24. 8. Mošnov

26 Srp

Mošnov, 24.8.2013 – Nabitý ligový víkend se započal paralelními útoky v Mošnově.

Startují zde dvě družstva současně, přičemž ve druhém kole si vymění dráhy. Je zde prostor pro zlepšení svých výkonů, proto se dají očekávat slibné časy a vyrovnané výsledky. V loňském roce zde vyhrál Prchalov C a ženy Staré Vsi, traťové rekordy drží muži Petřvaldíku (13,740 s) a ženy Staré Vsi (16,37 s). Letos startujeme jen s ženským a jedním mužským družstvem, protože jsme nechtěli kombinovat béčko za každou cenu a tak Jirka Ryška alespoň na stroji doplnil Lubno.
V prvním rozběhu se představuje domácí Mošnov A, s nimi Prchalov B. Zatímco mošnovjáci si zapisují solidních 14,072 s, prchalovský Tomáš Herman prostříkává na 15,361 s.
Dvojku pak mají naši muži a s námi Malenovice. Malenovický Jindra Skopal prostříkl na výsledných 16,433 s, ale nám se vede ještě hůř. Základna byla v pohodě, i po odhoz vše bez problémů, ale Libor trefil terč až v čase 16,242 s a já jsem měl u proudnice zalomenou hadici, takže z prvního kola máme neplatný pokus. Přestože se ve druhých pokusech zlepšujeme jen málokdy, teď nám nic jiného nezbude.
Po nás jdou na start muži Bartovice A a s nimi Mniší. Mniší předvádí 15,297 s a tohle je jejich jediný pokus na soutěži, protože místo druhého kola míří na Novojičínskou ligu do Tošovic. Bartovice A s výrazným prostřikem na levém terči si napoprvé připisují 15,044 s. Čtvrtý rozběh je obsazen Větřkovicemi a Svinovským béčkem. Větřkovice mají na pravém proudu tradičně mošnovského Tomáše Papaka a s vyrovnanými shozy jdou časem 14,032 s do čela právě před Mošnov. Svinov B je pak za 14,316 s průběžně třetí. V pátém rozběhu vidíme nejspíš hlavní favority – Podvysokou a Prchalov A. Podvysoká z času 14,102 s asi příliš nadšená není, přitom Ján Šulek měl sraženo za 13,292 s. Prchalovský Bufy při zákleku vytrhl koberec a prostříkl na 14,444 s. Následný protest proti poškození družstva Prchalova nebyl hlavním rozhodčím uznán. Těžko hodnotit – pravidla MSL stanovují rozměry koberců u čáry stříkání (3x1m), ale nestanovují, jak mají být upevněny, takže pořadatelé proti pravidlům nepochybili. Ale nevidím velký rozdíl mezi vytrženým kobercem a například překlopeným terčem. Pravidla MSL nemohou popisovat postup v každé situaci. Každopádně vidím to jako další argument pro to, abychom koberce u čáry stříkání zrušili. Dochází u nich jen ke zranění o hlavičky hřebů, nebo naopak o zakopnutí, když jsou koberce přibity nedostatečně.
V šestém rozběhu vidíme naše ženy a s nimi ženy Staré Vsi. Bohužel při našem pokusu došlo ke zhasnutí stroje, nejspíš Jana při proběhnutí přes základnu klepla o plynovou páčku. Než je stroj znovu nastartován, je z toho jen 22,082 s. Stará Ves si s prostřikem Pavly Monsportové připisuje 18,597 s.
Košatka A si s prostřikem na levém proudu v prvním kole připisuje 14,904 s, Dolní Lhota pro pozdní záklek obou proudařů jen 15,834 s. Následuje bartovické mužské béčko a Lubno. Bartovice z čela odsouvá vteřinový prostřik na pravém proudu – 14,995 s, zato lubenští lehce překvapují solidním výkonem za 14,366 s. Nenašroubovaný koš pak znamená neplatný pokus pro muže Mistřovic, prostřik Martina Koběrského 14,660 pro Svinov A. V desátém rozběhu se utkávají muži Petřvaldíku a Stará Ves A. Ani Petřvaldík neprolamuje čtrnáctivteřinovou hranici – 14,251 s, přitom Lukáš Frýdl sráží svůj terč v nejlepším času dne 13,180 s. Pro Starou Ves s prchalovským Tomášem Monsportem na levém proudu je z toho po chybě na koši 16,476 s. Následuje ženský rozběh Albrechtic a Bartovic A, ze kterého vycházejí dvě nízké sedmnáctky – 17,324 s pro Albrechtice a 17,180 s pro Bartovice. Naopak