5. 9. Bartovice

7 Zář

Bartovice, 5.9.2015 – První zářijovou sobotu se v Bartovicích zakončil 13. ročník Moravskoslezské ligy.

Pouze dvě z devíti sad medailí měly své majitele, takže stále bylo oč bojovat. Naši muži hájili své sedmé místo, ženy už měly sedmou příčku takřka jistou a veteráni mohli skončit na jakékoli pozici v první pětce.
Bartovičtí pořadatelé se rozhodli, že startovní pořadí bude dle příjezdu. Takže ačkoli je začátek soutěže až ve 12 hodin a startovní listina se otevírá v jedenáct, už 10:15 dorážíme jedním autem na místo, abychom nic neponechali náhodě. Sice jsem nás přihlásil přesně tak, jak jsem chtěl, ale další naši závodníci dojíždějí až později, takže kdyby se kdokoli neočekávaně zdržel, stejně by k posunům ve startovní listině mohlo dojít. Proto si myslím, že ani startovka dle příjezdu všechno nevyřeší, jen to družstvům komplikuje život. Ale po problémech ve Vrbici a Prchalově si za to družstva nejspíš mohou sama.
Jako první se představují domácí muži. Při zaváhání Svinova by se ještě mohli posunout do první pětky a čas 14,472 s jim k tomu dává naděje. Ženy Turčianskych Teplic na vedoucí Starou Ves ztrácejí pět bodů, takže bezpochyby pojedou bomby a ještě budou muset čekat. Bohužel po celou dobu útoku přisávají vzduch, což se projevuje i na výsledném času 17,641 s. Prchalov B už má titul jistý, takže si může dovolit odepsat 3 body za půjčení. V sestavě totiž mají na pravém proudu vrbického Adama Hrbáče, který si vyměnil post a službu v práci s prchalovským Tomášem Monsportem. Filip Pustějovský měl asi drobné rezervy při zapojování proudnice, snažil se potáhnout hadici a prostříkl na 14,332 s. Pravý terč byl totiž dole za 13,575 s. Veteránskou kategorii otevírají Malenovice, ale čas 18,674 s nakonec stačí jen na body za účast. Domácí veteráni s prostřikem na levém proudu dokončují za 18,426 s a letos skončí v lize sedmí. Kozmické ženy i přes výrazný prostřik levé proudařky dokončují v čase 17,521 s a pojišťují si šestou příčku, naše ženy tak mají jistotu místa sedmého. Oprechtické veteránské áčko slavilo v Bartovicích titul v roce 2011. Tentokrát předvádějí svůj letošní standard 17,362 s a v lize berou 8. místo. Malenovičtí muži vynechali 4 kola, k tomu si potřetí půjčují závodníka a nad rámec účastí bodovali jen na úvodním domácím kole. Útok dokončují v čase 16,035 s a je tak jasné, že celkově obsadí poslední 26. pozici. Ligový nováček z Dolní Lutyně měl letos docela mizerný úvod, ale pak překvapili třetím místem v Petřvaldíku a bodovali také na následujících dvou kolech. V Bartovicích sice čas 16,231 s opět stačí jen na body za účast, celkově je z toho 21. příčka. První startovní desítku uzavírají veteráni Svinova. Letos se sice nedostali pod patnáctivteřinovou hranici, ale až na neplatný pokus ve Vrbici z toho byly všude patnáctky a umístění v první čtyřce. Logicky tedy hájili sedmibodový náskok na čele veteránské kategorie. Čas 15,537 s jistě má drobné rezervy, ale k druhému titulu to dává dobré vyhlídky.
