23. 6. Košatka

25 Čvn

Košatka, 23.6.2012 – Čtvrté kolo Moravskoslezské ligy zavítalo v sobotu do Košatky.

Starší žáci měli od 10 hodin svou soutěž v Janovicích (FM), takže jsem měl co dělat, abych stihl začátek soutěže v Košatce, který byl v jedenáct. Do našich útoků zbýval ještě dostatek času, protože jsme měli startovní čísla až na hranici třetí a čtvrté desítky. Tentokrát to bylo bez účasti béčka, protože absencí se vyskytlo vícero.

Ruda měl delší bodu ohlášeného Beskydského šerpu, takže jej na pravém proudu nahradil oprechtický Honya. Jenže během týdne se zranil Honza Šigut a to už nám sestava doslova hořela. Naštěstí se podařilo domluvit Adama Gromnicu z Nové Vsi. Adam si s námi dal jeden trénink a mohl běžet v našem dresu, takže muži se podařili horko těžko vyřešit. Nemůžu být na to pyšný, ale co se dá pro jednou dělat. Krista Ryšková s Frýdkem startovala na krajském kole v Ostravě, takže na béčkách se objevila Adéla Wolfová. Janu na stroji nahradila Zdeňka Sojková z Petřvaldíku. A když s Bárou na pátečním tréninku zametla proudnice, takže si zranila loket, opět jsme volali do Petřvaldíku a na levém proudu ji pak nahradila Daniela Janošková.
Košatka patří mezi pořadatele s dlouhodobě jednou z nejnižších účastí. Rekordem je 51 družstev, v posledních třech letech to bylo průměrně 43. Letos se tento trend bohužel opět nepodařilo zvrátit a na startu se objevilo jen třiačtyřicet týmů. V mužské kategorii čtyřikrát zvítězil Prchalov (naposled vloni jejich béčko), naše áčko v roce 2008. Mezi ženami mají po dvou triumfech Petřvaldík, Tísek a Oprechtice (vloni), jednou vyhráli Stará Ves, Kojkovice, Rychaltice a Martinov.
Do Košatky dorážím z Janovic právě včas, kdy se na základně začíná připravovat domácí mužské áčko. Na levém proudu mají větřkovického Lukáše Homolu a s útokem za 14,399 s jsou evidentně spokojeni. Následují muži Oprechtic. Na pravém proudu je místo Banána Honya. Jerry coby strojník má připraveny dvě céčkové spojky, ale nedává hned tu první a je z toho neplatný pokus. V prchalovském áčku na koši Radima Pustějovského nahrazuje Lukáš Vojkovský a Prchalov prolomuje letošní smůlu na lize, časem 14,211 s jde do čela. Bartovické mužské áčko napoprvé ulilo start. Napodruhé už je vše v pořádku a jejich výkon 14,219 s je řadí na druhé místo. Pětku mají Větřkovice s domácím Matějem Mynářem na pravém proudu. První start si vybral košař na úpravu svého nářadí na základně. A opět vidíme povedený útok. Čas 14,441 s znamená průběžné čtvrté místo. Vcelku zběsilý úvod. Proudaři Podvysoké lehce prostříkli na výsledných 14,946 s a míří na druhé kolo Severoslovenské hasičské ligy do Trnové. Podvysoká totiž v SSHL obhajuje svůj loňský titul. Oprechtické ženy se už šestnáct kol v řadě vyhřívají na prvním místě v MSL. Domácí ligová soutěž se jim vůbec nepovedla, ale nyní je vše zapomenuto. I s drobnými rezervami na shozech předvádějí útok za 17,002 s, což je nový traťový rekord ženské kategorie. Prchalovské béčko obhajuje své loňské vítězství, ale v sobotu se museli obejít bez Radima a Filipa Pustějovských. Filip