16. 5. TFA Stonava

19 Kvě

Stonava, 16.5.2015 – Ještě před odpolední soutěží v Albrechticích se Honza Šigut a Radim Tomášek zastavili na TFA v sousední Stonavě.

Tamní soutěž železných hasičů v minulosti třikrát vyhrál Ruda Mališ, jednou Martin Koliba a loňské prvenství obhajoval právě Honza. Původně se měla premiérově otevřít i ženská kategorie, která však byla nakonec pro nedostatek závodnic zrušena.
Na závodníky tak čekalo tažení pneumatiky, smotání hadice B (dříve v rukou, nyní po zemi), vytažení barelu do výšky, překonání dvoumetrové bariéry, 60 úderů v hammerboxu, spojení sacího vedení, transport figuríny a na závěr posun pneumatiky kladivem do cíle.
Honzovi byla přičtena desetivteřinová penalizace za nesprávně smotanou hadici, která jej odsunula z druhého místa na čtvrté. Radim skončil třetí. Posuzování smotání hadice může být ale velmi subjektivní a jediným správným řešením by bylo umístění smotané hadice do boxu. Snad inspirace pro příště.
Tři vteřiny před Radimem skončil druhý David Pašek a z vítězství se i přes časovou penalizaci radoval Zdeněk Janoš. Pojďme si nejlepší čtveřici porovnat na mezičasech.
Úvodní tahání pneumatiky je u všech stejné zhruba s rozdílem vteřiny a půl. Při motání hadice mírně ztratil zhruba dvě vteřiny Radim, ale Zdeňku Janošovi a Honzovi Šigutovi v tuto chvíli přidáme 10 vteřin. V následujících disciplínách se projevuje převaha Zdeňka Janoše. Má rychlejší přeběhy a svou ztrátu (s výjimkou bariéry) začíná lehce smazávat. Honza a Radim trochu ztrácejí při výstupu do schodů a tahání barelu. Už po překonání bariéry se Zdeněk Janoš dostává před Radima na druhé místo, ale David Pašek stále vede o bezmála 9 vteřin a náskok si drží i po hammerboxu. Naopak chyby při spojování savic a šroubování koše stojí Davida Paška zhruba 15 vteřin a v tuto chvíli se propadá až za Radima na třetí příčku, závěr má však rychlejší, takže se dostává zpět na druhou pozici. O pořadí tak rozhodly především rychlé přeběhy Zdeňka Janoše, pomalé spojování savic Davida Paška a penalizace pro Honzu Šiguta.
V disciplíně TFA se v nejbližší době konají dvě kola Beskydského železného hasiče 23.5. v Mostech u Jablunkova a 6.6. v Jablunkově, 20.6. Český pohár ve Frenštátě p.R.. Od 8. do 13. června proběhne v německém Hannoveru Mistrovství Evropy TFA.