Kozmičtí muži předvádějí útok za 15,251 s, k posunu z konečné 19. příčky to však nestačí. Muži Turčianskych Teplic na nás z devátého místa ztrácejí 11 bodů. Časem 14,571 s jsou průběžně třetí, takže jisté naděje ještě mají. Mošnov letos srážejí prostřiky na pravém proudu. Stejně tomu ji i na posledním kole, kde jsou časem 15,171 s dvanáctí, celkově třináctí. Tošovice lehce chybují v kádi, výrazně na pravém proudu a čas 15,991 s jim zajišťuje jeden bod nad rámec účasti, celkově čtrnáctou příčku. Větřkovice letos za půjčování odepsaly 36 bodů, které je stály tři místa v konečném pořadí. V Bartovicích jsou časem 14,726 s sedmí, celkově uzavírají první desítku. Šestnáctku má oprechtické veteránské béčko. Jsou kompletní, když jim sestavu doplňuje petřvaldický Pavel Briš na stroji a náš Radek Rusina na béčkách. Časem 14,848 s si vylepšují osobní rekord, ale k titulu potřebují, aby se ještě dvě družstva dostala mezi ně a Svinov. Vrbice A ztrácí na bronzové medaile v mužské kategorii 2 body na Podvysokou. Adam Hrbáč opět předvádí skvělou třináctku, ale výsledný čas je 14,231 s. Prchalovští veteráni na nás sice mají náskok jednoho bodu, ale půjčují si z Oprechtic Stibyho, takže na startovní čáře jsou rázem o dva body za námi. Po chybě na koši je z toho čas 18,987 s a Prchalov zůstane bez medaile. Vrbičtí veteráni letos předvedli pětkrát neplatný pokus a předcházejícího kola ve Staré Vsi se nezúčastnili. Na posledním kole levý proudař nezapojil proudnici a také pošesté vidíme jen N. Druhou startovní desítku uzavírají domácí ženy, které svou soutěž vyhrály v letech 2009 a 2012. S prostřikem na pravém proudu to však časem 18,287 s další triumf nebude.
Svinovští muži po úvodních dvou kolech sahali na medaile, ale teď hájí pátou příčku před Bartovicemi a musí reagovat na solidní výkon domácích. S prostřikem na pravém proudu dokončují v čase 14,900 s, ale na udržení první pětky to nakonec těsně stačí. Vrbici B z čelních pozic na posledním kole odsouvá prostřik na pravém proudu (15,538 s), celkově vrbické béčko zůstává dvanácté.
Startovní číslo 24 má naše mužské áčko. Startovat dříve jsme nechtěli, protože Kahy byl dopoledne s Vlčovicemi v Brušperku a ani další naše družstva neměla potřebu absolvovat svůj pokus před druhou hodinou. Vše se vyvíjí skvěle, Jirka si vylepšuje osobní rekord na 14,182 s, ale Radim má za zády smyčku a lehce prostříkl na výsledných 14,980 s. Na Turčianske Teplice už nám to stačit bude, ale uvidíme, jak si ještě povede Stará Ves. Nejhůř tedy budeme osmí.
Muži Horní Suché po chybě na nalívce dokončují v čase 15,994 s, který jim přináší jen body za účast a celkově jsou osmnáctí. Ženy Staré Vsi mají k obhajobě už jen kousek a hlavně vše mají ve svých rukou. Pavla Monsportová však špatně zaklekla, prostříkla na 18,968 s a Turčianske Teplice aktuálně ztrácejí jen jeden bod. Navíc při bodové shodě by pro Teplice rozhodl větší počet lepších umístění.
Startovní číslo 28 mají naši veteráni. Na posledním kole už máme v sestavě opět Romana Vieje, takže vsázíme na nulový odpočet. Roman si ve Vítkovicích odběhl Mistrovství ČR profesionálních hasičů v disciplíně TFA a poté vyrazil do Bartovic, aby se opět vracel do Vítkovic na vyhlášení. K obhajobě loňského titulu bychom potřebovali vyhrát a odsunout Svinov až na šesté místo. Na stříbro je potřeba porazit oprechtické béčko. V obou případech to znamená zajet slušnou čtrnáctku. Ale o bronzu se rozhodne mezi námi a Starou Vsí, přičemž na Starou Ves máme náskok 5 bodů. Všechny předpoklady vzaly za své, když Alda nezapojil Radimovi céčkovou koncovku a zapisujeme si neplatný pokus. Utěšujeme se, že snad aspoň ligový rekord zatím zůstane v našem držení.