totiž startoval na atletickém Mistrovství republiky dorostu a juniorů, takže podruhé vidíme na koši Lukáše Vojkovského a na levém proudu Tomáše Monsporta. Cestou do kádě si klepli košem o její hranu, voda má určité rezervy, a když se k tomu přidaly drobné prostřiky, je z toho 15,258 s. Startovní číslo devět má Mošnov. Tomáš Papak zacvakal, vybíhal pozdě a při zákleku jej vytočila proudnice, takže terč nesrazil. Jistebnické ženy mají na béčkách kozmickou Veroniku Matuškovou a Lenka Lednická na rozdělovači nastupuje v bartovickém dresu. Vzadu se jim příliš nedaří – špatně nabraly, takže pro Jistebník je z toho jen 19,005 s.
Mám pocit, že muže Košatky B jsme dřív vídali na soutěžích častěji, nicméně doma jim to docela klaplo a s časem 15,933 s jsou spokojeni. V dresu petřvaldických mužů si na postu béčkaře svou ligovou premiéru prožívá Richard Sýkora a Petřvaldík jde časem 14,334 s na třetí místo. Kozmické ženy mají na levém proudu jistebnickou Katku Uhrovou. Pravé proudařce vyšel shoz neuvěřitelně dobře, na levém terči je vteřinový prostřik na výsledných 18,295 s. Muži Bartovic B si zapisují čas 14,839 s a poté se na základně připravují ženy Petřvaldíku. Hanku Adamusovou na rozdělovači nahrazuje oprechtická Hanka Kunátová. Na pravém proudu je výrazně opožděná voda, takže čas 17,371 s znamená průběžné druhé místo. Levý terč Daniely Janoškové byl dole za 16,313 s! Kozmice B napoprvé ulily start a pak jim bere naděje na větší úspěch špatná nálivka – 16,915 s. Vrbice mají Karla Ryla na krajském kole v Ostravě a Adama Hrbáče na Mistrovství světa mládeže v požárním sportu v Bulharsku, takže v jejich áčku na levém proudu nastupuje petřvaldický Martin Čibera. Čas 14,239 s stačí na třetí příčku. Při útoku Kozmic A vidíme do třetice nepovedený start v podání kozmického týmu. Špatně nabrali, takže ani druhé kozmické mužské družstvo si body nad rámec účasti neodnese – 19,581 s. Lubno má na prvém proudu malenovického Jindru Skopala, na levém Romana Vieje. Vladanovi se příliš nepovedl koš a bylo z toho jen 17,367 s. Novoveské ženy mají poměrně pozdě vodu, k tomu prostřik na pravém proudu. Čas 19,914 s nakonec stačí jen na body za účast.
Pravý proudař vrbického béčka cvakal na základně, ale útok končí rozdělovač – zřejmě měl béčko na zub. Martin Koběrský za svinovské áčko nastupuje v dolnolhotském dresu. Rozdělovač na základně spadl, vzadu čekali s vodou a ztratili ji, takže Svinov A si odnáší neplatný pokus. Dále jsou na řadě muži Nové Vsi. Vidíme velký prostřik Tomáše Kocicha na výsledných 16,362 s, ale pravý terč Radka Kubaly je dole za 13,992 s, což je nejlepší shoz soutěže. Výškovice jsou účastníky Novojičínské ligy a své ligové kolo pořádali před týdnem. Nebýt prostřiku na pravém proudu, byli by nyní v desítce – 16,157 s. Ženy Staré Vsi mají na levém proudu jak jinak Verču Krejčí z Oprechtic. U základny sice spadla, vzala jen část hadice, ale Verča výsledné časy obvykle nedělá – levý 17,309 s, pravý 18,169 s.