ženy Nové Vsi si zapisují neplatný pokus, když pravá proudařka po běhu bez kotouče byla od terče daleko, a pro muže Marklovic je z prvního kola čas 15,327 s, který na body nejspíš stačit nebude. Dva neplatné pokus ve třináctém rozběhu předvádějí mužská áčka Vrbice (bez koše nenabráno) a Frýdku (nezapojené béčko na stroj). Následují tři ženské rozběhy po sobě – nejprve Mistřovice a Oprechtice. Mistřovické ženy si s velký m prostřikem na pravém proudu z prvního kola odnesou čas 24,195 s. Oprechtice s třívteřinovým prostřikem Hanky Pastorkové 19,577 s. Pro Marklovice je z toho s velmi opožděnou vodou 22,089 s a pro Bartovice B s nezapojenou céčkovou spojkou neplatný pokus.
V šestnáctém rozběhu vidíme pouze ženy Kozmic a popáté v řadě na pravém proudu za ně nastupuje staroveská Daniela Hamalová. Jiří Hanslik mi pak v rozhovoru potvrdil, že s druhou proudařkou se pro neshody rozloučili a přestože aktuálně mají dvě béčkařky, na proudu by nedosahovaly aktuálně požadovaných časů. O body jde až v první řadě. Je ale krátkozraké soudit jen kozmické ženy. Větřkovice už třetí sezónu v řadě nemají na lize druhého proudaře. Potencionální vítězky ženské kategorie mají na celou sezónu proudařku z Nové Vsi a jejich mužské protějšky z áčka zas proudaře Petřvaldíku. Předpokládaní stříbrní medailisté mužské kategorie mají pak až na výjimky na proudu červený dres Košatky. Možná ještě s některými staršími účastníky ligy si vzpomínám, jaké byly argumenty pro povolení půjčování, když se liga zakládala – soutěže jsou v čase dovolených, takže občas prostě někdo chybí. Závodník se zraní a narychlo do dalšího týdne nikoho nového neseženeš. Nebo je prostě někdo v práci. Myslím, že ani jeden z těchto případů neplatí pro dlouhodobě šestičlenná družstva. MSL pak svými cirkusovými poměry padá na úroveň nejnižších fotbalových přeborů. Přitom by stačilo omezení půjčování a pro inspiraci můžeme zajít do sousední Severoslovenské ligy (6 půjčených na 11 kolech – každý za 3€) nebo Moravskoslezkého poháru (4 na 14 kolech). Ale zpět k dění v Mošnově – dvouvteřinový prostřik na levém terči zastavuje časomíru na hodnotě 17,901 s.
Z duelu Karviná-Louky – Mošnov B vychází o něco líp Karvinští (15,249 vs. 15,417), ale tenhle čas na body asi stačit nebude. V osmnáctém rozběhu jdou proti sobě béčka Vrbice a Frýdku. Vrbice B naposled bodovala 6. července na naší soutěži a s prostřikem na pravém proudu je z toho 15,723 s. Frýdek B si zapisuje 15,810 s a je to jejich konečný čas, protože ve druhém kole už nestartovali. Následují Řepiště a Kozlovice. Pro Řepiště je to taky jejich jediný pokus v soutěži – 17,966 s (Bufy na pravém proudu 14,474 s). Kozlovice dosahují času 14,310 s, přičemž podvysocký Dominik Bytčanek má levý terč dole za 13,462 s. Dvacátý rozběh je obsazen muži Oprechtic a Kozmicemi B. Kozmické áčko, stejně jako muži Nové Vsi, pouze zaplatilo startovné a připisuje si 5 bodů za účast bez startu v soutěži. Kozmicím prasklo béčko a budou opakovat, zato Oprechtice zajíždějí první třináctku dne a jdou do čela – 13,932 s. Následují čtyři rozběhy s neligovými družstvy, ve kterých padají vesměs patnáctkové časy. V duelu neligových žen jsou úspěšnější Proskovice (18,845 s), Jistebník svůj pokus s otevřeným středem na rozdělovači nedokončuje. Kozmice B si pak po chybě na koši z prvního kola odnesou 18,904 s, Horní Suchá s prostřiky 16,246 s.
Mezi jednotlivými koly dojde k přeměření síly terčů a pak ke svému druhému pokusu nastupují přednostně muži Marklovic, kteří potřebují odjet na další soutěž. Marklovice předvádějí svůj nejlepší výkon sezóny 14,595 s, který jim stačí na první letošní bod nad rámec účastí. V prvním rozběhu se pak zlepšuje Prchalov B (14,140 s), naopak Mošnov za svým prvním pokusem nepatrně zaostal (14,116 s).
