 – 10
4. Stará Ves (OV) – 17,546 – 17,890 – 17,890 – 8
5. Rychaltice – 17,912 – 18,507 – 18,507 – 6
6. Jistebník (NJ) – 19,155 – 18,844 – 19,155 – 5
7. Kozmice (OP) – 19,477 – 18,510 – 19,477 – —
8. Mistřovice (KI) – 18,847 – 21,043 – 21,043 – —
9. Marklovice (KI) – neplatný pokus – 5
10. Metylovice – neplatný pokus – —

Celkové pořadí, kategorie NAD 35 LET:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas
1. Metylovice – 20,221 – 20,414 – 20,414

2. Šunychl (KI) – 25,510 – 25,870 – 25,870
3. Vrbice (KI) – 26,769 – 16,016 – 26,769

Soupiska:
post – áčko – béčko – ženy – nad 35 let

koš – Vladimír Konvička – Vladimír Konvička – Markéta Wolfová – Vladimír Bílek
savice – David Pavelek – Vladimír Bílek – Anna Bílková – Anna Bílková
stroj – Aleš Velička – Aleš Velička – Jana Biskupová – Aleš Velička
béčka – Alexandr Pyšík – Martin Březina – Andrea Střasáková – Alexandr Pyšík
rozdělovač – Jan Šigut – Luděk Juřica – Andrea Dostalíková – Luděk Juřica
levý proud – Michal Bílek – Michal Bílek – Barbora Šigutová – Michal Bílek
pravý proud – Rudolf Mališ – Aleš Vyvial – Zuzana Bílková – Vladimír Konvička

Průběžné pořadí MSL po 10. kole, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – body

1. Prchalov A – 214
2. Mošnov – 162
3. Petřvaldík – 141
4. Oprechtice – 136
5. Prchalov B – 131
6. Metylovice – 129
7. Bartovice A – 125
8. Kojkovice – 119
9. Lubno – 111
10. Písečná – 109
11. Vrbice – 100
12. Košatka – 99
13. Kozlovice – 98
14. Svinov A – 98
15. Větřkovice – 91
16. Malenovice – 88
17. Karviná-Hranice – 86
18. Mistřovice – 82
19. Svinov B – 75
20. Karviná-Louky – 71
21. Bartovice C – 68
22. Marklovice – 66
23. Stará Ves – 62
24. Kozmice B – 51
25. Kozmice A – 50
25. Rychaltice – 50

Průběžné pořadí MSL po 10. kole, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – body

1. Bartovice – 123
2. Petřvaldík – 110
3. Stará Ves – 86
4. Oprechtice – 84
5. Rychaltice – 82
6. Jistebník – 69
7. Marklovice – 52

Pro sdh-metylovice.info Michal Bílek.

3 odpovědi na “31. 7. Vrbice

  1. Ahoj Michale, super článek, jen bych tě upozornila, že já proud opravdu neběhám:) I když mě to velice potěšilo, trochu pobavilo a polichotilo to mé ego…:) Ve větě “ Na pravém proudu mají petřvaldickou Kamilu Janoškovou ,“ bych poprosila o opravu na Kamču Kelnerovou. Aby pak za mnou někdo nepřišel, ať si zaběhnu prouda….to by bylo docela komické… Jinak zdravím celé SDH Metylovice:)

  2. Byl jsem nějak roztěkaný, spojil jsem obě vaše proudařky v jednu a vyšla jsi mi ty 😀

Komentáře nejsou povoleny.