8. 5. Okrsková soutěž – Pržno

9 Kvě

Pržno, 8.5.2009 – Zimní přestávka byla dlouhá rovných 236 dnů, ale právě dnes skončila! Tradičně na Den vítězství, 8. května, se nám rozbíhá sezóna na Pržně okrskovou soutěží.
Přes zimu naše sestavy doznaly jen kosmetických změn, takže hned na úvod se můžeme představit v plné síle. Bohužel dlouhodobě zranění jsou Jirka Ryška a Aleš Vyvial, což nás dost omezuje na stroji a pravém proudu, ale jiní zas trénují další posty, takže budeme svědky drobných překvapení. Ženský tým naopak doplnila redaktorka soutěží mladých hasičů Lenka Uhlářová, která se už předvedla na dvou soutěžích v loňském roce.

Na Pržně soutěžíme pouze v disciplíně požární útok, neabsolvujeme tedy štafety a stovky a musím říct, buďme za to rádi. Ovšem požární útok se čím dál tím víc přibližuje striktnímu výkladu pravidel požárního sportu. Úvodní nástup probíhá v přilbách, hadice B75 a C52, výstřikové hubice proudnic 12,5 mm, přetlakový ventil, proudnice se při stříkání nesmí dotýkat země, savice se na základně nesmí dotýkat země, mužská trať 3B. Přestože pravidla požárního sportu až do II. kola soutěží umožňují „start pokusu s motorovou stříkačkou v chodu“, frýdlantský okrsek od loňska startuje stroje až po výstřelu. Už nám snad chybí jen nástřikové terče… Jelikož je pržeňské hřiště poněkud menší, trať mužské kategorie byla zhruba o deset metrů kratší (80 m).
Po nezbytném losování startovních pořadí a posečení trávy v prostoru startu soutěž otevírají muži Malenovic s „novým“ pravým proudařem. S menším prostřikem dosáhli poměrně slušného času 21,756 s. Následovala Baška a jejich útok byl pro mě docela překvapením. Čas 23,895 s dává tušit, jak se mužská kategorie vyrovnává. Třetí odstartovala Nová Ves. Třikrát byli druzí v celkovém hodnocení Beskydské ligy a po prostřiku na levém proudu jsou časem 22,063 s průběžně druzí i letos na Pržně. Hodoňovice časem 42,667 s za nejlepšími zaostávají, ale tohle jim náladu určitě nekazí. A jako pátí jdou na start naši muži.
Tréninkové pokusy byly vcelku bezproblémové a útok se vyvíjí zhruba stejně jako u Malenovic a Nové Vsi. Bohužel prostřiky na obou terčích dávají čas 22,384 s a průběžné třetí místo. Následuje však červený praporek levého terčového rozhodčího – Ruda na pravém proudu dle jeho mínění měl při stříkání proudnici na zemi. Výsledkem je tedy silně diskutabilní diskvalifikace. Nechci si připustit „zupácké“ pravidlo, že rozhodčí má vždycky pravdu, i když ji nemá, takže dohrou je menší „výměna názorů“…
Mužům Pstruží by čas pravého proudu stačil na průběžné vedení, ovšem 25,201 s na levém terči je odsouvá až pod bednu. Předposledním družstvem kategorie je Lubno. I u nich proběhly přes zimu změny v sestavě a její doplnění. Samotný pokus měl však rezervy a výsledný čas 24,675 s stačí jen na průběžné 4. místo. První část soutěže uzavírají muži Janovic a 45,458 s je řadí na konečnou 8. příčku.
Pro přestavbě trati bude následovat ženská kategorie. Pořadatelé však ženám vyměřili zcela nelogicky trať dlouhou stěží 60 metrů (místo obvyklých sedmdesáti)! Prostě posunuli základnu o 20 metrů k terčům, nedbaje toho, že mužská trať byla krátká. Hlavní rozhodčí se odvolával na velitele soutěž, velitel soutěže na hlavního rozhodčího.
Devátým družstvem na startu byly ženy ze Pstruží a byla to jejich soutěžní premiéra. Bohužel nikterak vydařená. Postupné trojí rozpojení hadic znamenalo neplatný pokus důkladné prolití trati okolo základny.
Druhé šly na start naše ženy. Na koši nastoupila jindy béčkařka Denča Ryšková, jelikož tento post dřív běhala v kategorii starších žáků a béčka si zaběhla Lenka Uhlářová. Velké prostřiky na obou terčích daly čas 26,148 s.
Třetím družstvem ženské kategorie byla Baška – 38,691 s. A letošní okrskovou soutěž uzavřely ženy Nové Vsi. Čas 22,439 s odsunul naše družstvo na 2. místo.
Po dohodě soutěžních družstev postupuje do okresního kola v obou kategoriích Baška.
Ještě večer po této soutěže míříme na noční soutěž do Kunčic p.O. a v sobotu na hasičský zájezd.

