24. 5. Malenovice

26 Kvě

Malenovice, 24.5.2014 – V sobotu v Malenovicích byl zahájen již 12. ročník Moravskoslezské ligy v požárním útoku.

V mužské kategorii nám oproti loňsku z ligy zmizely tři B-týmy (Bartovice B, Kozmice B a Svinov B), vracejí se Proskovice, nováčky jsou Děhylov a pravděpodobně také Tošovice (prvního kola se neúčastnili). V ženské kategorii z loňských dvou bartovických družstev zůstávají jen Bartovice B, naopak se vracejí Mistřovice. A u veteránů se letos do ligy nepřihlásilo Mniší, vracejí se Malenovice a nováčkem bude nejspíš také Studénka.
Hlasováním na valné hromadě také bylo rozhodnuto, že pořadatelé zůstávají stejní jako v roce 2013, jen veteráni mají navíc kolo v Malenovicích (veteránských kol tedy bude sedm). Přes zimu došlo k úpravě ligových terčů, kdy se změnil jejich mechanismus – utahovací šroub nahradil válec. Během soutěže nedojde k povolení terčů – potřebná síla na jejich shození zůstane stále stejná, navíc zdá se, že terče nejdou srazit jen úderem vody o desku.
Traťové rekordy v Malenovicích drží muži Bartovic (13,749 s), ženy Oprechtic (16,947 s) a veteráni Mniší (16,572 s).
Startovní číslo 1 mají domácí muži s oprechtickým Jerrym na stroji. Oba proudaři výrazně prostříkávají a domácí si zapisují 15,190 s.
Dvojku pak má naše mužské áčko. Oproti loňsku by stabilním košařem měl být Aleš Vyvial, na nalívce Easy (Jan Izvorský), kterému ale začátek sezóny posouvá zranění kolene. Na pravém proudu bude většinou Libor Rusina, ale pro zranění nohy jej teď nahrazuje Ruda Mališ. Útok je rozběhnutý dobře a oba terče jsou dole za 14,895 s. Je pravdou, že jsme oba něco nechali na shozech, ale s časem nemůžeme být nespokojení.
Prchalov A obhajuje loňské vítězství v Malenovicích i v celkovém pořadí MSL. Tomáš Monsport předvádí nejlepší shoz dne 13,469 s, výsledný čas je 14,016 s. V oprechtické mužské sestavě zatím Stibyho na levém proudu nahrazuje Honya a na rozdělovači je David Malucha. Oba proudaři něco prostříkli a je z toho 14,547 s. Mošnov, vypadá to, sestavu nemění a o chlup se dostávají před nás – 14,814 s.
Šestku pak mají naše ženské áčko. Bára má sraženo za luxusních 17,008 s, Kamila bohužel omyla terč a výsledný čas je 18,609 s.
Prchalov B bude mít nejspíš stejnou proudařskou dvojici s jejich áčkem – Filipa Putějovského s Tomášem Monsportem. Třetí proudař Tomáš Herman je na béčkách a Bufy povětšinou pracovně mimo. Ale už vloni Svinov dokázal, že pokud vše vychází, dá se to zvládnout. Prchalovské béčko na prvním ligovém kole zajelo čas 13,941 s a ujímá se vedení. Oprechtické ženy mají na rozdělovači bartovickou Hanku Adamusovou. Verča Krejčí i s tím, že si počkala na vodu, má terč dole v čase 16,069 s, Hanka Pastorková však časomíru zastavuje až za 22,577 s. Zřejmě marné je větřkovické hledání druhého proudaře tak i do dalšího ligového ročníku jdou v šesti, s mošnovským Tomášem Papakem na pravém proudu. Rozdíl shozů je jedna setina a výsledný čas Větřkovic 14,649 s. Oprechtičtí veteráni si za rozpojená béčka zapisují neplatný pokus. Druhou startovní desítku otevírá Podvysoká. Letos se už ryze soustředí na MSL a Severoslovenskou ligu vynechávají. Čas 14,012 s je řadí o čtyři tisíciny před Prchalov A na druhou příčku.
