29. 5. Bartovice – noční

1 Čvn

Bartovice, 29.5.2015 – Závěr května byl pro naše družstva mužů a žen ve znamení dvou nočních soutěží. Nejprve jsme se v pátek trochu neplánovaně vypravili do Bartovic.

Bartovickou soutěž jsme původně v kalendáři neměli, ale rozhodli jsme se ji přidat až téměř na poslední chvíli. Z toho vyplývala vyšší startovní čísla. Mužskou kategorii vloni vyhrála Podvysoká, ta však letos ve startovní listině nefigurovala. Vítězství v ženské kategorii obhajovalo domácí družstvo.
Ve čtvrt na deset se na startovní čáru stavějí domácí veteráni. V posledních letech, pokud byla vůbec kategorie nad 35 let otevřena, žádnou konkurenci neměli – vyhráli v roce 2011 i 2013. Letos se ale přihlásili i pětatřicátníci Staré Vsi. Standa Šenkyřík na pravém proudu na základně zacvakal, u terče nezaklekl a byl z toho neplatný pokus. Následují domácí ženy, které mají na pravém proudu Alenu Vaškovou. Čas 17,349 s je historicky nejlepším nočním výkonem v Bartovicích. Turčianske Teplice byly na této soutěži již v roce 2013 a letos otevírají mužskou kategorii časem 14,784 s. Muži Vřesiny na jednom terči atakují traťový rekord této noční soutěže, ale ve výsledku je z toho jen neplatný pokus. Startovní číslo 5 mají bartovičtí muži. Oba terče jsou dole takřka totožně a časem 14,538 s se ujímají vedení. Staroveským veteránům k vítězství stačí dokončit svůj útok. Po velkých problémech na béčkách a čekáním s vodou se to časem 25,988 s podařilo. Muži Svinova na bartovické noční soutěži nechyběli od roku 2004, ale nejlépe skončili pátí. Nyní si své umístění časem 14,581 s jistě vylepší, průběžně jsou druzí. Na levou proudařku Turčianskych Teplic slýchám po výkonu na prvním kole MSL v Malenovicích téměř chvalozpěvy – dvě spojky z boční hrany, měkká trať a čas 16,874 s. Tentokrát si však vybrala slabší okamžik, prostříkla tři vteřiny a je z toho čas 19,177 s.
Ženy Svinova mají na levém proudu místo Lenky Hanyášové Pavlu Monsportovou. Obě proudařky na terčích něco nechaly a čas 17,697 je řadí na průběžnou druhou pozici. Oprechtičtí muži vyhráli noční soutěž v Bartovicích již v roce 2004, ale tentokrát je z toho neplatný pokus. I mistru ligy se ne vždy daří a Stiby svůj terč zkrátka nesrazil. Muži Horního Žukova svůj pokus zdárně nedokončují, když levý proudař zacvakal a pak byl od terče dál, než by potřeboval. Pravý proudař však předvedl nejlepší shoz soutěže – 14,330 s. Muži Staré Vsi po výrazném zacvakání na béčkách dokončují v čase 17,322 s, hned poté si jejich rozdělovač a béčkař připravují základnu za Novou Ves. Jenže více než vteřinový prostřik na pravém proudu odsuzuje k nezdaru i novoveské – 16,636 s.
Třiadvacáté jdou na start ženy Oprechtic. Verču Krejčí tentokrát mají na nalívce a na proudu místo ní Janu Edelsbergerovou. Obě proudařky výrazně prostříkávají útok je dokončen za 22,184 s. Muži Závady jsou účastníky nově vzniklé Noční hlučínské hasičské ligy a před týdnem skončili třetí v Děhylově. Nyní jsou i s menším prostřikem na pravém proudu časem 15,131 s průběžně čtvrtí. V ženské kategorii jsou hodnocena tři nejlepší družstva a za sedmnáctkovými časy jsou průběžně třetí Turčianske Teplice. Ale z téhle příčky je po solidním výkonu časem 18,350 s odsouvají Mistřovice.
Soutěž se už pomalu blíží ke svému závěru a startovní číslo 33 mají naši muži. Sestava je trochu improvizovaná. Na rozdělovači ke svému prvnímu startu v mužské kategorii nastupuje Adam Lanča (dřív byl v družstvu mladých hasičů Frýdlantu n.O.). Z rozdělovače se poprvé na stroj přesunul Honza Šigut. A na koši nás doplnil (jindy lubenský proudař) Mirek Mikuš. Na to, jak tragicky vypadaly páteční tréninkové pokusy, při kterých nám k naprostému zmaru ještě praskla savice, dopadl útok v Bartovicích nad očekávání dobře. Výsledný čas je 15,271 s, Radimův pravý terč je dole dokonce za 14,909 s. Průběžně jsme pátí, ale hned v následujícím pokusu se před nás dostává časem 15,059 s Nýdek. Sice končíme těsně pod hodnocenou pětkou, ale z obou premiérových startů můžeme mít dobrý pocit.
Šestatřicáté se na základně připravují naše ženy, které na stroji doplňuje albrechtická Zuzka Navrátilová. Vzadu to Kristě s Marťou klaplo a voda jde hned do hadic. Bára má terč dole v nejlepším výkonu soutěže (16,845 s), ale Denču začala hadice stahovat dozadu a je z toho jen neplatný pokus.
Protože oba naše pokusy proběhly už po půlnoci, dá se říct, že už v ten samý den nás čeká ještě noční soutěž v Mošnově, mezitím mladí hasiči zajedou do Trojanovic.