Oba proudaři Košatky mají oblouky za zády, ale zatímco levý srazil terč 15,289 s, pravý už tak úspěšný nebyl. Při dvou neúčastech a třech odpočtech za půjčení je z toho nakonec 25. místo. Lubno dopoledne vyhrálo v Brušperku a večer skončilo třetí v Hájově. Dvě kole Beskydské ligy jim tedy vyšla, na MSL už to tak úspěšné nebylo. Mirek Mikuš na levém terči prostříkl na 15,008 s a v celkovém hodnocení je z toho 17. příčka. Při bodové shodě pro 16. místo Nové Vsi rozhodla lepší umístění, ale třeba i lubenský bodový odpočet za půjčeného závodníka v Mošnově.
Dvaatřicáté jdou na start naše ženy. Při vícero absencích máme i na této soutěži jen jedno ženské družstvo, které se však už nemusí ohlížet na bodové zisky a může jet bez zábran. Voda je docela rychlá, takže výstřiky jsou 15,36-15,52, ale výsledný čas je 17,940 s. Znamená to však, že se v této chvíli na první místo v celkovém hodnocení posouvají Turčianske Teplice.
Následuje Stará Ves A, takže naši muži pozorně sledují jejich pokus. Levý terč je dole za 14,405 s, ale pravý proudař prostříkává na 15,075 s. Metylovští muži tak obsazují konečné 7. místo.
Startovní číslo 36 má naše mužské béčko. Zadek je veteránský, vepředu Adam, já a Libor a říkám si, že čtrnáctka, případně i rekord béčka, by byl pěkný závěr sezóny. Spojky sedly, ale pak jsem jen promáchl a nevzal kotouč. Bez něj to byl marný boj a neplatný pokus. Libor i s ubráním shodil svůj terč za 15,394 s.
Děhylovu se výrazně lépe daří na Noční hlučínské hasičské lize (průběžně jsou třetí). V Bartovicích je s velkým prostřikem čas 18,165 s a celkově dvaadvacátá pozice. V dresech Nové Vsi nastupuje kompletní mužské družstvo Frýdku. Koš vyplaval nad vodu, je špatně nabráno a 19,093 s zajišťuje 5 bodů. Svinovské ženy ještě mohly pomýšlet na bronzové medaile, které byly zatím v držení Oprechtic. Časomíra se při jejich pokusu zastavuje na hodnotě 16,978 s a boj o bronz je opět výrazně zajímavější. Zároveň se zpět do čela celkové klasifikace dostává Stará Ves o 1 bod před Turčianske Teplice.
Startovní číslo 43 mají veteráni Staré Vsi. V roce 2012 nám zcela posledním pokusem v Bartovicích sebrali bronz a stejně rozdělené pozice (byť bez toho závěrečného dramatu) byly i v roce 2013. Letos máme náskok 5 bodů, takže Stará Ves potřebuje k posunu na třetí místo skončit v Bartovicích nejhůře druhá (aktuálně svinovský čas 15,537 s). Levý terč je dole pod hranicí 15 vteřin, ale pravý proudař lehce zacvakal na základně a nakonec prostříkl na 16,440 s. Na videu staroveského pokusu je už v závěru slyšet oslavný řev našich petatřicátníků. Po stříbru v roce 2011 a zlatu 2014, přidávají do sbírky letošní bronz. Zasloužili se o něj Aleš Velička, Radim Tomášek, Vladimír Bílek, Luděk Juřica, Pavel Koval, Jiří Ryška, Radomír Rusina, Vladimír Konvička, Roman Viej, Tomáš Pělucha a Michal Stibor.