Poté se k reparátu připravují naši muži. S vědomím blízkosti krachu jdu spojku trošku na jistotu, ale s notnou dávkou štěstí jsou pak oba terče dole za 14,339 s, čímž si zlepšujeme nejlepší letošní výkon. Bohužel nakonec to stačí jen na 13. místo a 9 ligových bodů. Zlepšují se i Malenovice a 14,510 s jim přináší 7 bodů.
Následují osamocené Bartovice A s Lukášem Frýdlem na pravém proudu a časem 13,518 s jdou přesvědčivě do vedení. Větřkovice napodruhé nedokončují, ale Svinov B jde s 13,876 s na průběžné druhé místo. Prchalov A se napodruhé zlepšuje jen na 14,266 s, ale Prchalov už má vystaráno. Proudaři Podvysoké si to s prostřikem prohodili, takže 14,237 s k posunu výš nevede.
Další na řadě jsou naše ženy a Stará Ves. Napodruhé je to v našem poznání už o dost lepší. Kamča s Bárou sice na terčích něco málo nechaly, ale 17,318 s naše ženy řadí o 6 tisícin před Albrechtice na průběžnou třetí pozici, protože Stará Ves jde časem 16,583 s do čela. V druhém kole se zlepšuje i Dolní Lhota na 14,615 s, ale o pouhé dvě setiny zaostávají za Marklovicemi a právě tolik jim chybí na první letošní body. Košatka A má v druhém kole změnu na levém proudu – oprechtického Martina Nováčka – a je z toho 13,925 s. Osmý rozběh je poměrně krátký s dvěma neplatnými pokusy – Bartovice muži B nenašroubovaný koš a Lubno nezapojené béčko na stroj. Mistřovičtí muži si po nezdaru v prvním kole s prostřikem na levém terči zapisují 15,618 s, Svinov A 14,960 s a tudíž pro ně platí první pokus – 14,660 s. Stará Ves A končí s vyklopeným proudařem a neplatným pokusem, zato Petřvaldík jde časem 13,809 s aktuálně na druhou příčku. Ženy Albrechtic ani Bartovice A se s výraznými prostřiky na pravých terčích ve druhém kole nezlepšují. Ženy Nové Vsi dostanou jen 5 bodů za účast za 18,496 s. Frýdek A bude časem 14,942 s nakonec druhým nejlepším neligovým týmem, ale Vrbice A po chybě rozdělovače ani druhý pokus nedokončuje.
Ve čtrnáctém rozběhu se ženy Mistřovic zlepšují jen na 20,233 s, Oprechtice 16,735 s posunuje na druhé místo a Verča Krejčí předvádí nejlepší shoz dne 15,812 s. Pod sedmnáctivteřinovou hranici se dostávají i Bartovice B – 16,968 s jim vyneslo 3. místo a naše ženy jsou páté. Kozmické ženy s dalším prostřikem na levém proudu se zlepšují jen kosmeticky a 17,858 s přináší 5 bodů za účast. Mošnov B má po zacvakání béčkaře z druhého kola neplatný pokus a stejně si vedla i Karviná po chybě rozdělovače. Kozlovice do druhého kola posunuly rozdělovače na levý proud a na rozdělovači mají staroveského Radima Kolka. S prostřikem na levém terči (14,840 s) jim zůstává čas prvního kola. Kozmice B se letos na lize ještě nedostaly pod 15 vteřin a s prostřikem na pravém terči se jim to nedaří ani nyní – 15,803 s. Oprechtice i ve druhém kole předvádějí třináctku a 13,757 s je posunuje na 2. místo, navíc získávají 9 bodů na Podvysokou v souboji o ligový bronz. Ve dvaadvacátém rozběhu nastupuje Hájov. Aktuální lídr Beskydské ligy už lehce šokoval nízkou čtrnáctkou a 6. místem na našem ligovém kole. Nyní v druhém pokusu mají napravo proudaře Kozlovic a v čase 13,823 s jsou dole nejen terče, ale i brady přihlížejících. Na dotaz „proč jste ještě v BL?“ padá logická odpověď bez vytáček – na MSL nemáme dva tak rychlé proudaře.
Závěr soutěže je už bez dalších pozoruhodných výkonů. Účast 50+2 družstev je na mošnovské poměry jedna z vyšších (rekord 54 z roku 2005). Velká část soutěžících se pak přesunula do Prchalova (pro místní na Prchalov) na předsoutěžní akci, která byla letos obohacena i o soutěž béčkařů a rozdělovačů.

