Vaříme s SDH Metylovice – díl 55. (Veronika Tománková, kdysi dávno Lengyelová)

1 Říj

Dnešní recept si pro nás všechny připravila bývalá „nálivka“ SDH Metylovice, Veronika Tománková (Lengyelová).

Tchýniny svatební koláčky

Suroviny na těsto:
500 g polohrubé mouky
100 – 120g cukru
Vanilkový cukr
250 ml vlažného mléka
120 – 150ml rozpuštěného másla nebo sádla
1 čajová lžička soli
1 kostka droždí
2 žloutky

Suroviny na drobenku:
80 g tuku (Hera, máslo)
80 g cukr krupice
160 g hrubé mouky

Suroviny na makovou náplň:
15 dkg mletého máku
8 dkg moučkového cukru (zdálo se mě to až moc)
100 ml mléka
1/2 lžičky skořice
Krátce povaříme (asi 2 minutky) a hlavně mícháme.

Suroviny na tvarohovou náplň:
25 dkg polotučného tvarohu ve vaničce
1 žloutek
1 vanilkový cukr
Cukr krystal nebo krupice
Citronová šťáva nebo kůra, podle chuti
Všechny suroviny smícháme dobře dohromady.

Postup:
Z mléka, lžíce cukru a droždí necháme vzejít kvásek. (já droždí ve vlahém mléce vyšlehám a vytvoří se krásná hustá pěna) Mezi tím si do mísy přesejeme mouku, přidáme zbytek cukru, rozpuštěný tuk, žloutky, sůl a vanilkový cukr. Posléze přidáme kvásek a dobře vypracujeme. (ručně, pokud chceme posilovat nebo mixérem, když lenošíme) V teple necháme minimálně hodinu kynout. Po vykynutí si oddělíme část těsta na pomoučený vál. Vyválíme 5 mm vysokou placku, ze které vykrajujeme kolečka, na které klademe kuličky náplně. Zabalíme, aby nikde netekla náplň a ukládáme na pečícím papírem vyložený plech. Na plechu vtlačíme malou naběračkou do koláčků důlek, pomažeme vajíčkem, tak aby se v důlku netvořily loužičky. Opatrně vsypeme drobenku. Koláčky si můžeme od sebe rozlišit ozdobením žmolenky mandličkou, kakaem, nebo tím, co máme rádi. Necháme na plechu ještě 5 – 10 minut kynout. Pečeme v rozehřáté troubě na 180 – 200°C cca. 10 minut, ale záleží na Vaši troubě. Proto koláčky bedlivě hlídejte. (do plynové trouby je dobré přidat hrnec s vodou, aby nebyly koláčky vysušené)

Po vytažení z trouby opatrně potřeme koláčky rozpuštěným máslem s rumem.

Řízky naruby

Suroviny:
Maso
Mouka
Vajíčko
Kvalitní olej nebo nebo sádlo
Cibule
Anglická slanina
Brambory
MNOŽSTVÍ U VŠEHO PODLE HLADU A MNOŽSTVÍ STRÁVNÍKŮ

Postup:
Maso si naklepeme, obalíme v mouce a ve vajíčku. Řízky smažíme dozlatova na kvalitním oleji nebo sádle. Klademe do zapékací mísy vyložené cibulí, nakrájené na půlkolečka, a anglickou slaninou. Na osmažené řízky dáme opět cibuli a slaninu a střídáme. Poslední vrstvu zakončujeme opět cibulkou a anglickou. Do mísy přilijeme trošičku vody a dáme do rozehřáté trouby péct na 30 minut. Jako přílohu podáváme brambory nebo bramborovou kaši.

Sleduješ naše hasičské stránky?
Vaše stránky sleduju, sice ne nijak pravidelně, ale jednou za týden mrknu co noveho.

Mohla bys vyzdvihnout tři recepty z naší rubriky o vaření?
Lysohorská buchta – jednoduchá, leč velmi chutná
🙂 Jiříkovy toastíky – neexistují žádné odchylky (ještě že i my v Těšíne máme řeznictví Makovec 🙂 )
Mrkvový koláč – manžel jej vyloženě miluje

Nestýská se Ti po hasičském sportu?
Jejda a jak moc … Starší syn hasičinu podědil, takže když to na něj přijde, pouštíme do nekonečna na youtube požární útoky. Už nějaký ten pátek s manželem přemýšlíme, že bychom mu našli nějaký sbor, kde ho na jaře přihlásíme. (i nad Metylkama přemýšlíme)

Je pravda, že láska prochází žaludkem?
Podívejte se na mého mužíka a bude Vám to víc než jasné. 🙂

Jaké je Tvé nejoblíbenější jídlo a pití?
Jakékoliv, které si nemusím sama uvařit a je mi naservírováno až pod nos. 🙂
Ovšem pokud trváte na vyzdvižení jediného jídla, tak asi smažené tvarůžky se zeleninovým salátem. A k pití buď čistá voda, kofola nebo pivíčko. A každé ráno kafíčko.

Jaké jídlo vaříš nejraději?
Manžel je výborný strávník, který sní co mu uvařím, takže je pro něj radost vařit. Nejraději vařím jednoduchá jídla do „jednoho hrnce“.

Tvá nejoblíbenější restaurace?
Restaurace Hrad ve Frýdku – Místku.

Ochutnala jsi už nějaký recept z našich stránek?
Viz. odpověď výše. 🙂

Jaký názor máš na vegetariánství?
Kladný. 🙂 I my, když se přejíme masa, jsme pár dnů vegetariáni. 🙂

Sleduješ v televizi pořady o vaření?
Ano, velmi ráda. V těchto pořadech nacházím velké množství inspirací a nápadů, co vařit, nebo čím ozvláštnit jídla, která běžně vařím.