Zasloužilý hasič Silvestr Pavlásek

12 Lis

Ve čtvrtek 9. listopadu byl v Přibyslavi panu Silvestru Pavláskovi
udělen titul Zasloužilý hasič.

 

Fotogalerii najdete ZDE.

 

 


Pan Silvestr Pavlásek se narodil 30. prosince 1943. Po vyučení začal pracovat v podniku Válcovny plechu Frýdek-Místek, ve kterém vydržel, s výjimkou dvouleté základní vojenské služby, na různých pozicích až do svého odchodu do penze v roce 2003.
Do Sboru dobrovolných hasičů v Metylovicích vstoupil v roce 1960 a hned se nakrátko zapojil do dorosteneckého družstva. Po svém návratu z vojny byl členem soutěžního družstva mužů, které v letech 1963-1967 pětkrát v řadě zvítězilo v okresním kole Celostátní soutěže požárních družstev, zároveň přiváží vítězství z pohárových soutěží z blízkého i vzdálenějšího okolí. V roce 1967 i na jeho popud metylovský sbor pořádá první ročník terénní soutěže, která je v současnosti se svými padesáti uskutečněnými ročníky nejstarší nepřetržitou pohárovou soutěží na Frýdeckomístecku. S rolí aktivního závodníka (strojníka) v mužském družstvu se rozloučil až krátce po své šedesátce. Ještě ve svých třiašedesáti letech startoval na veteránské soutěži v kategorii 40+.
Coby trenér vychoval pan Pavlásek několik generací metylovských závodníků, ze kterých těžila nejen naše výjezdová jednotka, ale celý sbor. Mezi jeho hlavní trenérské úspěchy patří stříbrné medaile mužů a žen v Moravskoslezské lize v požárním útoku 2004 a v roce 2014 se pod jeho vedením stal metylovský tým nad 35 let mistry Moravskoslezské ligy.
Po roce 2000 se pan Pavlásek stal rovněž hlavním strojníkem našich žákovských družstev, která se zapojují jak do okresního kola hry Plamen, tak absolvují i nemalý počet pohárových soutěží v našem okolí. Dá se tak říct, že vliv Silvestra Pavláska je v metylovském sboru od nejmladších věkových kategorií, až po ty nejstarší. Dodnes se také podílí na vývoji a údržbě soutěžních strojů.
Pan Silvestr Pavlásek do výjezdové jednotky SDH Metylovice vstoupil již ve svých dvaceti letech a vydržel v ní následujících pět desetiletí ve funkci řidič-strojník. Byl jedním z hlavních organizátorů stavby nové hasičské garáže, která probíhala v letech 1970-1972. V roce 1974 se stal hlavním strojníkem sboru. Díky svým schopnostem a zručnosti byl schopen většinu oprav naší techniky (Škoda 706 RTHP, GAZ, ARO) provádět svépomocí, což vedlo ke zrychlení oprav a také nemalým úsporám.
Členem výboru SDH Metylovice se stal v roce 1966, v letech 1970-2005 působil ve funkci revizora účtu.
Pan Silvestr Pavlásek byl u zrodu družebních vztahů mezi SDH Metylovice a DHZ Turzovka ze Slovenska. Tato družba trvá oficiálně již od 20.11.1976 a v současnosti má pozitivní vliv na uskutečňování Programu přeshraniční spolupráce ČR – Slovensko obcí Metylovice a městem Turzovka.
I přes svůj pokročilý věk je stále aktivní při organizaci veškerých akcí našeho sboru, ať už se jedná o hasičský ples, TFA, pohárovou soutěž zařazenou do Moravskoslezské ligy, recesní Soutěž netradičních družstev, sběr železného šrotu, Metylovský krmáš nebo menší brigády.
Pan Slivestr Pavlásek je vzorem pro mladou generaci.

Udělená vyznamenání:
1965 Čestné uznání SDH
1967 Čestné uznání OSH
1970 Medaile Za příkladnou práci
1990 Medaile Za zásluhy
1996 Čestné uznání SH ČMS
1998 Odznak sv. Floriána
2006 Medaile Za mimořádné zásluhy
2008 Pamětní medaile k 35. výročí založení hry Plamen
2010 Řád sv. Floriána
2010 Stužka za věrnost 50 let
2013 Medaile Za mezinárodní spolupráci III. stupně
2014 Medaile 150 let českého hasičstva
2015 Čestné uznání KSH
2016 Medaile Krajského sdružení hasičů Moravskoslezského kraje
2017 Titul Zasloužilý hasič

Jedna odpověď na „Zasloužilý hasič Silvestr Pavlásek“

Komentáře nejsou povoleny.