Hodnocení nezávislých pozorovatelů:
Občerstvení: ** a půl (z 5, vloni **)
WC: *** (z 5, vloni ***)

Celkové pořadí, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – 1. kolo (levý-pravý) – 2. kolo (levý-pravý) – výsledný čas – body MSL

1. Bartovice A (OV) – (15,044-13,986) – (13,518-13,418) – 13,518 – 25
2. Oprechtice – (13,932-13,705) – (13,720-13,757) – 13,757 – 22
3. Petřvaldík (NJ) – (13,18-14,251) – (13,293-13,809) – 13,809 – 20
4. Hájov (NJ) – (14,387-15,385) – (13,823-13,713) – 13,823 – —
5. Svinov B (OV) – (14,316-14,137) – (13,820-13,876) – 13,876 – 18
6. Košatka A (OV) – (14,904-14,301) – (13,889-13,925) – 13,925 – 16
7. Větřkovice (OP) – (14,029-14,032) – (N-13,558) – 14,032 – 15
8. Mošnov (NJ) – (14,072-13,731) – (14,116-13,512) – 14,072 – 14
9. Podvysoká (SK) – (14,102-13,292) – (13,726-14,237) – 14,102 – 13
10. Prchalov B (NJ) – (13,370-15,361) – (14,081-14,140) – 14,140 – 12
11. Prchalov A (NJ) – (13,710-14,444) – (13,700-14,266) – 14,266 – 11
12. Kozlovice – (13,462-14,310) – (14,840-13,889) – 14,310 – 10
13. Metylovice – (N-16,242) – (14,211-14,339) – 14,339 – 9
14. Lubno – (14,314-14,366) – (N-N) – 14,366 – 8
15. Malenovice – (13,918-16,433) – (13,990-14,510) – 14,510 – 7
16. Marklovice (KI) – (14,819-15,327) – (14,487-14,595) – 14,595 – 6
17. Dolní Lhota (OV) – (15,283-15,834) – (13,939-14,615) – 14,615 – 5
18. Svinov A (OV) – (13,990-14,660) – (14,356-14,960) – 14,66 – 5
19. Frýdek A – (N-N) – (14,465-14,942) – 14,942 – —
20. Bartovice B (OV) – (13,891-14,995) – (N-N) – 14,995 – 5
21. Proskovice (OV) – (15,095-14,983) – (16,195-14,612) – 15,095 – —
22. Karviná-Louky (KI) – (15,249-15,080) – (N-N) – 15,249 – 5
23. Košatka B (OV) – (15,121-15,313) – (x-x) – 15,313 – —
24. Mniší (NJ) – (15,372-15,297) – (x-x) – 15,372 – —
25. Mošnov B (NJ) – (14,822-15,417) – (N-14,896) – 15,417 – —
26. Vrbice B (KI) – (14,495-15,723) – (15,132-15,419) – 15,419 – 5
27. Horní Suchá (KI) – (16,249-15,996) – (15,505-14,641) – 15,505 – 5
28. Mistřovice (KI) – (N-N) – (15,618-14,400) – 15,618 – 5
29. Hostašovice (NJ) – (15,697-15,065) – (15,230-15,852) – 15,697 – —
30. Kozmice B (OP) – (17,846-18,904) – (14,733-15,803) – 15,803 – 5
31. Frýdek B – (15,120-15,810) – (x-x) – 15,810 – —
32. Stanislavice (KI) – (15,349-16,032) – (17,788-17,769) – 16,032 – —
33. Stará Ves A (OV) – (15,621-16,476) – (N-N) – 16,476 – 5
34. Stará Ves B (OV) – (N-16,766) – (16,858-16,672) – 16,858 – —
35. Vřesina A (OP) – (17,028-17,359) – (N-N) – 17,359 – —
36. Řepiště – (17,966-14,474) – (x-x) – 17,966 – —
37. Vřesina B (OP) – (21,206-17,924) – (17,553-26,306) – 21,206 – —
38. Vrbice A (KI) – (N-N) – (N-N) – N – 5
39. Kozmice A (OP) – (startovné) – (x-x) – N – 5
40. Nová Ves – (startovné) – (x-x) – N – 5

