Vaříme s SDH Metylovice – díl 52. (Jan „ELDA“ Eliáš)

10 Zář

Na dnešní recept jsem se moc těšil. Dnes Vám vaří Jan Eliáš, známý spíše pod přezdívkou ELDA. Mám zdůraznit, že není kuchařem, jak jsem si donedávna myslel, takže zdůrazňuji! Vaření je pouze jeho koníček. Ale co byste si mysleli, když skoro každý rozhovor s Bárou, Pájou či Honzinem, prostě s Šiguťákama začíná větou: „Dneska byl u nás ELDA a uvařil to a to … hej to bylo takové luxusní žrádlo …“ Prostě je to kuchař 🙂 ikdyž amatérský profík. 🙂  Důkazem je i to, že si pro Vás připravil recepty rovnou tři!

ELDA KUCHTÍKEM 1.

Suroviny:
Kuřecí stehenní řízky (ale s kůží nebo nejlépe ořez z těchto řízků – (dá se koupit na náměstí ve FM v Krásenské masně)) – množství nechť odhadne každý podle potřeby
1 střední dýně Hokkaido
2 střední cukiny
2-3 větší cibule
2 kapie (nejlépe každá jiné barvy)
Brambory podle chuti
Olivový olej (ale olej ne žádnou náhražku – pořádný kvalitní olej)
Půl hlávky česneku
Sojová omáčka (jedině Tamari od Country life (zdravá výživa 100Kč))
Bylinky podle chuti (nejlépe oregáno, rozmarýn, tymián (čerstvé a nebo směs Francouzské bylinky))
Chilli (nejlépe pasta z Maďarska (podobné Harisse) nebo Chilli pasta od Korejců (Korejci jsou lepší 500 g za 100 – 130 Kč)

Postup:
Maso nakrájíme na tenké nudličky, (pokud nemáme ořez) nejlépe ať jsou i s kousky kůže. Dáme do hlubšího plechu, okořeníme, popřípadě přidáme trochu bylinek. Zakápneme olivovým olejem. Můžeme přidat chilli a trochu česneku, ale ten až ke konci pečení. (jen rozmačkat nožem neutírat). Dáme péct. Mezi tím si všechnu zeleninu očistíme a pokrájíme na půlměsíčky. Cibule nahrubo, cukiny a dýně 7 mm až 1 cm. Pokud jsou mladé, dát i semena, pokud starší nějakou část dýně nastrouhat. Udělá to základ. Brambory na malé kostičky, záleží jak spěcháte. Vyšší pekáč nebo plech, vše nandáme do plechu se spoustou bylinek a česnekem popřípadě chilli. Zakápneme olejem a sojovkou dle chuti. Sojovky spíše méně, stejně tak i chilli. A na 180° – 200° pečeme zároveň s masem. Až je vše hotové můžeme podávat smíchané nebo odděleně.

ELDA KUCHTÍKEM 2.
(jedná se o korejskou přílohu nebo to může být i hlavní jídlo)

Vydejte se do korejského obchodu v FM a tam si kupte …
Suroviny:
Pořádnou rýži nejlépe Kimpo nebo její alternativu
(jistě Vám poradí ochotná paní, vyplatí se koupit velký pytel 500 Kč)
Řasu Nori (nejlépe ochucenou)
Kimchi malé balení
(jde o korejské národní jídlo – fermentované zelí s chilli 500 g za 100 Kč)
Sezamový olej a semínka (olej 65 Kč)
Chilli pastu 0,5 kg 100 Kč
Česnek 2 – 3 stroužky

Postup:
Uvařte rýži podle návodu a počtu lidí. Dejte do pánve trochu oleje, přidejte polévkovou lžíci pasty a česnek rozmáčknutý nožem, rozmíchejte, přidejte Kimchi. Trošku, ale velice jemně smažte a přidejte rýži. Zamíchejte do konzistence lepivého rizota. Těsně před koncem přidejte do hmoty nastříhanou řasu na tenké proužky. Před podáváním můžete zasypat semínky a dozdobit řasou. Hustotu nebo lepivost rýže ovlivníte jejím propráním. Vesměs se ale moc nepropírá.
Malá rada: přidejte při vaření rýže kávovou lžičku másla.
Všechny potraviny se dají využít na mnoho způsobů a vydrží poměrně dlouho. Doporučuji pořídit ještě obalovací směs na smažení a pohankové nudle. Je to sice větší investice, ale všechny jídla jsou lehká a rychlá. A velice sytá.

ELDA KUCHTÍKEM 3.
(příloha k čemukoliv)

Masitá rajčata, ale opravdu masitá (italská nebo francouzská) popřípadě přezrálé nakrájíme na plátky, zakápneme kvalitním olivovým olejem, posolíme bylinkovou solí a posypeme vrstvou, na jemno nakrájeným česnekem. Tohle je hodně profláknuté. 🙂

MÍR A LÁSKU, ELDA.

Jsi vyhlášený kuchař, co je Tvůj největší „majsterštyk“?
Nejspíš nějaké maso nebo rýže. A kuchař nejsem!

Co nejraději jíš a piješ?
Dobré jídlo a pití.

Jak se Ti líbí hasičský sport?
Líbí, má potenciál.

Dokážeš určit, kdo z trojice Bára, Pája, Honza je v hasiči nejlepší ? 🙂
Nehodlám to určovat, nejsem odborník.

Zdeněk Pohlreich nebo Jirka Babica?
Pohlreich.

Je pravda, že láska prochází žalůdkem?
Podle mě není, ale jídlo vytváří zajímavé okamžiky.

Sleduješ na našich stránkách kuchařskou rubriku?
Rubriku nesleduji, možná tak jednou.

Dovedeš jako mistr kuchařského cechu určit z těch 51 receptů 5 nejlepších? 🙂
Nedovedu, nejsem kuchař!

Kdo umí podle Tebe lépe vařit? Ženy nebo muži?
Je to stejné. U obou záleží na náladě, jestli se ji chce.

Tvá nejoblíbenější restaurace?
Nemám žádnou, ale nejvíce jsem v poslední době chodil do jedné hospody v Olomouci, jmenuje se U Kapličky. Ale chtěl bych navštívit steak house v Ostravě.