Startovní číslo 26 mají konečně naši muži. Čekáním mi už lehce dřevění nohy, ale konečně to budeme mít za sebou. Jsem si vědom toho, že angažováním Honzy Gábora jsem se uvrhl do pozice klíčového (rozumějte toho slabšího) proudaře, na kterém bude záviset výsledek, této roli se však nebráním. Vzadu to bylo zkušeně bez zbytečného rizika. Nějak se mi nepovedl odhoz, hadice jde dost doprava. Shoz úplně optimální nebyl, ale čas 14,527 s není k zahození. Aktuálně jsme šestí a budeme čekat.
Bartovické ženské béčko před týdnem v Oprechticích vyhrálo, nyní jsou za 17,781 s průběžně třetí. Staroveský levý poudař na základně zacvakal, béčkař bere správnou koncovku až napodruhé. S prostřikem to stačí na 15,384 s. Malenovice mají tentokrát na stroji Radima Švrčinu, na rozdělovači oprechtického Veverku. Prostřiky na obou terčích dávají čas 14,913 s. Dolní Lhota má na proudech duo ze Svinova. Martin Koběrský zacvakal a byl příliš daleko od terče na to, aby jej shodil. Pro Dolní Lhotu z toho je čtvrté N na čtvrtém letošním kole. Levý proudař svinovského béčka u terče uklouzl a posadil se. Prostřik na 15,859 s přináší 6 ligových bodů.
Dvaatřicáté jdou na start naše ženy. Trefit vodu s cizím strojem a cizím týmem je dost těžké, ale Zdeňce se to daří. Čas 18,349 s je v této chvíli šesté místo, chybělo jen kousek štěstí na shozech.
Bartovické ženy A útočí na vedení Oprechtic, ale časem 17,078 s jsou o sedm setin „až druhé“. Kozlovickým mužům vstup do letošní ligy krutě nevyšel a zatím mají jen body za účasti. V sobotu ještě stíhají krajské kolo, v Košatce se jim však příliš nedaří. Časem 16,704 s jsou opět bez bodů. Za karvinský okres na krajské kolo postoupila i obě družstva Mistřovic. Mužům čas 15,246 s v Košatce stačí na 10 ligových bodů. Horní Suchá má v sestavě pravého proudaře Vrbice a 15,410 s jim bodový stav vylepší o dalších sedm. Karviná-Louky, už to tak vypadá, je další šestičlenný ligový tým. Pravého proudaře tentokrát mají ze Staré Vsi, čas 14,493 s jim stačí na sedmé místo. Sympatický výkon předvedli muži Proskovic, kteří dávají zapomenout na nezdar na Lubně. Terče jsou dole za 14,663 a Proskovicím to stačí na 9. místo. Ani na čtvrtém kole nevidíme jedinou marklovickou proudařku – pravá je půjčená z Albrechtic, na levém jistebnická Vendula Holušová. Časem 18,890 s nakonec uzavírají první desítku. Mistřovické ženy mají košařku z Albrechtic. Vteřinový prostřik na levém terči dává čas 18,647. Druhým účastníkem Novojičínské ligy jsou muži Tísku. A na levém terči by to stačilo na vítězství! Prostřik na pravém a čas 15,044 s znamenají třináctou pozici. Ženskou kategorii uzavírají Albrechtice za 18,825 s. A posledním družstvem na startu jsou muži Marklovic. Voda je malinko opožděná, pravý proudař cvakal a prostříkl na výsledných 16,561 s.
Po skončení ligové soutěže probíhalo druhé kolo o tři pivní ceny. Snad vidina padesátilitrového sudu nebo nějaká erupce na Slunci zapříčinily, že ze dvanácti útoků byly dokončeny jen právě tři a nejúspěšnější v tomto klání byla Stará Ves.
Příští sobotu nás krom dětské soutěže ve Frýdlantu n.O. čeká páté ligové kolo ve Svinově, kde se poběží od 13 hodin již na nové trati.