Dvanáctku má naše ženské béčko. Katce se sekl koš, šroubovala ho nad kádí, takže voda ze stroje šla poměrně pozdě. Denči trhnutí hadice vyrazilo proudnici z rukou a je z toho neplatný pokus.
Petřvaldík má letos na nalívce (exbartovického?) Radka Pščolku a na pravém proudu tradičně v košateckém dresu Matěje Mynáře. Voda však byla na proudaře docela pomalá, k tomu mírný prostřik nalevo, takže konečný čas je 14,938 s. Ženy Staré Vsi vloni v Malenovicích vyhrály a také letos jdou časem 17,507 s do vedení, byť levý terč byl dole už za 16,784 s. Malenovičtí veteráni se do ligy vracejí po dvouleté pauze. Letos jim už do sestavy dozrál i Saša Gola, přestože mu zdraví zatím nedovolilo předvést svou rychlost na proudu. S vypadnutou proudnicí je útok dokončen za 27,191 s. Lubno je někdy nuceno improvizovat se sestavou, ale nyní jsou kompletní. Časem 14,968 s rozšiřují řadu týmů, které se řadí bezprostředně za nás.
Sedmnáctku má naše mužské béčko. S áčkem má společného Rudu na pravém proudu a Radka na stroji. Rudovi tlak vody při výstřiku překlopil hadici, takže lehce prostříkl na 15,426 s, ale Jirka se uvedl solidním výkonem 15,009 s.
Nová Ves má na nalívce oprechtického Třešňu, ale bezmála vteřinový prostřik na pravém proudu dává čas 15,230 s. Muži Staré Vsi svého košaře přesunuli na proud a na koš si půjčují prchalovského Ondřeje Bártka. Sice by se dalo říct, že vytloukají klín klínem, ale na druhou stranu, tohle tolik výsledek útoku neovlivní. Čas 15,230 s je pak na tisícinu stejný jako u předcházející Nové Vsi. Košatka má protentokrát (?) stejnou proudařskou dvojici s Petřvaldíkem. Už na základně je patrné zaváhání strojníka, céčková koncovka na pravém proudu se vepředu rozpojí a je to neplatný pokus.
Třetí startovní desítku otevírají naši pětatřicátníci. V letošním roce pětatřicáté narozeniny oslavil Radim Tomášek. Požární sport sice nikdy nedělal, ale má k němu dobré fyzické dispozice. V průběhu května už absolvoval pár tréninků, takže když jsme zjistili, že obvyklý béčkař nebude k dispozici, na jeho post se stáhl loňský proudař Radek Rusina a Radim si odběhl premiéru na levém proudu. Alda se s vodou příliš nemazal, protože Radimův terč byl dole za 15,499 s a (letos třiačtyřicetiletý) Kondes časomíru zastavil na 15,541 s – nový veteránský ligový rekord. Ten předcházející v držení Staré Vsi měl hodnotu 15,578 s.
Bartovické ženy sice zredukovaly počet svých ligových týmů na jeden, který se označuje jako Bartovice B, ale je nadále nucen půjčovat si novoveskou Gabku Kubalovou. Jako by to prchalovské heslo z jejich triček (pokud se nepletu „Dva týmy, jedno srdce“) neplatilo i u jiných družstev. S více než vteřinovým prostřikem na pravém proudu je z toho čas 17,916 s. Děhylov si na své první ligové body nad rámec účasti ještě bude muset počkat – 16,747 s. Kozmické ženy se v loňské sezóně potýkaly s personální krizí, kterou konečně vyřešily z vlastních zdrojů. Na lize to bohužel zdaleka nebývá standardem, takže palec nahoru za to. Jejich první letošní ligový pokus má hodnotu 18,364 s. To ženy Nové Vsi si příliš starostí nedělají. Obvyklé problémy na rozdělovači vyřešily tím, že na něj stáhly svou proudařku Karolínu Vroblovou a už to tak vypadá, že na levém proudu v týmu Nové Vsi uvidíme nadále bartovickou Lenku Hanyášovou. Je docela možné, že z loňského osmého týmu ligy bude letos aspirant minimálně na čtvrtou příčku. Nemáte-li kvalitní závodníky, prostě si je půjčujte, docela zvrácené motto nejednoho ligového týmu, jejichž řady ženy Nové Vsi teď rozšiřují.