Zároveň po útoku Staré Vsi je rozhodnuto o titulu pro Svinov. Veteránům Studénky spadla ze základny košová savcie a nestihli limit na přípravu, takže startovali jen mimo soutěž. Čas 16,978 s by je posunul na devátou příčku před Malenovice, takhle zůstávají desátí. Veteráni Vlčovic dopoledne vyhráli v Brušperku a povedený útok předvedli i v Bartovicích. Čas 15,630 s je řadí na třetí pozici, celkově jsou šestí. Vlčovice však čeká ještě poslední kolo (26.9.) a oslava titulu ve Valašské hasičské lize. Oprechtičtí muži by na posun do TOP10 potřebovali být o 2 body lepší než Větřkovice (zajet čas 14,900 s). Jenže Martin Nováček prostříkává na 15,518 s a Oprechtice zůstávají jedenácté. Proskovičtí muži s prostřiky na obou proudech dokončují v čase 16,432 s. Celkově jsou čtyřiadvacátí s nulovým podílem z mužského ligového banku. Pátou startovní desítku uzavírají Marklovice. Je však špatně nabráno (19,211 s) a stobodová hranice zůstane nepokořena.
Kozlovjané potřetí v řadě vítězí na své domácí soutěži a pak spěchají do Bartovic. Levý proudař však nezapojil proudnici, takže celkově zůstávají třiadvacátí. Karviná-Louky odepisuje tři body za půjčeného Lukáše Frýdla na pravý proud. Levý proudař prostříkl na 16,602 s a tenhle bodový odpočet jim nakonec schází na čtrnáctou příčku Tošovic. A jdeme k rozhodnutí ženské kategorie. Nejprve se představí Petřvaldík, ale po výrazném prostřiku pravé proudařky (21,424 s) se nic v pořadí nemění. Posledním ženským družstvem na startu jsou Oprechtice. V přímém souboji o bronz se Svinovem potřebují skončit nejhůř třetí – čas 17,641 s. Zároveň Turčianske Teplice potřebují, aby se zvětšil jejich odstup od Staré Vsi, tzn. aby se Oprechtice trefily mezi tato dvě družstva (17,641 – 18,968). Takže pořadí může být Stará Ves, T. Teplice, Oprechtice nebo T. Teplice, Stará Ves, Svinov, případně Stará Ves, T. Teplice, Svinov. Oprechtice to rozetnuly svým časem 16,989 s. Sice jsou na této soutěži o setinu druhé za Svinovem, ale celkově si zajistily bronz. Zároveň Stará Ves udržela dvoubodový náskok na Turčianske Teplice a obhájily tak loňský titul. Dva body je třeba jedno půjčení závodnice (Teplice letos odepisovaly šest bodů za trojí půjčení). Pětapadesátá jde na start Podvysoká a nyní se rozhodne o zbývajícím mužském bronzu. Vrbice A má čas 14,231 s, ale Podvysoká chybuje na koši a je vše jasné. Poslední ve startovní listině jsou muži Petřvaldíku s Dominikem Vajbarem na rozdělovači a Karlem Rozehnalem na béčkách. Časomíra se zastavuje na hodnotě 14,048 s a Petřvaldík si připisuje vítězství.
Po vyhodnocení ligového kola probíhala Soutěž o nejrychlejší zadek, které se poprvé zúčastnila i metylovská družstva. V ženské kategorii skončila trojice Markéta – Adél – Jana na 5. místě a Katka – Martina – Jana byly šesté. V mužské kategorii si naše vlčovicko-oprechticko-metylovská trojice Kahy – Easy – Jerry odnesla bronzové medaile.
Třináctý ročník Moravskoslezské ligy je za námi a medaile budou rozdány 14. listopadu v Pustkovci. Letošní ligu bezpochyby ovlivnily bodové srážky za půjčování závodníků. Ať už tím, že některá družstva skutečně o body přišla, ale také jiná si půjčování rozmyslela a nasadila vlastní závodníky.