První novinkou letošních článků ze soutěží je letecký snímek místa soutěže od firmy Geodis Brno. A jelikož návštěvnost našeho webu neustále roste, rozhodli jsme se přijmou nabídku několika renomovaných firem na umístění jejich inzerce. Druhou novinkou budou tyto reklamy. Takže hned napoprvé – chcete-li mít nejdokonalejší hadice, obraťte se na firmu A. Kolařík v Českých Budějovicích 🙂

Komentáře: (spíše rozhovor s Lenkou Uhlářovou, která debutovala za ženy „A“)

Jak Ti bylo, když jsi se dozvěděla, že budeš startovat za ženy „A“?
Lenka: No, šoklo mě to. Já nevím, já jsem nevěděla, protože minulou sezonu jsem běhala proud. Ke konci sezony jsem zkoušela béčka, a myslela jsem si, že to nebude OK.

Byla jsi nervózní před soutěží?
Lenka: Jo, večer jsem nespala.

Co nebo kdo Ti pomohlo zmírnit nervozitu?
Lenka: Co? Asi ranní čokoláda. A kdo? U děcek je to Easy, pokaždé přijde a poklepe na rameno a u dospělých je to můj bratránek Alík.

Myslíš si, že budeš celou sezonu nastupovat na tomto postu?
Lenka: Pravidelně nevím, už teď vím, že pojedu do Prahy a budu mít i nějaké festivaly, takže nebudu tu vždy, ale určitě se s Denčou budeme střídat, vždycky se nějak domluvíme.

Jaké festivaly máš na mysli?
Lenka: Literárně dramatického kroužku.

Ty tam budeš vystupovat?
Lenka: Ano, budu tam vystupovat. A 21.5.2009 budu vystupovat ve Frýdlantě v základní umělecké škole.

Myslíš si, že Tě tam přijde hodně hasičů povzbudit?
Lenka: Ne, protože tam nikoho nepozvu. 🙂

Dá se tam dostat bez pozvání?
Lenka: Ano, dá se tam dostat bez pozvání, ale já nevím v kolik je to hodin.

Je rozdíl startovat za ženy a za děcka?
Lenka: Je to velký rozdíl. Hlavně u děcek jsem já nejstarší. Je to něco jiného. Hlavně za děcka dělám koš, což mě baví více, ale s béčkama jsem spokojena, protože ten proud jsem za ženy ještě nestíhala. Prostě jsem spokojený člověk, i s dnešním výsledkem. A za tu vodu to máš ty šmejde u mě !!! 🙂

Jak vidíš to házení do kádě, ten křest. Je to v pořádku ?
Lenka: Jo, já jsem pro každou srandu.

Počítala si s tím, že to dneska může být?
Lenka: Ne vůbec. Já jsem myslela že ne, protože jsem si myslela, že to stačilo u těch děcek. Ale vždycky mě hodíte do takové břečky, jak na Ostravici, tak tady.

Hodnocení nezávislých pozorovatelů:
Občerstvení: ** (z 5, vloni *)
WC: ** (z 5, vloni *)

Celkové pořadí, kategorie MUŽI:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas

1. Malenovice – 21,756 – 20,657 – 21,756
2. Nová Ves – 22,063 – 21,301 – 22,063
3. Baška – 23,895 – 23,555 – 23,895
4. Lubno – 24,675 – 22,503 – 24,675
5. Pstruží – 25,201 – 21,154 – 25,201
6. Hodoňovice – 42,667 – 40,206 – 42,667
7. Janovice – 45,458 – 45,378 – 45,458
8. Metylovice – 22,384 – 22,001 – neplatný pokus