Oba proudaři svinovského áčka výrazně prostříkávají, takže 15,456 s jim přináší jen body za účast. Bartovičtí muži letos mají do ligy přihlášený jen jeden tým, zato kompletní. Za čas 14,666 s si z Malenovic odnášejí 15 ligových bodů. Veteráni Staré Vsi před necelou hodinou přišli o svůj ligový rekord. Levý proudař Zdeněk Kvita navíc drží veteránský rekord na jednom proudu (14,802 vloni ve Svinově), tentokrát výrazně zacvakal, takže voda nemohla být tak svižná. K tomu se přidal vteřinový prostřik na pravém terči a výsledný čas je 17,466 s. Kozmicím by těsně na body nestačil ani čas lepšího levého terče, navíc vpravo se přidal výrazný prostřik a je z toho 16,731 s. Také svinovské veterány postihlo cvakání proudaře na základně. Roman Stavinoha k tomu ještě vydatně prostříkl – 18,047 s. Jen o setiny za nás se řadí vrbické áčko především kvůli prostřiku na levém terči – 14,924 s. Druhý pokus už Romanu Stavinohovi vyšel o poznání lépe. V družstvu bartovických veteránů levý terč srazil dokonce za 15,528 s, Bob Hala pravý v čase 16,410 s, což Bartovicím stačí na druhou pozici. Následují veteráni Vrbice. Vypadá to, jako by Kotalík se Soudkem špatně nabrali, což by u těchto velezkušených borců bylo přinejmenším divné. Vysvětlení je nasnadě – prasklá savice znamená neplatný pokus. Veteráni Vlčovic mají příliš pomalou vodu ze stroje, proudaři čekají a pravý pak prostříkl na 18,561 s.
Závěr soutěže bude převážně karvinský, protože v Českém Těšíně pobíhalo jejich okresní kolo v požárním sportu, kterého se několik ligových týmů a závodníků účastnilo. Horní Suchá za body zaostává jen o tři setiny – 15,267 s. Vrbice B s chybou na nalívce a prostřikem na pravém terči je od bodů vzdálená podstatně více – 17,333 s. Dolní Lhota má špatně nabráno a také pro ně to budou jen body za účast za čas 16,289 s. Béčkař Karviné-Louk Stanislav Siuda cvakal na stroj, což ovlivnilo rychlost vody a ne zrovna povedené shozy to už pak jen podtrhly – 17,126 s. Závišice jsou účastníky Novojičínské ligy a už 31.5. budou pořádat první kolo NJL. Časem 15,110 s pak našemu béčku vyfoukli virtuální prvenství mezi neligovými týmy. Muži Mistřovic předvedli vteřinový prostřik na levém terči a 16,345 s na body zdaleka nestačí. Albrechtické ženy měly zbytečně opatrnou vodu ze stroje, proudařky čekaly a čas 18,516 s je asi nepotěší. Muži Marklovic končí s nenašroubovaným košem, ženám Mistřovic při jejich obnovené premiéře strojnice nedala céčkovou spojku a 29,381 s stačí jen na body za účast. Proskovice se na další ligový pokus docela načekaly, od září 2008. Čas 14,993 s jim přináší 9 bodů. Ženy Marklovic špatně nabraly a je z toho neplatný pokus. Se startovním číslem 56 pak celou soutěž uzavřeli muži Kozlovic, kteří už za pár hodin pořádali svou noční soutěž. Prostřik na pravém proudu je o devatenáct tisícin dělí od posledního bodovaného místa – 15,249 s.
Úvodní kolo se nadmíru povedlo našim veteránům a ani muži nemají velký důvod smutnit. To ženy budou dohánět ztrátu, ale jsme na začátku a vše se ještě může změnit. Je fajn, že týmů v MSL nijak neubývá, nepatrně se mění. Bohužel některé ligové manýry dál přetrvávají a tak jsem nucen dál do nich kopat.