Celkové pořadí, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – výsledný čas – body MSL

1. Petřvaldík (NJ) – 14,046 – 14,048 – 14,048 – 25
2. Vrbice A (KI) – 14,231 – 13,481 – 14,231 – 22
3. Prchalov B (NJ) – 14,322 – 13,575 – 14,322 – 17
4. Bartovice (OV) – 14,472 – 14,145 – 14,472 – 18
5. Turčianske Teplice (SK) – 14,571 – 14,479 – 14,571 – 16
6. Mistřovice (KI) – 14,718 – 14,611 – 14,718 – —
7. Větřkovice (OP) – 14,505 – 14,726 – 14,726 – 12
8. Svinov (OV) – 14,299 – 14,900 – 14,900 – 14
9. Metylovice A – 14,182 – 14,980 – 14,980 – 13
10. Lubno – 15,008 – 14,397 – 15,008 – 12
11. Stará Ves A (OV) – 14,405 – 15,075 – 15,075 – 11
12. Mošnov (NJ) – 14,315 – 15,171 – 15,171 – 10
13. Stará Ves B (OV) – 15,228 – 14,909 – 15,228 – —
14. Kozmice (OP) – 14,807 – 15,251 – 15,251 – 9
15. Vřesina (OP) – 14,440 – 15,501 – 15,501 – —
16. Oprechtice – 14,724 – 15,518 – 15,518 – 8
17. Markvartovice (OP) – 14,253 – 15,521 – 15,521 – —
18. Vrbice B (KI) – 14,351 – 15,538 – 15,538 – 7
19. Horní Žukov (OV) – 14,483 – 15,922 – 15,922 – —
20. Tošovice (NJ) – 14,598 – 15,991 – 15,991 – 6
21. Horní Suchá (KI) – 15,567 – 15,994 – 15,994 – 5
22. Malenovice – 15,928 – 16,035 – 16,035 – 2
23. Dolní Lutyně (KI) – 15,163 – 16,231 – 16,231 – 5
24. Proskovice (OV) – 16,432 – 15,991 – 16,432 – 5
25. Karviná-Louky (KI) – 16,602 – 14,267 – 16,602 – 2
26. Děhylov (OP) – 14,380 – 18,165 – 18,165 – 5
27. Nová Ves – 19,093 – 18,969 – 19,093 – 5
28. Marklovice (KI) – 19,211 – 18,816 – 19,211 – 5
29. Košatka (OV) – 15,289 – N – neplatný pokus – 5
30. Metylovice B – N – 15,394 – neplatný pokus – —
31. Kozlovice – N – 15,537 – neplatný pokus – 5
32. Podvysoká (SK) – N – N – neplatný pokus – 5