Komentáře:
Adéla Wolfová

– Byla to tvoje první ligovka a vůbec druhá soutěž. Jak tě hasič baví?
Ze začátku jsem nevěděla, co si o hasiči mám myslet, ale postupem času se mi začínal líbit a momentálně bych ráda u tohoto sportu zůstala.
– Nebyla jsi nervózní?
Nervózní jsem určitě byla, jelikož to byla moje první ligová soutěž.
– V čem myslíš, že se potřebuješ nejvíc zlepšit?
Musím se zlepšit v samostatném chystání na základně a také ve startech.
– Jak se ti to v Košatce povedlo?
Spojky jsem zvládla zapnout napoprvé a pak jsem se snažila jen rychle běžet. Myslím si, že se mi to povedlo.

Hodnocení nezávislých pozorovatelů:
Občerstvení: *** (z 5, vloni ***)
WC: *** (z 5, vloni ***)

Celkové pořadí, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas – body MSL

1. Prchalov A (NJ) – 14,056 – 14,211 – 14,211 – 25
2. Bartovice A (OV) – 13,994 – 14,219 – 14,219 – 22
3. Vrbice A (KI) – 14,239 – 14,075 – 14,239 – 20
4. Petřvaldík (NJ) – 14,187 – 14,334 – 14,334 – 18
5. Košatka A (OV) – 14,293 – 14,399 – 14,399 – 16
6. Větřkovice (OP) – 14,441 – 14,282 – 14,441 – 15
7. Karviná-Louky (KI) – 14,299 – 14,493 – 14,493 – 14
8. Metylovice – 14,527 – 14,365 – 14,527 – 13
9. Proskovice (OV) – 14,663 – 14,499 – 14,663 – —
10. Bartovice B (OV) – 14,498 – 14,839 – 14,839 – 12
11. Malenovice – 14,875 – 14,913 – 14,913 – 11
12. Podvysoká (SK) – 14,946 – 14,939 – 14,946 – —
13. Tísek (NJ) – 14,154 – 15,044 – 15,044 – —
14. Mistřovice (KI) – 15,246 – 14,808 – 15,246 – 10
15. Prchalov B (NJ) – 15,232 – 15,258 – 15,258 – 9
16. Stará Ves (OV) – 15,384 – 14,792 – 15,384 – 8
17. Horní Suchá (KI) – 15,410 – 14,948 – 15,410 – 7
18. Svinov B (OV) – 15,859 – 14,370 – 15,859 – 6
19. Košatka B (OV) – 15,933 – 15,528 – 15,933 – —
20. Výškovice (NJ) – 14,702 – 16,157 – 16,157 – —
21. Nová Ves – 16,362 – 13,992 – 16,362 – 5
22. Marklovice (KI) – 15,905 – 16,561 – 16,561 – 5
23. Kozlovice – 16,703 – 15,424 – 16,703 – 5
24. Kozmice B (OP) – 16,679 – 16,915 – 16,915 – 5
25. Lubno – 17,182 – 17,367 – 17,367 – 5
26. Kozmice A (OP) – 17,787 – 19,581 – 19,581 – 5
27. Mošnov (NJ) – N – 14,502 – neplatný pokus – 5
28. Dolní Lhota (OV) – N – 14,811 – neplatný pokus – 5
29. Svinov A (OV) – N – N – neplatný pokus – 5
30. Oprechtice – N – N – neplatný pokus – 5
31. Vrbice B (KI) – N – N – neplatný pokus – 5

Celkové pořadí, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas – body MSL

1. Oprechtice – 17,002 – 16,588 – 17,002 – 17
2. Bartovice A (OV) – 16,695 – 17,078 – 17,078 – 14
3. Petřvaldík (NJ) – 16,313 – 17,371 – 17,371 – 12
4. Bartovice B (OV) – 16,722 – 17,781 – 17,781 – 10
5. Stará Ves (OV) – 17,309 – 18,169 – 18,169 – 9
6. Kozmice (OP) – 18,295 – 17,176 – 18,295 – 8
7. Metylovice – 18,349 – 17,733 – 18,349 – 7
8. Mistřovice (KI) – 18,647 – 17,676 – 18,647 – 6
9. Albrechtice (KI) – 18,825 – 18,576 – 18,825 – —
10. Marklovice (KI) – 18,890 – 18,580 – 18,890 – 5
11. Jistebník (NJ) – 19,005 – 18,384 – 19,005 – 5
12. Nová Ves – 19,211 – 19,914 – 19,914 – 5