Celkové pořadí, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas – body MSL

1. Prchalov B (NJ) – 13,941 – 13,730 – 13,941 – 25
2. Podvysoká (SK) – 13,616 – 14,012 – 14,012 – 22
3. Prchalov A (NJ) – 14,016 – 13,469 – 14,016 – 20
4. Oprechtice – 14,308 – 14,547 – 14,547 – 18
5. Větřkovice (OP) – 14,649 – 14,639 – 14,649 – 16
6. Bartovice (OV) – 14,666 – 14,207 – 14,666 – 15
7. Mošnov (NJ) – 14,551 – 14,814 – 14,814 – 14
8. Metylovice A – 14,832 – 14,895 – 14,895 – 13
9. Vrbice A (KI) – 14,924 – 14,235 – 14,924 – 12
10. Petřvaldík (NJ) – 14,938 – 14,465 – 14,938 – 11
11. Lubno – 14,769 – 14,968 – 14,968 – 10
12. Proskovice (OV) – 14,993 – 14,936 – 14,993 – 9
13. Závišice (NJ) – 15,110 – 14,935 – 15,110 – —
14. Malenovice – 15,132 – 15,190 – 15,190 – 8
15. Nová Ves – 14,342 – 15,230 – 15,230 – 7
16. Stará Ves (OV) – 15,230 – 14,683 – 15,230 – 7
17. Kozlovice – 14,643 – 15,249 – 15,249 – 5
18. Horní Suchá (KI) – 15,267 – 15,103 – 15,268 – 5
19. Metylovice B – 15,009 – 15,426 – 15,426 – —
20. Svinov (OV) – 15,456 – 15,077 – 15,456 – 5
21. Frýdek – 15,335 – 15,716 – 15,716 – —
22. Rudinka (SK) – 15,947 – 15,964 – 15,964 – —
23. Dolní Lhota (OV) – 16,200 – 16,289 – 16,289 – 5
24. Mistřovice (KI) – 16,345 – 15,206 – 16,345 – 5
25. Kozmice (OP) – 15,317 – 16,731 – 16,731 – 5
26. Děhylov (OP) – 16,302 – 16,747 – 16,747 – 5
27. Karviná-Louky (KI) – 17,126 – 17,017 – 17,126 – 5
28. Vrbice B (KI) – 15,589 – 17,333 – 17,333 – 5
29. Baška – 18,022 – 18,246 – 18,246 – —
30. Vyšní Lhoty – 20,671 – 16,395 – 20,671 – —
31. Janovice – 36,555 – 37,754 – 37,754 – —
32. Košatka (OV) – N – N – neplatný pokus – 5
33. Svinov B (OV) – N – N – neplatný pokus – —
34. Marklovice (KI) – N – N – neplatný pokus – 5

Celkové pořadí, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas – body MSL

1. Stará Ves (OV) – 16,784 – 17,507 – 17,507 – 15
2. Bartovice B (OV) – 16,777 – 17,916 – 17,916 – 12
3. Nová Ves – 17,631 – 18,110 – 18,110 – 10
4. Kozmice (OP) – 18,364 – 17,986 – 18,364 – 8
5. Albrechtice (KI) – 18,386 – 18,516 – 18,516 – 7
6. Metylovice A – 17,008 – 18,609 – 18,609 – 6
7. Vyšní Lhoty – 19,548 – 20,055 – 20,055 – —
8. Oprechtice – 22,577 – 16,069 – 22,577 – 5
9. Lubno – 21,887 – 24,349 – 24,349 – —
10. Lhotka – 21,157 – 26,957 – 26,957 – —
11. Mistřovice (KI) – 29,380 – 29,381 – 29,381 – 5
12. Petřvald (NJ) – 22,249 – 22,479 – neplatný pokus – —
13. Metylovice B – 23,179 – N – neplatný pokus – —
14. Marklovice (KI) – N – N – neplatný pokus – 5

Celkové pořadí, kategorie NAD 35 LET:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas – body MSL
1. Metylovice – 15,499 – 15,541 – 15,541 – 15

2. Bartovice (OV) – 15,528 – 16,410 – 16,410 – 12
3. Stará Ves (OV) – 16,441 – 17,466 – 17,466 – 10
4. Svinov (OV) – 15,657 – 18,047 – 18,047 – 8
5. Vlčovice (NJ) – 16,483 – 18,561 – 18,561 – 7
6. Malenovice – 26,947 – 27,191 – 27,191 – 6
7. Oprechtice – N – N – neplatný pokus – 5
8. Vrbice (KI) – N – N – neplatný pokus – 5