Celkové pořadí, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas – body MSL

1. Svinov (OV) – 16,978 – 16,671 – 16,978 – 15
2. Oprechtice – 16,362 – 16,989 – 16,989 – 12
3. Horní Žukov (KI) – 17,449 – 17,454 – 17,454 – —
4. Kozmice (OP) – 17,521 – 16,487 – 17,521 – 10
5. Turčianske Teplice (SK) – 17,641 – 17,503 – 17,641 – 8
6. Metylovice – 17,698 – 17,940 – 17,940 – 7
7. Bartovice (OV) – 17,023 – 18,287 – 18,287 – 6
8. Marpus (OV) – 18,624 – 18,621 – 18,624 – —
9. Stará Ves (OV) – 18,968 – 17,274 – 18,968 – 5
10. Mistřovice (KI) – 18,879 – 19,952 – 19,952 – —
11. Horní Suchá (KI) – 20,914 – 21,069 – 21,069 – —
12. Petřvaldík (NJ) – 17,535 – 21,424 – 21,424 – 5
13. Albrechtice (KI) – 17,305 – N – neplatný pokus – —

Celkové pořadí, kategorie NAD 35 LET:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas

1. Oprechtice B – 14,848 – 14,831 – 14,848 – 15
2. Svinov (OV) – 15,214 – 15,537 – 15,537 – 12
3. Vlčovice (NJ) – 15,518 – 15,630 – 15,630 – 10
4. Stará Ves (OV) – 14,784 – 16,440 – 16,440 – 8
5. Oprechtice A – 16,358 – 17,362 – 17,362 – 7
6. Bartovice (OV) – 18,426 – 16,703 – 18,426 – 6
7. Malenovice – 18,674 – 17,227 – 18,674 – 5
8. Prchalov (NJ) – 18,978 – 18,526 – 18,987 – 2
9. Studénka (NJ) – 16,978 – 16,671 – neplatný pokus – 5
10. Vrbice (KI) – N – N – neplatný pokus – 5
11. Metylovice – N – N – neplatný pokus – 5

Soupiska:
post – muži A – muži B – ženy – nad 35

koš – Pavel Kahánek – Vladimír Konvička – Kateřina Pečinková – Vladimír Konvička
savice – Jan Izvorský – Vladimír Bílek – Martina Orihelová – Vladimír Bílek
stroj – Radomír Rusina – Radomír Rusina – Lenka Zátopková – Aleš Velička
béčka – Pavel Šigut – Jiří Ryška – Martina Uhrová – Jiří Ryška
rozdělovač – Jan Šigut – Adam Lanča – Adéla Štandlová – Luděk Juřica
levý proud – Jiří Židek – Michal Bílek – Barbora Šigutová – Roman Viej
pravý proud – Radim Tomášek – Libor Rusina – Denisa Ryšková – Radim Tomášek

Soutěž o nejrychlejší zadek, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – výsledný čas

1. Bartovice A – 8,207
2. Karviná-Louky – 8,454
3. Metylovice – 8,739
4. Turčianske Teplice – 8,755
5. Marklovice – 8,867
6. Horní Žukov A – 8,913
7. Vřesina – 9,021
8. Horní Žukov B – 9,137
9. Kozlovice – neplatný pokus
10. Frýdek – neplatný pokus
11. Bartovice B – neplatný pokus

Soutěž o nejrychlejší zadek, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – výsledný čas

1. Bartovice – 9,449
2. Albrechtice B – 9,520
3. Turčianske Teplice B – 9,573
4. Turčianske Teplice A – 9,576
5. Metylovice A – 10,056
6. Metylovice B – 10,209

7. Albrechtice A – 10,439
8. Petřvaldík – neplatný pokus

Soupiska:
post – muži – ženy A – ženy B

koš – Pavel Kahánek – Markéta Bílková – Kateřina Pečinková
savice – Jan Izvorský – Adéla Štandlová – Martina Orihelová
stroj – Tomáš Matějný – Jana Kolibová – Jana Kolibová

Konečné pořadí MSL, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – body

1. Prchalov B – 308
2. Petřvaldík – 285
3. Vrbice A – 251
4. Podvysoká – 236
5. Svinov – 193
6. Bartovice – 191
7. Metylovice – 174
8. Stará Ves – 168
9. Turčianske Teplice – 166
10. Větřkovice – 144
11. Oprechtice – 139
12. Vrbice B – 131
13. Mošnov – 128
14. Tošovice – 122
15. Karviná-Louky – 121
16. Nová Ves – 118
17. Lubno – 118
18. Horní Suchá – 110
19. Kozmice – 107
20. Marklovice – 97
21. Dolní Lutyně – 95
22. Děhylov – 95
23. Kozlovice – 91
24. Proskovice – 78
25. Košatka – 66
26. Malenovice – 53

Konečné pořadí MSL, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – body

1. Stará Ves – 156
2. Turčianske Teplice – 154
3. Oprechtice – 140
4. Svinov – 137
5. Bartovice – 122
6. Kozmice – 115
7. Metylovice – 105
8. Petřvaldík – 82

Konečné pořadí MSL, kategorie NAD 35 LET:
pořadí – družstvo – body

1. Svinov – 74
2. Oprechtice B – 70
3. Metylovice – 58
4. Prchalov – 56
5. Stará Ves – 56
6. Vlčovice – 52
7. Bartovice – 40
8. Oprechtice A – 36
9. Malenovice – 31
10. Studénka – 31
11. Vrbice – 27

Pro sdh-metylovice.info Michal Bílek.