Druhé kolo:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas

1. Stará Ves (OV) – 14,760 – 14,081 – 14,760
2. Proskovice (OV) – 14,457 – 14,797 – 14,797
3. Malenovice – 14,875 – 15,050 – 15,050
4. Vrbice A (KI) – 14,444 – N – neplatný pokus
5. Svinov A (OV) – 14,486 – N – neplatný pokus
6. Horní Suchá (KI) – N – 16,497 – neplatný pokus
7. Košatka B (OV) – N – N – neplatný pokus
8. Svinov B (OV) – N – N – neplatný pokus
9. Košatka A (OV) – N – N – neplatný pokus
10. Mošnov (NJ) – N – N – neplatný pokus
11. Prchalov (NJ) – N – N – neplatný pokus
12. Košatka C (OV) – N – N – neplatný pokus

Soupiska:
post – muži – ženy

koš – Vladimír Konvička – Markéta Wolfová
savice – Vladimír Bílek – Anna Bílková
stroj – Aleš Velička – Zdeňka Sojková
béčka – Martin Březina – Adéla Wolfová
rozdělovač – Adam Gromnica – Denisa Ryšková
levý proud – Michal Bílek – Daniela Janošková
pravý proud – Jan Gábor – Zuzana Bílková

Průběžné pořadí MSL po 4. kole, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – body

1. Bartovice A – 94
2. Petřvaldík – 74
3. Vrbice A – 67
4. Karviná-Louky – 56
5. Bartovice B – 55
6. Metylovice – 54
7. Malenovice – 50
8. Prchalov A – 49
9. Svinov A – 42
10. Košatka – 41
11. Mošnov – 37
12. Větřkovice – 36
13. Prchalov B – 35
14. Nová Ves – 34
15. Stará Ves – 33
16. Mistřovice – 32
17. Kozmice A – 30
18. Svinov B – 30
19. Oprechtice – 30
20. Vrbice B – 28
21. Marklovice – 28
22. Kozmice B – 24
23. Lubno – 23
24. Horní Suchá – 22
25. Dolní Lhota – 20
25. Kozlovice – 20

Průběžné pořadí MSL po 4. kole, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – body

1. Oprechtice – 53
2. Bartovice B – 45
3. Bartovice A – 42
4. Stará Ves – 42
5. Petřvaldík – 39
6. Metylovice – 37
7. Jistebník – 34
8. Kozmice – 28
9. Nová Ves – 27
10. Marklovice – 22
11. Mistřovice – 22

Průběžné pořadí MSL po 2. kole, kategorie NAD 35 LET:
pořadí – družstvo – body

1. Bartovice – 5
2. Svinov – 3
3. Metylovice – 3
4. Oprechtice – 0
4. Stará Ves – 0

Pro sdh-metylovice.info Michal Bílek.

7 odpovědí na “23. 6. Košatka

  1. Opraveno, kostra článku je vždy předpřipravena. Původně jsem očekával, že Alda půjde na Šerpu, takže jsem si v sestavě tipl Jirku. Pak jsem to zapomněl opravit 🙂 Tolik opět něco málo z mé „reportérské kuchyně“.

  2. Ahoj Michale, ty nevíš do kterého okresu patří Větřkovice ? 🙂

  3. Opraveno. Existují dvě varianty vysvětlení: Buď můj překlep, nebo se z důvodu těžby nerostných surovin budete stěhovat do vedlejšího okresu 🙂

Komentáře nejsou povoleny.