Soupiska:
post – muži A – muži B – nad 35

koš – Aleš Vyvial – Pavel Koval – Pavel Koval
savice – Vladimír Bílek – Martin Březina – Vladimír Bílek
stroj – Radomír Rusina – Radomír Rusina – Aleš Velička
béčka – Jan Bílek – Pavel Šigut – Radomír Rusina
rozdělovač – Jan Šigut – Luděk Juřica – Luděk Juřica
levý proud – Michal Bílek – Jiří Židek – Radim Tomášek
pravý proud – Rudolf Mališ – Rudolf Mališ – Vladimír Konvička

Soupiska:
post – ženy A – ženy B

koš – Kristýna Ryšková – Kateřina Pečinková
savice – Markéta Bílková – Martina Orihelová
stroj – Jana Kolibová – Jana Kolibová
béčka – Zuzana Bílková – Martina Uhrová
rozdělovač – Denisa Izvorská – Adéla Štandlová
levý proud – Barbora Šigutová – Jana Máchová
pravý proud – Kamila Kelnerová – Denisa Ryšková

Průběžné pořadí MSL po 1. kole, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – body

1. Prchalov B – 25
2. Podvysoká – 22
3. Prchalov A – 20
4. Oprechtice – 18
5. Větřkovice – 16
6. Bartovice – 15
7. Mošnov – 14
8. Metylovice – 13
9. Vrbice A – 12
10. Petřvaldík – 11
11. Lubno – 10
12. Proskovice – 9
13. Malenovice – 8
14. Nová Ves – 7
14. Stará Ves – 7
16. Kozlovice – 5
16. Horní Suchá – 5
16. Svinov – 5
16. Dolní Lhota – 5
16. Mistřovice – 5
16. Kozmice – 5
16. Děhylov – 5
16. Karviná-Louky – 5
16. Vrbice B – 5
16. Košatka – 5
16. Marklovice – 5
27. Tošovice – 0

Průběžné pořadí MSL po 1. kole, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – body

1. Stará Ves – 15
2. Bartovice B – 12
3. Nová Ves – 10
4. Kozmice – 8
5. Albrechtice – 7
6. Metylovice – 6
7. Oprechtice – 5
7. Mistřovice – 5
7. Marklovice – 5

Průběžné pořadí MSL po 1. kole, kategorie NAD 35 LET:
pořadí – družstvo – body
1. Metylovice – 15

2. Bartovice – 12
3. Stará Ves – 10
4. Svinov – 8
5. Vlčovice – 7
6. Malenovice – 6
7. Oprechtice – 5
8. Vrbice – 5
9. Studénka – 0

Pro sdh-metylovice.info Michal Bílek.

2 odpovědi na “24. 5. Malenovice

 1. Michale, klidně si kopej, jak chceš, ale než něco napíšeš, pro příště bych doporučila, aby sis ověřil fakta a nepsal subjektivní nesmysly! Pokud píšeš články na web, měly by být objektivní a nestranné… Stáhnutí Káji na rozdělovač nebylo z důvodů loňských problémů na rozdělovači! Bohužel nemáme tolik známých v cizích sborech, které bychom převlékli do našeho dresu… Pokud ale vím, pravidla nikdo neporušil…

  Doufám, že můj příspěvek nebude smazán jako ten minulý, který jsem zde kdysi psala…

 2. Obecně:
  – příspěvky zde jsou vždy subjektivní, protože mají konkrétního autora, ne placeného novináře
  – pakliže ženám Nové Vsi chybí loňská rozdělovačka, nerozumím tomu, proč si půjčují proudařku (buďme upřímní – proudařka svými shozy ovlivní útok výrazněji)
  – nepřevlékáme „známé z cizích sborů“ do našeho dresu – dáváme příležitost závodnicím, které by jinak neběhaly (Petřvaldík, Jistebník, Vlčovice – pokud případně startují za svůj původní tým, tak ve svém dresu)
  – mazány jsou zde příspěvky, které jsou nedohodnutou reklamou

  Myslím, že dál není k Malenovicím co dodat, můžeme se soustředit na Lubno.

Komentáře nejsou povoleny.