22. 4. TFA Hnojník 2017

24 Dub

Hnojník, 22.4.2017 – V sobotu se v Hnojníku uskutečnil další závod rozbíhající se sezóny – 9. ročník TFA Žezezný hasič-ka.

Oproti předcházejícím ročníkům létům jsme neměli zastoupení v ženské kategorii. Adél je v rekonvalescenci po drobném zranění a šetří se na Akademické mistrovství v požárním sportu. Deny a Jana se s metylovským běžeckým týmem vydaly na štafetový závod NoMen Run na Vysočinu. V mužské kategorii 16-30 let nás reprezentoval Honza Šigut a postupným drobným přesvědčováním se k účasti podařilo přimět Rudu Mališe v kategorii mužů 30-40 let.
Předpověď počasí nebyla vůbec příznivá, a tak pořadatelé v pátek v podvečer zveřejnili úpravu trati. Mužům byla zrušena úvodní bariéra a vytahování závaží na lešení. Všem ale bylo přidáno překlápění pneumatiky (3x tam a 3x zpět, muži větší, ženy menší) a motání hadice (ženy C, muži B). Především motání hadice, jak se později ukázalo, poměrně výrazně ovlivnilo konečné pořadí.
Nejdřív se představilo 13 přihlášených žen. Jako čtvrtá se na trať vypravila vítězka z předcházejících dvou let Silvie Sobková z Pražma. Že je opět mimořádně kondičně připravená dokazovala po celou dobu závodu až do poslední technické disciplíny, kterou bylo motání hadice. Pokud mě Google nemýlí, Silvie Sobková se v minulosti účastnila pouze TFA v Hnojníku, kde se s technikou motání nepotýkala. Od posledního překlopení pneumatiky po domotání hadice se zdržela 66 vteřin, což dávalo výraznou šanci soupeřkám. Hned jako pátá se do závodu vydala Barbora Mikušová z Lubna. Postupně nabírala ztrátu a po překlápění pneumatiky zaostávala o 32 vteřin. Povedeným motáním se dostala na úroveň Silvie Sobkové a jen méně sil při doběhu do cíle znamenalo, že se o 41 setin vteřiny zařadila na průběžné druhé místo. Nicméně jako sedmá na trať vyrazila Nikola Škultetyová ze Skalice. U nás skončila šestá a na naší kratší trati na Barboru Mikušovou ztratila 15 vteřin. Hnojník ji ale sedl o poznání víc. Zdržela se sice při tahání stokilové figuríny a postupně narůstala její ztráta na Silvii Sobkovou, ale zároveň narůstal náskok na Barboru Mikušovou. Třiadvacetivteřinovou ztrátu proměnila solidním motáním v pětivteřinový náskok, který udržela až do cíle, a zaslouženě vyhrála.
Honza Šigut do závodu zasáhl jako osmý z mužů a dle svých fyzických možností zvládl trať za 5:28,49 min., což mu v kategorii stačilo na 39. místo. Ale už za měsíc čeká Honzu obhajoba na jeho asi neoblíbenějším TFA ve Stonavě.
V kategorii nad 40 let se představili tři účastníci a vítězství si připsal nejmladší z nich – Tomáš Goldenstein z Bobrovníků za čas 4:22,22 min.
V kategorii mužů do 30 let byl největším favoritem obhájce z předcházejících dvou let Martin Januš z Halenkova a konkurovat mu měl David Pašek z Bohuslavic. Shodou okolností první dva závodníci z našeho TFA. Jako první se představil Martin Januš a od počátku nastavil vražené tempo, kterému místy nestačil ani zadýchaný muž za kamerou a autor toho článku. Svůj úspěch si budoval při přebězích a především při seběhu ze schodů. V cíli zastavil časomíru na hodnotě 3:32,85 min. David Pašek u nás Martina Januše porazil o 4 vteřiny, ale tentokrát od počátku mírně ztrácel. Lepší byl při motání hadice, ale 3:43,40 min. znamenalo druhé místo. S bezmála dvacetivteřinovým odstupem skončil třetí slovenský zástupce Tomáš Bobiš, který o tři vteřiny porazil loňského vítěze seriálu Beskydský železný hasič Lukáše Neničku.
V kategorii mužů 30-40 let svou formu prokázal Roman Viej z Lubna, který spíš než se svými vrstevníky soupeřil s Martinem Janušem o celkové vítězství. V úvodu byl především díky rychlému přesunu figuríny ve vedení Roman. Nahoře na schodech vedl Martin Januš zhruba o vteřinu, ale pak začal jeho náskok narůstat. Roman Viej doběhl do cíle v čase 3:38,96 min. a zvítězil alespoň ve své kategorii.
Ruda Mališ nešel do závodu s ambicí soupeřit s Romanem, ale s Miroslavem Hanelem a dalšími o druhé místo v kategorii. Rudovou drobnou výhodou bylo, že šel na start až jako poslední 86. závodník a také úprava trati s dodatečným motáním hadice. Předpoklad byl začít volněji, pošetřit síly na výběh schodů a rozhodnout motáním. Úvod měl ale Ruda docela rychlý a po figuríně si vytvořil zhruba pětivteřinový náskok na Miroslava Hanela a Lubomíra Jedličku. Při přenášení hadicových košů zvolnil a dostal se za Miroslava Hanela. Trochu se zasekl při prolézání tunelem, takže se na chvíli ocitl mimo umístění na bedně. Po překlápění pneumatiky byli už všichni tři takřka vyrovnaní v jedné vteřině a motání hadice podle očekávání rozhodlo. Ruda motal úplně nejrychleji ze všech a s pětivteřinovým náskokem si časem 4:01,96 min. doběhl pro 2. místo, Miroslav Hanel skončil třetí.
Železný hasič v Hnojníku je závod pro silovější a vytrvalostní závodníky. Trať převážně v interiéru hnojnické základní školy je výhodná především při nepříznivém počasí, ale není příliš atraktivní pro diváky na místě, kteří závodníky po většinu závodu vůbec nevidí. Nicméně svým termínem a zařazením do seriálu Beskydský železný hasič si v posledních pěti letech drží účast přes 80 závodníků.
Z následného TFA kalendáře jen namátkou vybírám 29.4. Ohnivá rozhledna Andrlův Chlum, 6.5. Beskydský železný hasič v Písečné, 13.5. TFA Šilheřovice, 16.5. Český pohár v Olomouci, 20.5. TFA Petřvald, …