Celkové pořadí, kategorie ŽENY:
pořadí – družstvo – levý terč – pravý terč – výsledný čas

1. Nová Ves – 22,439 – 22,335 – 22,439
2. Metylovice – 26,148 – 25,535 – 26,148
3. Baška – 38,691 – 26,254 – 38,691
4. Pstruží – N – N – neplatný pokus

Soupiska:
post – muži – ženy

koš – Vladimír Konvička – Denisa Ryšková
savice – Vladimír Bílek – Anna Bílková
stroj – Aleš Velička – Lenka Konvičková
béčka – Jan Bílek – Lenka Uhlářová
rozdělovač – Luděk Juřica – Denisa Bílková
levý proud – Michal Bílek – Jana Biskupová
pravý proud – Rudolf Mališ – Zuzana Bílková

Pro sdh-metylovice.info Michal Bílek.

7 odpovědí na “8. 5. Okrsková soutěž – Pržno

  1. Poprosil jsem svého kamaráda Oťu, aby zkusil napsat článek z okrskové soutěže, když už přijal naše pozvání. Slíbil, že něco stvoří, ale příliš jsem mu v tomto nevěřil. A dnes od něj na mém mailu pošta byla:)

    Zcela netradiční pohled na hasičskou soutěž si můžete přečíst zde. Budu moc rád, když se k tomuto unikátnímu dílu vyjádříte. Já káždopadně moooc děkuji, je to super.

    Probudím se v pátek ráno, samozřejmě máme volno a hasiči mě pozvali na svoji první soutěž na Pržno. Tak vytahuji kolo a vyrážím. Přijedu zrovna včas, kde na startu se připravuji SDH Malenovice, kde mám kamarády z práce, popřeji jim hodně štěstí a už fičí. Čas měli kolem 21 s a nějaké drobné. Atmosféra v pohodě, každý optimisticky naladěn. Easy mě vytahuje na první pivko. Soutěž probíha v cajku a už se na startu připravuji naši borci. Chvilka napětí a je tu start. Zatím vše podle očekávání a výsledný čas kolem 22 vteřin s drobnýma. Najednou se někdo rozčiluje, pravidla u toho sportu moc neznám, prý se muselo střikat na terč z ruky a ne ze země a Ruda Mališ prý stříkal ze země, tak nevím, už to nikdo nevratí, ale naši byli diskvalifikování, marné. Tak jsme šli s Easym na pivo. A čekali jsme na naše děvčata. Před našima devčaty jely holky ze Pstruží. Je to mladý ambiciózní mančaft, který teprve sbírá zkušenosti a je to jejich první soutěž. Připravuji se na start a už jedou, ale najednou se jim to sesypalo jak domeček z karet, spoj na béčku, rozdělovač taky, hadice nezapojená, neva, prostě nováčkovská daň. Po nich se připravovaly naše borky. Byly pěkné, nažhavené. Najednou jsem měl i já plné ruce práce. Easy mi dal kameru ať točím, pak jsem dostal ještě pejska malého, mazec. Start jsem málem prokaučoval, protože jsem se zakecal s kamarádkou ze Pstružího, byla zklamaná, že jim to nevyšlo. A už je tu start, točím točím a výsledný čas 26 něco. Dobrý na holky, tak teď vše povracet, psa, kameru a hurá na třetí pivko. Akce pokračuje dál. Holky nakonec skončili druhé . Závěrem – pěkná akce, pěkné počasí, co víc si přát. Hasičům přeji hodně úspěchu a určitě zase přijdu kuknout na další soutěž.

    Pro sdh-metylovice.info Otakar Kulhánek.

  2. 🙂 Musím, říct, že to bych od tebe ocasu nečekal. Dobře jsi to tam napsal. A ještě jsi měl řict, že ta baba ze pstružího se ti hooodně líbila. Jinak fakt good článek. Jen tak dále.

  3. no děcka srandičky jsem zvědav na malenky doufam že už bude i bečko at to shodnotim sakum pikum cele

  4. tak Ota dopisuj je to fakt prdel ten tvůj pohled :)) Jo ale slíbil jsy mi že mě nahradíš ,tak makej. :))

Komentáře nejsou povoleny.