7. – 8. 6. Krajské kolo v požárním sportu

10 Čvn

Ostrava, 7.-8.6.2014 – O víkendu se na ostravském Městském stadionu ve Vítkovicích konalo společné krajské kolo profesionálních a dobrovolných hasičů Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Náš okres reprezentovaly výběry pod hlavičkou Frýdku v mužské kategorii, Vyšních Lhot v ženské kategorii a Frýdek-Místek v kategorii Hasičských záchranných sborů. Já jsem byl nominován coby rozhodčí – po petřvaldské noční soutěži sice s nepříjemným spánkovým deficitem, ale na druhou stranu, je to dobrá zkušenost s hasičským sportem v lehce jiné formě, než na jakou jsme běžně zvyklí.
Profesionální hasiči měli ráno výstup do 4. podlaží cvičné věže na stanici v Porubě. V této disciplíně byl v Moravskoslezském kraji nejrychlejší Kamil Bezruč před Pavlem Maňasem a Karlem Rylem, všichni z územního odboru Ostrava. Současně s tím na vítkovickém stadionu probíhaly nejdříve rozběhy na 100 m překážek žen. V této disciplíně zvítězila Karolina Witoszová, reprezentující Mosty, před loňskou vítězkou Petrou Mifkovičovou a Kateřinou Uhrovou z Michálkovic. Účastnice MSL byly k vidění především v družstvu Mostů (hasičky z Albrechtic) a Vyšní Lhoty posílila oprechtická Verča Krejčí. Následovaly stovky také v mužské kategorii dobrovolných hasičů a na bedně jsme mohli spatřit hned dva závodníky z MSL, byť zde reprezentující Frýdek. Nejrychlejší byl Ján Šulek, stříbro bral díky lepšímu druhému pokusu Roman Štěpán z Hněvošic a bronzový byl Jan Vyvial. Další ligoví závodníci nastoupili v následných stovkách profesionálních hasičů ve výběrech Ostravy, Karviné a Frýdku-Místku. O medailích se rozhodovalo v druhých pokusech, kdy byl nejrychlejší Jakub Arvai, druhý skončil Pavel Krpec a třetí David Dopirák. Ač Pavel Krpec na stovkách mocně stahoval náskok Kamila Bezruče z věží, přece jen to těsně nestačilo a ve dvojboji vyhrál Kamil Bezruč. Třetí místo pak obsadil Karel Ryl.
Po obědě pak následovaly štafety a nejprve ženy. Ve vedení nejprve byly Vyšní Lhoty, ale v druhých pokusech se před ně dostaly Mosty a z vítězství se poté radovaly Michálkovice. Po prvním dni pak bylo stejné i průběžné pořadí družstev. V mužské kategorii byl nejrychlejší v prvních pokusech Frýdek a jeho štafeta B pak už ani nenastoupila. V druhých pokusech se ale jako jediní pod hranici jedné minuty dostaly Michálkovice a vyhrály. Po prvním dni měl Frýdek i Michálkovice shodně tři body a o postupujícím na mistrovství republiky tak měly rozhodnout útoky.
V neděli ráno svou naprostou dominanci stvrdila Ostrava na štafetách profesionálních hasičů, kdy obě její štafety obsadily první dvě místa, třetí skončila Karviná.
V závěrečných útocích v kategorii HZS opět vyhrála Ostrava, před Opavou a Novým Jičínem. Celkově tedy zlaté medaile brala Ostrava, stříbrné Karviná a bronzové Opava.
V ženské kategorii bylo na útocích stejné pořadí jako na předcházejících dvou disciplínách a tedy i v celkovém hodnocení – zlato Michálkovice, stříbro Mosty, bronz Vyšní Lhoty. Michálkovické ženy navíc v druhém pokusu časem 24,36 s stanovily (zatím neoficiálně) nový národní rekord.
Požární útok v mužské kategorii vyhrály Hněvošice, což je v celkovém hodnocení posunulo na bronz před Mosty, kterým připadly alespoň bronzové medaile z požárního útoku. A duel o celkové vítězství mezi Frýdkem a Michálkovicemi dopadl lépe pro zástupce našeho okresu. Frýdek dosáhl času 25,88 s, Michálkovice 28,24 s.
Mistrovství republiky se koná ve dnech 27.-29. června v Českých Budějovicích. Vloni v Mladé Boleslavi náš krajský výběr profesionálních hasičů zvítězil, muži Hněvošic skončili třetí a ženy Michálkovic byly druhé.
Příští víkend nás v sobotu čeká druhé kolo Moravskoslezské ligy na Lubně (13:00). Moravskoslezská liga mladých hasičů má na programu hned tři kola – v sobotu Lubno (8:30), Hnojník (13:00) a v neděli Jistebník (8:30). V sobotu se rozjede Extraliga v Olšovci (PR, 11:00) a v neděli pokračuje v Radíkově (PR, 9:30). V sobotu pokračují Gorolský pohár v Dolní Lomné (13:30) a Beskydská liga v Bašce (13:00), v neděli Novojičínská liga ve Výškovicích (10:00). Ve čtvrtek 12.6. pokračuje Český pohár TFA v Plzni, tentokrát bez Rudovy účasti. O víkendu od pátku do neděle se koná v Novém Jičíně krajské kolo hry Plamen a dorostu.