19. 4. TFA Hnojník

21 Dub

Hnojník, 19.4.2014 – V sobotu nás v Hnojníku čekalo první letošní TFA.

Ve stojedenáctičlenné startovní listině se neobjevovalo jméno ani jednoho předcházejícího vítěze či vítězky. Chyběl tak i náš Ruda Mališ, který v Hnojíku triumfoval v předcházejících dvou letech. Letos náš sbor reprezentovala čtveřice závodníků a ambice jsme měli především v ženské kategorii v Denise Izvorské.
Trať byla postavena stejně jako vloni. Po startu na muže čekala dvoumetrová bariéra, letos však s výrazným ulehčením. Vloni nepřekonání bariéry znamenalo konec závodu, letos po třech neúspěšných pokusech jen desetivteřinovou penalizaci a závodník mohl pokračovat dál. Po bariéře bylo vytažení břemene na plošinu. Vloni to byl dvacetikilový barel s vodou, letos dvě svázané hadice B. Ženy úvodní dvě překážky obíhaly, ale pak už všechny čekal hammerbox – muži 50 úderů, ženy 20. Po schodech pokračujeme k hadicovým spojkám a následuje transport figuríny. Poté seběh, přenášení hadicových košů, výstup do 4. Podlaží a další seběh dolů. Poté už jen prolezení tunelem a závěrečný doběh do cíle.
Ženy startovaly hned v úvodu. Startovní číslo 7 měla oprechtická Verča Krejčí a hned po ní nastupovala s osmičkou Deny Izvorská. V cíli se časomíra Verči zastavila na hodnotě 4:17,300 min., Deny dosáhla času 4:20,712 s. Před obě se ještě dostaly Silva Sobková z Pražma (4:09,513 min.) a především bezkonkurenční Kateřina Zubíková z Jablůnky (3:52,190 min., účastnice Vsacké ligy TFA a její vítězka z roku 2012).
Zajímavé je především srovnání Deny a Verči. V úvodu byla rychlejší Deny a po hammerboxu měla náskok 2 vteřiny, rychlejší byla i po spojkách. Transport figuríny však měla lepší Verča o 8 vteřin. Deny stáhla zhruba 3-4 vteřiny při stoupání do schodů, ale vzápětí stejný čas ztratila při sestupu dolů. Takže před tunelem je náskok Verči bezmála osmivteřinový, Deny se pak daří ztrátu stáhnout na výsledných 3,41 s. O bronzové medaili tak rozhodl především transport figuríny a částečně i běh ze schodů. Posun v ženské kategorii dokazuje především to, že loňský vítězný čas by letos stačil na 7. místo.
Z metylovské mužské trojice byl nejúspěšnější Honza Šigut. Oproti loňsku se zlepšil o 5 vteřin, ale v pořadí to znamená pokles z 24. na 35. pozici. Martin Březina byl při své TFA premiéře 44., Michal Bílek 57.
V mužské kategorii v úvodu startoval trošku inkognito polský reprezentant Paweł Hess. V původní startovní listině jeho jméno nefigurovalo, takže jsme si ho ani nevytipovali na točení. Vloni u nás vyhrál TFA v Horní Lhotě a ve Vratimově, na Mistrovství Polska v TFA skončil druhý. A jeho čas v cíli 3:35,060 min. byl o více než tři vteřiny rychlejší než loňský Rudův vítězný výkon! Další favorité se ale připravovali až v druhé polovině startovního pole. Čas Pawła Hesse nejprve překonal Martin Januš z Halenkova (3:31,920 min.). Jedná se o dvojnásobného vítěze Vsacké ligy TFA z let 20012 a 2013, v Hnojníku startoval poprvé. Ale v samotném závěru pro sebe vítězství urval lubenský Roman Viej. Roman měl doslova bleskový začátek závodu a zvyšoval svůj náskok na Martina Januše, takže po transportu figuríny vedl o více než 10 vteřin. Poté se rozdíl začal nepatrně zmenšovat, ale i po prolezení tunelem byl Roman vepředu o 7 vteřin a v cíli vyhrál o 3,16 s. A stejně jako při srovnání v ženské kategorii – rozhodující byla figurína, kterou Roman Viej přetáhl o 5 vteřin rychleji než Martin Januš.
Ještě jsem si srovnal loňský vítězný pokus Rudy Mališe a letošní vítězný Romana Vieje. Roman byl rychlejší o 10 vteřin a rozdíl se vytvořil v první polovině trati při technických disciplínách. Od položení hadicových košů do cíle už byli Ruda s Romanem stejně rychlí.
Fotogalerii z předávání cen najdete ZDE.
Příští týden nás čeká další TFA, tentokrát v Hlučíně. Do loňska to byl ryze závod dvojic, letos se podmínky lehce změnily a soutěžit se bude i mezi jednotlivci. Metylovští závodníci by se měli objevit v mužské i ženské kategorii.
Vedle toho v Lučině (FM, 8:30) začíná Moravskoslezská liga mladých hasičů, koná se pohárová soutěž v Bílovci (NJ, 13:00) a TFA v Andrlově Chlumu (UO, 9:00).