Celkové pořadí, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – 1. kolo (levý-pravý) – 2. kolo (levý-pravý) – výsledný čas – body MSL

1. Stará Ves (OV) – (18,597-17,682) – (16,502-16,583) – 16,583 – 15
2. Oprechtice – (19,577-16,447) – (16,735-15,812) – 16,735 – 12
3. Bartovice B (OV) – (N-N) – (16,968-16,747) – 16,968 – 10
4. Bartovice A (OV) – (17,075-17,180) – (16,139-19,019) – 17,180 – 8
5. Metylovice – (22,082-21,654) – (17,318-17,294) – 17,318 – 7
6. Albrechtice (KI) – (17,324-17,077) – (16,804-17,879) – 17,324 – 6
7. Kozmice (OP) – (17,901-15,944) – (17,858-17,341) – 17,858 – 5
8. Nová Ves – (N-N) – (17,889-18,496) – 18,496 – 5
9. Proskovice (OV) – (18,845-18,766) – (N-17,782) – 18,845 – —
10. Mistřovice (KI) – (18,821-24,195) – (19,608-20,233) – 20,233 – —
11. Jistebník (NJ) – (N-N) – (21,544-17,674) – 21,544 – —
12. Marklovice (KI) – (20,839-22,089) – (24,258-24,206) – 22,089 – 5

Soupiska:
post – muži – ženy

koš – Vladimír Konvička – Kristýna Ryšková
savice – Jan Izvorský – Denisa Ryšková
stroj – Radomír Rusina – Jana Kolibová
béčka – Jan Bílek – Zuzana Bílková
rozdělovač – Jan Šigut – Denisa Izvorská
levý proud – Michal Bílek – Barbora Šigutová
pravý proud – Libor Rusina – Kamila Kelnerová

Průběžné pořadí MSL po 13. kole, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – body

1. Prchalov A – 264
2. Petřvaldík – 210
3. Oprechtice – 198
4. Podvysoká – 195
5. Bartovice A – 176
6. Mošnov – 172
7. Svinov B – 166
8. Prchalov B – 165
9. Vrbice A – 156
10. Kozlovice – 134
11. Větřkovice – 130
12. Košatka – 125
13. Karviná-Louky – 125
14. Svinov A – 123
15. Malenovice – 121
16. Bartovice B – 111
17. Stará Ves – 98
18. Metylovice – 97
19. Mistřovice – 96
20. Lubno – 88
21. Nová Ves – 79
22. Vrbice B – 76
23. Horní Suchá – 73
24. Kozmice B – 68
25. Kozmice A – 66
25. Marklovice – 66
27. Dolní Lhota – 65

Průběžné pořadí MSL po 13. kole, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – body

1. Bartovice B – 141
2. Stará Ves – 134
3. Oprechtice – 119
4. Kozmice – 104
5. Metylovice – 101
6. Albrechtice – 99
7. Bartovice A – 97
8. Nová Ves – 85
9. Marklovice – 69

Průběžné pořadí MSL po 5. kole, kategorie NAD 35 LET:
pořadí – družstvo – body

1. Vlčovice – 28
2. Stará Ves – 25
2. Bartovice – 25
4. Metylovice – 18
5. Svinov – 13
6. Mniší – 12
7. Vrbice – 4
8. Oprechtice – 3

Pro sdh-metylovice.info Michal Bílek.