Vaříme s SDH Metylovice – díl 51. (Jiří Izvorský)

27 Srp

Šestou desítku receptů otevírá můj bratr Jiří Izvorský, velitel stříbrného týmu na letošní netradiční soutěži. Konečně vyslyšel mé žadonění o recept, ale trvalo mu to! 🙂 Ono to je teď asi moderní, mám rozjednaných asi dvacet receptů, ale dostávají se z Vás čím dál tím složitěji. PROSÍM, PROSÍM …

PEKINGSKÁ SLADKOKYSELÁ POLÉVKA
(velmi jednoduchá polévka, která je naprosto bez chemikálií)

Zvládnete ji perfektně hned na první pokus.

Suroviny:
150 g kuřecího masa (vhodný je skelet nebo odřezky)
Cibule – 1 kus
Sůl – 1 lžička
Nové koření – 5 kuliček
Pepř celý – 6 kuliček
Bobkový list – 2 listy
Petržel – podle chuti
Mrkev – podle chuti
Chilli omáčka – 2 lžíce
Hlávkové zelí bílé – podle chuti
Sojová omáčka – 2 lžíce
Sladká paprika – 1 lžička
Shiitake (japonská houba) samozřejmě nahradíme, jakoukoliv jinou houbou
Ocet – 2 lžíce
Vejce – 2 kusy
Solamyl – 2 lžičky
Voda – 2 litry

Postup:
Luxusní pekingskou polévku zahájíme tím, že do asi pětilitrového hrnce dáme odřezky a kosti z kuřete, které zalijeme vodou. Masa by na nich odhadem mělo být asi 150 gramů. Přidáme cibuli, kterou rozkrojíme na čtvrtky, lžičku soli, 5 kuliček Nového koření, 6 kuliček pepře, 2 bobkové listy a vaříme maso do měkka.

Obsah hrnce scedíme, maso obereme a vývar vrátíme do hrnce. Mělo by ho být 1 litr. Pokud je ho více, necháme si jej do jiného pokrmu, pokud méně, tak to na chuti neubere. Vývar doplníme vodou na 1,5 litru. Přidáme petržel, chilli omáčku, hlávkové zelí, sojovou omáčku a lžičku sladké papriky (dodá barvu), houby a vše uvaříme do měkka. Přidáme obrané maso a vše rozmixujeme.

Nyní polévku okyselíme. Postupujeme opatrně, vždy je třeba ji dobře rozmíchat, než přidáme další ocet. Začínáme dvěma lžícemi a pak po promíchání a ochutnání případně přidáme další ocet. Většinou ale není potřeba.

Podle chuti dosolíme a přilijeme za stálého míchání rozkvrdlaná vejce. Nakonec zahustíme solamylem. Rozmícháme jej ve 100 ml vody a postupně přiléváme. Vždy počkáme asi dvě minuty, a pokud je polévka málo hustá, přilijeme další. Necháme přejít varem a polévka je hotová.

Přeji dobrou chuť a jezte zdravě. 🙂

Jak často si tento recept vaříš?
Dle možností a časového vypětí. V poslední době ale často.

Prošel jsi „programem“ WHOLE30. Co na tom bylo nejtěžší?
Program WHOLE30 – nejtěžší na tomto programu bylo ukončit některé stravovací návyky a vynechání oblíbených potravin. Například tvrdé a plísňové sýry mi chyběly a chybí nejvíce. Jednodušší jsem to měl oproti jiným se sladkostmi, které jsem ani v malé míře před tím moc nejedl, takže pro mne nebyly lákadlem. Nejhorším zážitkem a pokušením porušit stravovací program byla chvíle, kdy jsme po letošním trojvýstupu na Lysou horu přišli na Přemovu oslavu na myslivecké chatě. Ani už nevím kdo, myslím že Anetka, rozdala na stoly domácí tvarohové frgály a jeden položila přímo přede mě. Tu vůni mám v nose doposud. Odolal jsem a neporušil, ale byly to muka. 🙂

Co Ti na whole30 připadá nejlepší?
Nejlepší je pocit, že jsem to dokázal! Stále v programu pokračuji. Ze svých stabilních 103,5 kg které jsem měl po dlouhá léta jsem minulý týden pokořil hranici 90kg, což byl můj cíl. Cítím se lehce, mám skvělé výkony v turistice a sportu. Nevýhoda, i když příjemná, je obnova šatníku. Téměř vše je potřeba nové, v menších velikostech. 🙂

Je pravda, že láska prochází žalůdkem?
Bezesporu, hlavně láska k tomu, co zrovna jíš.

Dokážeš odhadnout, kdo je ve sboru největší jedlík?
Ve sboru? Neznám sice celý sbor a taky některé členy osobně vůbec, ale troufám si tipnout Kovalíka. Hlavně co se sladkých jídel a langošů týče. 🙂

Ochutnal si něco na netradičce?
No, na netradičce jsem letos nic z jídel neochutnal. Pro mě to letos bylo trochu divoké a na jídlo nedošlo.

Jak se Ti netradička líbila a jak bys ohodnotil výkon Tvého týmu?
Tak netradička jako vždy skvělá a nenahraditelná akce! Vždy se jí nemůžu dočkat. Na svůj tým jsem velmi hrdý a jsem spokojený. Jako vždy jsme šli do všeho po hlavě a naplno. Letos jsme měli v týmu nováčka Petra Šiguta, který i jako nováček celé soutěže velmi překvapil a jeho výkon byl naprosto skvělý. Tímto bych taky chtěl poděkovat celému týmu ŠIGUTŮ, kteří mi Petra rychle a kvalitně zacvičili. 🙂 Taky bych chtěl poděkovat všem pořadatelům této akce, celému hasičskému sboru a taky všem soupeřům za skvělé a neopakovatelné zážitky. Těšíme se na další ročník.

Soustředíš se na netradičce i na ostatní týmy nebo je pro Tebe nejdůležitější porazit mé Cimrmany?
Cimrmani. 🙂 Letos jsme se soustředili hlavně na prolomení toho, co nám stále brání být aspoň jednou na prvním místě. Něco nám v tom stále brání, ale Cimrmani to rozhodně nejsou. 🙂

Jak se Ti zatím líbí výkony Matěje hasiči?
Matěj mi dělá radost, zatím ho to velmi baví, těší se na tréninky a myslím, že mu to jde. Doufám, že u tohoto sportu zůstane nadále a bude jednou běhat ligu jako Vy. Má v tom mou plnou podporu.

Těšíš se na hasičský zájezd do Prahy?
Praha – Matka všech měst … kdo by se netěšil. A navíc vlakem, kdy člověk nemusí řídit a o nic se starat. Snad nám vyjde hezké a teplé počasí.